2. el telefon alırken nelere dikkat edilmelidir?

Fiyatlardan dolayı bir çok kişi 2. El telefona yöneldi, peki alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Hızını dikkat etmek gerekir. Ne kadar süre kullanıldığı önemlidir. Bir yerinde hasar vb. Bir şey var mı dikkat etmek gerekir.

Özellikle telefonun koduna bakılmalıdır. Arabalarda şase numarası varsa telefonların içinde de kod olmalıdır…
HAKKINDA kısmındadır bu bölüm. Telefon çalıntı mı sahte mi diye buradan bakabilirsiniz. Üretim tarihi bile yazar.
sonrasında telefonun dışına bakacak olursak
Çiziği kırığı var mı ? Dokunmatik çalışıyor mu diye bakabilirsiniz.
Telefonun piyasa fiyatlarına göre almalısınız…

Garanti süresi dolmamış ürünleri tercih etmeliyiz.Birde telefon ekranının değişip değişmediğine bakmalıyız ve zaten telefonda darbe varsa onu almamalıyız.

Kutusunun olup olmadığına ,belgelerinin olup olmadığına, aldığımız yerin güvenli olup olmadığına dikkat etmeliyiz.

İkinci el telefonlarda bataryası , eğer dokunmatikse ekranı ve çalıntı ya da kaçak olmaması dikkatli bir şekilde kontrol edilmeli.

Çok gerekmediği durumlarda ikinci el telefon almak pek sağlıklı bir durum değil çok fazla sorun yaşarsınız .

O telefon kopyalanmış bir telefon mu ,önceki kullanan kişi kim acaba suçlu biri mi diye kesinlikle araştırmak gerekir. Birde hızına , kullanım süresine ve kalitesine bakılmalı.

Telefonun işletim sistemine baktırılmalıdır. Telefonun daha önce kaç kere servise gittiği araştırılmalıdır.

Merhaba
-İmei doğrumu
-İmei edevletten sorgulama temiz mi?
-Ses testi
-Kamera testi
-kozmetik kontroller.
-Şarj soketi kontrolleri
-Garantisi var mı ?
-Ekran vs parça değişimi olmuş mu?
vs. şuan aklıma bunlar geliyor. Ben alırken genel olarak bu durumlara bakarım.

ilk olarak aldığınız kişiye bakmak gerekir

kesinlikle güvenilir dükkan ve sitelerden almalıyız.Fiyatını iyi araştırmalı ve özelliklerine dikkat etmeliyiz.Kayıt tutmalı faturayı saklamalıyız.

Kesinlikle güvenilir dükkanlar dan alınmalıdır. Öncelikle GB ve işlem hızına bakılmalı yada kutusu kesinlikle olamlı ve süresi çok önemli kaç yıl yada kaç ay kullanıldığı önemlidir ve arka kasası açılıması ve garantiye kaç defa gittiği de önemlidir.

Güvenilir ve bilindik bir yerden almakta fayda var ben 2. El önermiyorum çünkü bişey cikabiliyo ya alinabiliyoda sıfır alınması en iyisi

Özellikle telefonun koduna bakılmalıdır. Arabalarda şase numarası varsa telefonların içinde de kod olmalıdır…
HAKKINDA kısmındadır bu bölüm. Telefon çalıntı mı sahte mi diye buradan bakabilirsiniz. Üretim tarihi bile yazar.
sonrasında telefonun dışına bakacak olursak
Çiziği kırığı var mı ? Dokunmatik çalışıyor mu diye bakabilirsiniz.
Telefonun piyasa fiyatlarına göre almalısınız…kamerasına bakılmalıdır

telefonun içindeki yazılıma dikkat edilmesi lazım kötü bir yazılım atılarak senin bilgilerine sahip olabilir veya senin adına telefonundan işlem yaparak senin zor durumda kalmana sebeb olur

telefonun öncelikle orjinal Türkiye garantili olması gerekir çünkü çoğu ikinci el telefon satan yerler spot telefonlar satıyor ondan sonra telefonun pil ömrüne bakılmalıdır sonrasında telefonun genel özelliklerine bakılmadır en sonda telefonun dış görünüşüne bakılmadır ve fiyat performans bakımından sonra kafanıza yatıyorsa alınmalıdır

2.el telefon alırken ıme numarasını kontrol ettirmek ve içerisinin tamamen sıfırlanmış olmasına dikkat etmek gerekir ve bir de orijinal olmayan ekranlar sıkıntı yaratacaktır.

en güzeli 2. El telefon almamaktır. Alıyorsanız bile faturasını mutlaka alın. Adınıza fatura duzenlettirin. Ilerde çalıntı çıkarsa faturayı gösterip sorumluluktan kurtulursunuz. Satan bayiiden hesap sorarlar

tanıdık birinden alınmalı ilk önce, kamera testi, ses testi yapılmalı, imei kodu araştırılmalı çalıntı olmamasına dikkat edilmeli