3 boyutlu yazıcı ne işe yarar? Kullanım alanları nelerdir?

Günümüzde adını sıklıkla duyduğumuz 3 boyutlu yazıcı ne işe yarar? Kullanım alanları nelerdir?

3 boyutlu yazıcı daha çok parçaların yapımında kullanılıyor ve çok ilgi görüyor. Bu yüzden de youtuberlar da eğlence amaçlı veya günlük hayatta yapılan aletleri kendileri yapıp izleyicilerine sunuyorlar. Yazıcının en ucuz fiyatı 1500 ve 2000 TL arası değişmektedir.

Tasarımı bilgisayar ortamında dijital olarak tamamlanan herhangi bir ürün, aynı boyutta ve aynı şekilde 3-D Printer teknolojisi sayesinde oluşturuldu.3 boyutlu ve katmanlar halinde tasarlanan maddeler, daha sonra 3-D Printer cihazına gönderiliyor. Tasarımınıza uygun materyalinin seçilmesinin ardından lastik, plastik, kağıt, metal veya poliüretan benzeri materyallerden birini seçerek oluşturduğunuz şekli somut bir cisim haline getirebiliyorsunuz.Yazıcının tasarımı 3 boyutlu hale getirirken kullandığı yöntemler, püskürtme, sıkma (sıkıştırma) veya 3-D Printer’dan ürünün ortaya çıkarıldığı platforma malzemelerin aktarılması şeklinde sıralanabilir.

Yazıcıya tasarladığınız ürünü çıkış almak üzere gönderdiğinizde, sırasıyla bioplastik hammaddeyi yazıcının haznesine doğru çekiyor ve onu eriterek kullanıma hazır hale getiriyor.
Cihazın platformunda şekillenen madde daha sonra soğuyarak katı hale geliyor ve ortaya dijital tasarımın aynısı çıkarılıyor.
Bu teknoloji, birçok sektörde kullanışlı hale getirilebilir. Özellikle medikal ürünlerin tasarımında başarılı ürünler ortaya çıkaran bu teknoloji ile kulak, ayak ve çene gibi tasarımlar yapılabiliyor.

Üç boyutlu yazıcı istedigin bazı objeleri çıkartmaniçindir 3 boyutlu olarak hazırlanmış modelleri, çeşitli malzemeler kullanarak hızlı bir şekilde, ekstra bir kalıp ya da bşka bişe ye ihtiyaç duymadan yapabilen bir makine dir.

3D yazıcı günümüzde oldukça yaygındır. Özellikle de şuan maskeleri bu şekilde uretebiliyorlar. Ev dekorasyonlarini şimdi böyle yapıyorlar ancak yazıci makinesi çok pahalı bence

3 boyutlu olarak hazırlanmış modelleri ve çeşitli malzemeleri kullanarak makinenin hızına göre yavaş veya hızlı olarak çalışan, istenen modeli 3 boyutlu olarak çıkartmaya yarayan makinedir.Mimarlık , oyuncakçılık , sanat gibi alanlarda kullanılıyor.

">

günümüzde fotoğrafları daha düzgün ve net çıkmasına yarayan bir aletdir.

3 boyutlu olarak hazırlanmış modelleri, çeşitli malzemeler kullanarak hızlı bir şekilde, ekstra bir kalıp ya da fikstüre ihtiyaç duymadan üreten bir cihazdır.

3 boyutlu yazıcılar günümüzde pek çok alanda kullanılırlar.
Cerahi alanında bir organın 3 boyutlu görüntüşü üzerinde çalışma yapılabilir.
Ya da kopan bir uzuvu tasarlamak için kullanılır.
Mühendislik alanında da kullanılır.

3 boyutlu yazıcı belirlenen bir objeyi cıkarmak icin kullanılır kullanım alanları sağlık gibi alanlardır eğlence amaçlıda kullanılmaktadır fiyatları 1500 tl den başlamaktadır.

Okulumuzda kullanılıyor ve 3 boyutlu yazıcıdan satranç ve kendi yaptığımız drone’un bazı parçalarını 3 boyutlu yazıcıdan çıkarttık. Elbise ,kamera lensi ,silah ,lamba , ayakkabı , protez kol gibi yapılarda da kulanılabiliyor.

Elimizde planı olan her türlü şeyi yazdırabilmemizi sağlarlar.Genellikle plastik kullananlarda farklı maddelerde ürünler yazdıran yazdiricilar da mevcuttur.

-3 boyutlu yazıcılar, üç boyutlu olarak çizilmiş olan resimlerin veya modellerin farklı malzemeler kullanılarak (plastik vb.) gerçek bir ürün gibi ortaya çıkarmasıdır. Bunun avantajlı yanları ise hayal ettiğimiz ürünlerin 3D olarak kısa sürede elde etmemizdir.

-Mücevher
Aksesuar
Ayakkabı Tasarımında
Endüstriyel ve mimari tasarımlarda
İnşaat mühendisliğinde
Yapı işlerinde
Otomotiv sanayisinde
Hava-uzay
Dişçilik ve tıp sektöründe
Eğitimde
Coğrafi bilgi sistemlerinde
Farklı alanlardaki bilimsel çalışmalarda
Robot
Heykel
İlerleyen zamanlarda yazıcıların ev ortamında kullanılmaya başlanması durumunda kullanım alanları daha da çok geliştirilebilir.

kuyumculuk ve el işçiliği gerektiren mesleklerde yaygın kullanılan üç boyutlu çıktı almayı sağlayan yazıcılardır.

Sanal ortamda tasarlanan bir nesneyi somut hale getirmeye yarar. Ev dekorasyonu, ürün prototiplemek için kullanılabilir.

Çizimi yapılan nesneyi plastik maddeden oluşacak şekilde bir örneğini çıkartan makinelerdir.

üç boyutlu yazıcı normal yazıcılarda farklı olarak dijital ortamda tasarladığımız nesneleri 3 boyutlu olarak yazdırmasıdır. Fiyatları 1500 ile 3000 arasında değişiyor. Günümüzde artık çoğu alanda yaygın olarak kullanılmaya başladı. Fikrimce çok işe yarar bir makine. Örneğin arabanızı tamire götürdünüz ve tamirci size önemli bir parçanın eksik olduğunu ve bu parçanın onda olmadığını bulmasının uzun süreceğini söylüyor. Hiç endişelenmenize gerek yok 3 boyutlu yazıcı ile kayıp olan parçanız çok fazla beklemenize gerek kalmadan yapılabiliyor.

3d yazıcı seçtiğiniz nesneleri plastikden yapan alettir gelecekte bununla yapay kalp yapılması planlanmaktadır

GÜNÜMÜZDE YAYGINDIR VE ÇOK OBJELİ PARÇA YAPIMINDA KULLANILMAKTADIR

maket ve gerçekçi nesne yapamaya çalışır