ABD ve Avrupa yasalarına göre elektrikli otomobiller neden ses çıkarmak zorundadır?

Elektrikli araçlar aslında sessiz çalışır fakat ABD ve Avrupa yasalarına göre bu araçların suni olarak ses çıkarması zorunlu bir durum. Peki bunun gerekçesi nedir?

Amac kazaları en aza indirmek adına çok küçük olsa da ses çıkarmak zorundalar.Abd ve Avrupa yeni üretilen hibrit otomobillere ses çıkarma zorunluluğu getirdi.

Araçın bozulma durumunda ikaz vermesi için ses çıkarması gerekir yok aniden bir can kaybına neden olabilir.

Araç ilerler iken bir arızada ses vererek araçta bir sorun olduğunu belirtmesi gerekir yoksa araçta giden aile herhangi bir arızada kaza yaparak hayatını kaybetme ihtimalleri vardır. Amaç kazaları en aza indirmektir.

Elektrikli araçların çoğu otomatik pilota sahip. Ayrıca elektrikli araçlar sessiz çalışır. Ama bunun olumsuz yan etkileri var. O da sürücüler uyuyor… Eğer çıt çıkmadan sürüş yaparsanız bir süre sonra uykunuz gelir. Hatta bıkarsınız. Avrupalı devletler bunu keşfetmiş. O yüzden böyle şartlar kurmuş. Ayrıca sadece ses çıkarması gerekmiyor. Otomatik pilot hala yasal değil. Çünkü adam bırakıyor pilota uykuya dalıyor. Eğer uyuyursa da bu kadar tehlikeli bir şey yok. Adam uyudu mesela. Pilot sürdü, sürdü,sürdü. Bir süre sonra ön kamera kısa devre yaptı ne yapacak adam?

kazaları önlemek için farkedimesi için

ABD ve Avrupa aldıkları bu kararla görme engellileri, çocukları ve yaşlıları korumayı hedefliyor. 2020 den sonra 19 km hızı geçen her araba motor sesini taklit eden bir ses çıkarmak zorunda. Bu uygulamadan sonra bu durumun araba imalatınada yansıyacağı düşünülüyor. Şimdilerde bu yasa herkes tarafından memnuniyetle karşılanırken , aracın farklı kilometrelerde farklı motor sesi çıkarması gerektiğini savunanlarda oldukça fazla.

Trafikte sessizce ilerleyen bu tip otomobiller, yayalar tarafından farkedilmemeleri sebebiyle kazaya davetiye çıkarıyor.

Avrupa Birliğince alınan karara göre, elektrikli otomobillere ses cıkarması için avas denilen bir cihaz takılacak. AVAS, takıldığı otomobil 19 km/s hıza ulaştığında otomatik olarak devreye girecek.Yani elektrikli otomobiller 19 km/s hıza geldiğinde ses çıkarmaya başlayacak.Yani 19 km/s nin altında yine sessiz kalacak. Bence 19 km/ s gayet yeterli bir rakam. Aslında bunun yerine yayalar biraz daha bilinçli olsa daha iyi olurdu.Sessiz bir İstanbul düşünemiyorum.

Yayaların sesi duymasını sağlayıp kazaların önlenmesi amaçlanır. Bu nedenle araçlar ses çıkarmak zorundadır.