AB'den Mısır'a 3 Milyar Euro Tarım Desteği

Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşının gıda tedarikinde sorunlara yol açması sebebiyle tahıl stoklarını artırabilmesi için Mısır’a 100 milyon dolarlık destek sağlanacağını belirten Avrupa Birliği Komisyon Başkanı, gelecek yıllarda AB’nin Mısır’a, ülkedeki tarım ve sulama için 3 milyar euro tarım desteğinde bulunacağını da ifade etti.

">

Mısır’ın başkenti Kahire’ye giden Von der Leyen, Mısır’ın Cumhurbaşkanı Sisi ile görüştü.

Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşmesinden sonra basın toplantısı sırasında açıklamalarda bulunan AB Komisyon Başkanı, Mısır Cumhurbaşkanı’yla Ukrayna işgalinin ardından gıda güvenliğinin durumuna ilişkin görüştüklerini ifade etti. Leyen, Avrupa Birliği’nin Mısır’ın yanında duracağını ve kısa bir sürede tahıl stoklarını artırabilmesi için ülkeye 100 milyon dolar yardımda bulunacaklarını da ekledi.

Basın toplantısı konuşmasını sürdüren Leyen, orta-uzun vadede Avrupa Birliği’nin yatırımları ile yerel gıda gıda üretiminin yenilenip artırılmasına ilişkin konunun da ele alındığını; gelecek yıllarda AB’nin Mısır’daki tarıma ve sulamaya 3 milyar euro destek sağlayacağını vurguladı.

“BU ANLAŞMA DEV BİR ADIM”

Mısır Cumhurbaşkanı ile enerji güvenliği ve arzının artırılmasına ek olarak Rusya’ya bağımlı olmama konularına ilişkin Avrupa Birliği’nin adımına dair konuşulduğunu belirten Leyen; Avrupa Birliği, İsrail ve Mısır arasında İsrail gazının Mısır bölgesinde sıvı hale getirilerek Avrupa’ya ulaştırılması konusunda başkentte imzalanan anlaşma zaptını da gündeme getirerek bu anlaşma için “dev bir adım” ifadelerini kullandı.

SİSİ: ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ GEREKLİ

Basın toplantısında konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, yaşanan küresel gıda sorununun, özellikle krizin etkilerinin en fazla görüldüğü ülkeler üzerindeki etkisinin azaltılması için uluslararası işbirliğinin gerekli olduğunu ve sorun yaşayan ülkelere destek olmak için finansal ve teknik yardım sağlamanın önemine dair mutabık olduklarını ifade etti.

Mısır Cumhurbaşkanı, Leyen ile görüşmelerinde ayrıca terör ve yasa dışı göç sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulunduklarını ve bu konularda Avrupa Birliği ile iletişimin sürdürülmesine dair anlaşma sağlandığını da kaydetti.

İyi bir haber. Keşke herkes böyle yapabilse. Zor durumda olan bir ülkeye yardım edilmesi barışçıl olmuş. Böyle haberlerin çoğalmasını umud ediyorum dünya icin

Tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı ekonomik ve gıda krizi sorunlarına yönelik iyi bir iyileştirme yardımı olmuş. Elbette imkanı olan devletler kendileri önlemler almakta ancak devletler birbirleri ile yardımlaşarak sorunların üzerinden daha kolay gelirler.

AB’nin bu kararı bana zamanında Yunanistan’a sağlanan "Zeytin ağacı fonu"nu hatırlattı. Komik bir hikayedir bu, çoğu kişi bilmez.

Yunanistan AB’den “zeytinlikler oluşturacağız, bize fide için destek verin” diye talepte mi bulunuyor yoksa ilk başta AB mi “bizim vereceğimiz bu fonla zeytin ağaçları dikin” mi diyor, her neyse Yunanistan bir şekilde AB’den para yardımı alıyor. Ama aldıkları bu fonu ağaçlar yerine silahlara gömüyorlar. Tabii AB de arada dronlarla kontrol etmek istiyor zeytinleri diktiler mi diye. Yunanlar da buna şöyle bir çözüm buluyor: Tıpkı zeytine benzeyen maketleri arazilere yerleştiriyorlar. :rofl:

Türkiye’ye karşı hunharca silahlanan Yunanistan şu anda silahlara en çok para harcayan NATO üyesi. GYSİH’deki savunma harcamaları oranı %3.82 ile rekor kırdılar ABD’yi sollayarak. Nasıl bir ülke bu Yunanistan anlamakta zorluk çekiyorum. Eh, AB’den aldıkları fon bitti ve aynı taktikle ikinci bir fon koparabilirler mi o da şüpheli. :rofl:

Şimdi bu haberi okudum, AB yine bir ülkeye tarım fonu veriyor ve bu ülke Yunanistan gibi bir AB üyesi de değil. Umarım işler yolunda gider. :laughing:

Yok artık o kadar şaşırdım ki biz yapsak eminim yıllarca dünya basınında manşet olurduk bizde bizim haberimiz yok.
Benim anlamadığım tamam dünyada küresel ısınma var da yani bu gıda krizi nasıl birden patladı. Ya korona varken insanlar evden çıkamıyorken yoktu ne yani Rusya Ukrayna’yla savaşınca mı çıktı bu kriz. Bana çok enteresan geliyor yani.