Aç aman bilmez, çocuk zaman bilmez atasözünde anlatılmak istenen nedir?

Aç aman bilmez, çocuk zaman bilmez. Atasözünde anlatılmak istenen nedir?

Aç hiç bir zaman susturulamaz ,çocuk da bir şey istediği zaman beklemek bilmez anlamına gelmektedir

  • " Aç Aman Bilmez " yani bu cümlede anlatılmak istenen aç olan kimse birinden her şeyi isteyebilir var mı yok mu asla bilmez ve düşüez bunu.
  • " Çocuk Zaman Bilmez " yani bu cümlede anlatılmak istenen çocuklar daha küçük oldukları için onların istekleri asla bitmez ve zamansızca herşeyi isterler anne ve babalarından.
  • Hem çocuk hemde aç kimsenin herşeyi isteyebileceğini anlatıor bize bu cümleler.
  • Aç aman bilmez, çocuk zaman bilmez atasözünün anlamı ise şu şekildedir. Aç olan yada herhangi bir nesneye karşı doyumsuz olan insanlar asla susturulamaz. Açsa açlığını gideren kadar sürekli konuşurlar ve söylenip dururlar. Mesela bir çocuk bir oyuncak istiyor ama alınmaması gereken bir durum yada paranın olup olmadığını yani zamanımı yerimi bilmezler. Alana kadar, yada istediği yapılana kadar hiç durmadan konuşur, yapacağını ne varsa ve söylenip durduğu durumlarda kullanılan bir atasözüdür.

    aç aman bilmez cümlesinde veya atasözünde aç hiçbir zaman susmaz ne iş olursa olsun ne yemek olursa olsun daha fazlasını ister elindekiyle yetinmez anlamına gelir sadece kendisini düşünür.
    çocuk zaman bilmez atasözünde ise çocuk daha küçüktür aklı herşeye ermez ve annesinin babasının parası olmasa bile bir yerde oyuncak yemek vb. şeyler gördüğünde onu almak için elinden geleni yapar.

    aç insanları açlığı gidine kadar susturmak zordur özellikle çocuklar nerede olursa olsun açlığı gidene kadar ağlamaya devam edeceklerdir anlamında bir atasözüdür.