Açık kapı bırakmak deyiminde anlatılmak istenen şey nedir?

Açık kapı bırakmak deyiminde anlatılmak istenen şey nedir? Kısaca bilgi veriniz…

Anlaşmak için bir şans daha bırakmak Kapıların tamamen kapanmadığını ve anlaşmak için ufakta olsa bir sebeb daha bırakmak.Anlamlarinda kullanılan bir deyimdir.

Bir konuya veya tartışmaya son noktanın konulmadığını gösteren bir deyimdir. Ucu açık bir şekilde bırakılmış bir tartışmadır. Devamı gelebilir niteliği taşımaktadır.

Birine açık kapı bırakmak mesela onun geri gelmesine izin vermek gibi bir şey. Düz mantık düşünün, kapıları açık bırakırsanız içeri giren girer. Ama siz kapıyı kapatırsanız zaten giremez. Birine açık kapı bırakmamak da o ne yaparsa yapsın geri dönemez anlamındadır. Yani sizden karşı tarafa bir yeşil ışık yok, sarı ışık da yok. Açık kapı bırakmamak da bu.

Açık kapı bırakmak, bir duruma karşı net kesin tavır takınmamak gerektiği anlatılmaktadır. Siyah ya da beyaz alanda durmaktan ziyade gri alanda kalmak gerektiği ifade edilmektedir

Açık kapı bırakmak demek , her zaman karşıdaki insana bir şans vermek anlamına gelir .Toleranslı davranma biçimidir ,ne zaman başımız sıkıntıya girse her zaman çekinmeden yardım isteyebiliriz.İşte bu insanlar gerçek dostumuzdur her zaman kapıları bizlere açıktır. Dost kötü günde belli olur nihayetinde.

deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Gerektiğinde bir konuya yeniden dönebilme imkânı bırakmak, kesip atmamak, ileriyi düşünerek ılımlı davranmak. "Bu kadar kesin konuşmayalım, açık kapı bırakalım da iyi düşünebilme fırsatları olsun