Açıkta yapılan kusurun tenhada özrü olmaz sözünün anlamı nedir?

Açıkta yapılan kusurun tenhada özrü olmaz deyiminin anlamı nedir ?

Herkesin içerisinde yapılan hata , başka bir zaman o kişiyle baş başa kalındığı zaman dilediği özürün hiç bir anlamı olmaz.

Kusurlu davranışı ulu orta yapmaya çekinmeyen insanın özür dileme davranışını da başkalarının yanında göstermesi beklenir. Kusurlu davranışa maruz kalmış kişinin kırılan gururunu telafi etmek için.

Herkesin olduğu bir yerde birini rezil edip de başka ,tenha yerde ondan özür dilersen bir işe yaramaz demektir.

Milletin içinde birini ezdikten onu düşürdükten sonra onunla yalnız kaldığında onun gönlünü almaya çalışman fayda etmez demektir .

Herkesin içerisinde yapılan hatanın , kimse yokken telafisi olmaz anlamındadır .

Yani ben sana karşı herkesin içinde küfür ettim diyelim daha sonra kimse yokken özür diledim. Bu olmaz demek isteniyor. Kalabalıkta kusur yapıp kimse yokken özür dilemek mantıklı değilmiş.

Toplum içinde bireye yapılan hatalar toplum tarafından görülür. Topluma göstermelik olarak sergilenen bu hatalı tavrın özrü, bireye özel olarak iletilirse hiçbir anlam taşımaz.