Acıma acınacak hale gelirsin gelirsin sözü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Acıma acınacak hale gelirsin gelirsin sözü hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce doğru bir cümle midir, yoksa yanlış mı?

Son zamanlarda üzerine basa basa katıldığım bir önermedir. Her nekadar vicdan sahibi insanlarıın başaramadığı bir eylem olsa da, günümüzde çoğu insana uygulanmasında bir beis görmüyorum.

Kesinlikle doğru bir söz. Acıma yetime döner koyar … ile aynı anlama geliyor. Vicdanlı insanların bile bu konuda hassas olması gerekiyor bence. Size büyük bir yanlış yapan birini affetmemelisiniz.

Fazla duygusal düşünme düşünecek duruma düşersin diyor kısaca

Katılıyorum. Argoya kaçmasın diye söylemeyecektim ama içimden geçti tam. :smiley: Fazla merhamet iyi değildir. Tamam merhamet sahibi olmak iyidir fakat fazla abartırsan harcanırsın. Tecrübe ile sabittir.

Bizim burada onu öyle demezler. Acıma yetime diye başlayan bir cümle en güzel örneğidir. Ve devamında Deveye diken diye eşlik ederler cümleye :slight_smile: hayatın gerçek yüzünü öğrendiği ölçüde terbiyesizleşmiş atalar da çok tatlılar selam olsun :rofl: Gerçekten kimseye acımaya gelmiyor artık. Suistimalin her halini gördük milletçe. Dinimiz, inançlarımiz ve vicdanımız sömürüldü de sömürüldü. Artık bir kimsenin yardıma muhtaç olduğuna bile emin olamıyorum.

Zalimlerin türettiği bir cümle bence. Bence tamamen yanlış.

Bence tamamen doğru sadece kendi hayatın için çalış hiçkimseye acıma acı çektirmeden hayatını kendine çalışarak harca.

darbe yemiş insanların merhamet duygularını yitirmeleri sonucu söyledikleri söz.

Bence çok doğru bir söz. İnsanlara acıdığın zaman saf yerine konuluyorsun. İnsanlara acımasız ve bencil olanlar yaranıyor.

İyi niyetimizin kullanıldığını öğrendiğimiz zaman herşey için çok geç olabildiğinden bahsediyor

Merhametten maraz doğar diye boşa dememiş Atalarımız. Fazla acırsan acıdığın kişinin sana acıyacağı duruma gelirsin. Ne var ne yok elindeki herşeyi alır.

Acınmayacak kişilere acırsak hata etmiş oluruz. Biz de acınacak hale geliriz.

acınacak kişilere acınılır ama acınmayacak kişilere acınmaz yoksa sen acınacak duruma düşersin

İnsan oğlunun doğasında vardır duygu sömürüsü ve bu yüzden de böyle bir deyim çıkmış meydana. Başka türevleri de var elbette bu cümlenin ama bir tarafım katılıyor bir tarafım da katılmıyor.