Adam ahbabından bellidir atasözünün anlamı nedir?

Adam ahbabından bellidir atasözünün anlamı nedir?

Adam ahbabindan belli olur yani kim olduğu yakın çevresindeki insanlardan belli olur yakın çevresine bakarak nasıl biri olduğu anlaşılır bence öyle…

Birini tanımak istiyorsanız dostluk kurduğu kişilere , etrafında dolanan insanlara bakarsanız o kişiyi çok rahatlıkla tanıyabilirsiniz anlamında kullanılan bir sözdür.

1 Beğeni

Adam ahbabından bellidir Ne demek?

image">image

İnsan belli bir çevrede doğar. Ancak o çevreyi doğarken seçemez. Seçemediği için ayak uydurmak yada terketmesi gerekir. Ama bu en son ihtimaldir.

Çevresinde bir çok tanıdık vardır. Birinci derece, ikinci derece derken en yakın dostlar yada ahbaplar… Yazımızın konusudur adam ahbabından bellidir atasözü…

Ahbabını iyi seçmeli insan… mademki doğduğun mekanı seçemiyorsun ahbabını iyi seçmelisin… Herhangi bir durumda bireyi tanımak gerekirse öncelikli olarak çevrene ve yakın arkadaşlarına bakarlar. Örneğin evlilik öncesi ailenin karşı tarafın çevresini tanımak istemesi gibi… İyi insan yada nasıl biri olduğu bu vasıtayla belli olur az çok…

Atasözü bizi derinlerde birini soruşturmak için ahbabından başlanmalıdır diyor. Ahbabı iyi olanda iyi olur. Yorum yanlış olmaz gibi. Ancak insanı tanımak her halukarda yine kendinde son bulur. Öncesi ahbap olur.Büyükler boşuna dememiş Adam ahbabından bellidir.

@Alshain

Biriyle muhatap olduğumuzda o insanın nasıl bir insan olduğunu öğrenmek için konuştuğu kişilere yani arkadaşlarına nasıl davrandığına bakmak gerekir yani dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim sözüyle benzer sözlerdir.

En yakın 5 arkadaşınızın ortalaması siz oluyorsunuz. Bu yüzden birini tanımak için çevresindeki insanları iyi incelemeliyiz.

1 Beğeni

Bir insan kendi huyu suyu nasıl ise arkadaş edineceği kişilerin de kendisi gibi olmasını ister. aynı huydan olan insanlarla daha çok iyi anlaşır onların yanında kendini daha mutlu ve huzurlu hisseder anlamında kullanılan bir atasözüdür.

2 Beğeni

Kimlerle takılıyorsanız siz de bir süre sonra onlar gibi oluyorsunuz yani arkadaş olduğunuz kişiler sizin karakterinizi ve hareketlerinizi belirlemede büyük bir rol alıyor.

1 Beğeni