”Adamını yere bakanından, suyun ağır akanından kork.” atasözünde anlatılmak istenen nedir?

”Adamını yere bakanından, suyun ağır akanından kork.” atasözünde anlatılmak istenen nedir? Kısaca açıklayınız.

Tehlikeli insanlar kenilerini belli etmezler. En yakın dostunuz bile yeri gelince size yan çizebilir ve bunu için dikkatli olmamız lazım. İyi insanlar zaten bellidir. Ama kötü kişiler her zaman belli olamıyor .

Çünkü beklemediğimiz olmayacak kişilerden gelir her zaman. Mesela yere bakan ağır başlı kişilerden kötülük beklemeyiz. Birde yavaş akan sudan yüzmekten korkmayiz mesela. Ama o ağır başlı kişi birden vurabilir.

Olaylar karşısında duygu ve düşüncelerini açığa vurmayan, niyetini belli etmeyen, tepkisiz kalan kimseler içlerinde besledikleri kötülükleri hissettirmezler. Sessiz insan, sakin akan sular gibi derin ve tehlikelidir.

İnsan seçerken dürüst olanından samimi olanından seçmek gerekir bunu demek istiyor. Bazı kötü insanlar belli olmaz işini ağırdan yürütür.

En ummadığımız kişiden veya hiç beklemediğimiz bir olay yüzünden hiç beklemediğimiz bir olayla karşılaşabiliriz.

İlk cümleden başlayarak açıklama yapayım. “Adamın yere bakanından” cümlesi şunu ifade etmektedir arkadaşlar: sessiz, sakin, ılımlı, ağar başlı duran kişi manasına gelmektedir bu cümle yani diyorki böyle duran insandan korkacaksın en çok çünkü bu gibi kişiler kendi öz benliğini asla dışa vurmazlar, ne zaman ne yapacakları asla belli olmaz bu kişilerin işini alttan alttan yürütürler. İkinci cümleye geçersek; " suyun ağar akanından kork " yani suyun ağar akan suyun ne zaman hızlanacağı belli olmaz demek istiyor bu sözde ayrıca iki şey arasında benzetmeden yararlanılmış sevgili arkadaşlar. Benimde katıldığım ve sevdiğim bir sözdür ayrıca her zaman sessiz ve sakin duran şeyden korkacaksın demişler.

Sinsi kisiler sessiz sedasiz arkandan kuyunu kazarlar boylelerinden korunmamiz gerekir

Yere bakanından derken,Sessiz kimselerden bahsediyor hiç bişey yapmıyormuş gibi görünüp yüze gülen ve insanların arkalarından iş çeviren kimselere deniyor…

Bazı insanlar içine kapanık,sessiz ve uysal görünürler bu insanlar derin ve tehlikeli sular gibidir.Düsünce ve duygularını açığa vurmayan sinsi davranan bu insanlardan ,derin sudan sakınır gibi sakınmamış gerekir.

yani sessiz insanlar susarken kesin daha kötü bir plani vardir. Bu sozde bundan bahsediliyor. Sessiz bu bundan birsey gelmez derler. Ama kimbilir icinden neler geciyor ne planlar dusunuyordur . O sessizlikte n birseyler cikar.

Hiç beklemediğiniz insanlardan her şey olabilir demeye çalışılıyor.