Adenomegali Nedir?

Adenomegali Nedir ? Adenomegaliye sebep olan etkenler nelerdir ? Adenomegali büyümesini önlemek için alınacak önlemler nelerdir lütfen açıklar mısınız ?

Vücudumuzdaki lenf düğümlerinin büyümesi halinde adenomegali veya adenopati deyimleri kullanılır. Yani beze büyümesi de olarak adlandırılan adenomegali çok ciddi bir rahatsızlık olarak görülmez. Sebep olan etkenler genetik olmakla beraber yediğimiz hazır gıdalardan , Genetiği değiştirilmiş organik maddelerden de geçmiş olabilir. Bunu vücudumuz kendiliğinden önlemek için bir sistemi vardır. Lenf düğümlerindeki makrofaj denen bazı hücreler organizmaya giren yabancı cisimleri veya mikroplan yiyerek onları yok etmeye çalışırlar. Mümkün olduğunca temiz ve hijyenik olmalıyız ve sağlıklı gıdalardan beslenmeliyiz.

Organizmada kullanılmak ya da dışarı çıkarılmak üzere salgı yapan özelleşmiş bir hücre (tek hücrelibez) ya da özelleşmiş hücreler topluluğu (çok hücrelibez). Salgılarını bir kanalla boşaltan (dış salgıbezleri: ekzokrinbezler) ya da doğrudan kana veren (iç salgıbezleri: endokrinbezler), salgılarını tek kanalla boşaltan basitbezler (basit tüp, dallı tüp, bükülmüş tüp, asinarbezler), birden fazla kanalla boşaltan bileşikbezler (bileşik rübüler, bileşik asinar, bileşik tübüloasinarbezler), salgılarını sitoplâzma kaybı olmadan salgılayan (merokrin), az kayıpla salgılayan (apokrin) ya da hücrenin de tahrip olmasıyla salgılayan (holokrin) tipleri, yoğun salgılı (mükoz) ya da daha sıvı salgılı (seröz)bezler gibi gruplandırılan çeşitli özellikteki hücreler topluluğu.