Afalina nasıl bir hayvandır? Özellikleri nelerdir? Nerelerde yaşarlar?

Afalina nasıl bir hayvandır? Özellikleri nelerdir? Nerelerde yaşarlar?

Hayvanlar aleminin en zeki canlılarından biri olarak kabul edilen yunuslar, arkadaş canlısı ve oyuncu davranışları nedeniyle insanlar tarafından pek sevilir. 1960 ve 70’li yıllarda yayınlanan “Flipper” dizisiyle “Afalina” adı verilen şişe burunlu yunuslar insanlar arasında en tanınan yunus türü haline geldi. Dizide izlediğimiz yunus, senaryo gereği sürekli, insan hayatını koruyan ve günü kurtaran kahraman rolündeydi. Onlar okyanus besin zincirinin tepesinde olduğundan, bilim insanlarının bu ortamı izlemelerine ve okyanus ekosistemini tehdit eden sorunları belirlemelerine yardımcı olmalarıyla dizideki gibi olmasa da gerçekten hayat kurtarıyorlar. İşitme en gelişmiş duyuları olduğu için tek bir ses dalgasıyla etraflarında olan biten her şeyi hissedebiliyorlar. 180 derecelik bir açıya sahip gözleri arkalarını dahi görebilmelerini sağlıyor. Hem suda hem su üstünde iyi bir görüşe sahip olan Afalinalar, göz bebeklerini birbirinden bağımsız olarak odaklayabilir ve tek gözleriyle bulanık ve karanlık su altını tararlarken diğer gözleriyle parlak ışığa bakabilirler.

Afaline bir yunus balığı türüdür. Yunus denilince aklımıza gelen daha doğrusu kafamızdaki yunustur bunun sebebi bütün dizi ve filmlerde reklam logolarında genellikle bu yunus türü ve resmi kullanılmaktadır. Afalina yunuslar gri renkte boyları 2-4 metreye kadar değişmektedir. Ağırlıkları 500-600 kg civarındadır. ortalama yaşam süresi 25 yıl olmakla birlkite evcilleşenlerde daha uzun yaşayanlar olduğu gözlenmiştir. Atlantilk ve Psaifik okyonusunda sıkça görülselerde diğer coğrafyalarda da yaşamaktadırlar.

Afalina aslında çoğu zaman gördüğümüz bir hayvan olan yunus balığıdır boyları 2 ve 4 metre arasında değişen gri renkli bildiğimiz yunus balığı.

konu ile alakası yok ama btc ile ödeme nezaman açılacak.

Afalina yunusgiller familyasından olan yunus balığı türüdür.Afalina balığı Türkiye nin her yerinde yaşayabilir.En belirgin özellikleri ise daha koyu renkte olan sırt yüzgeçleridir.Afalinalar grup halinde yaşarlar,gurupları en az iki,en fazla ise 15 kişiden oluşmaktadır ve birbirlerine çok bağlı hayvanlardır…