Ağ protokolleri nelerdir?

Ağ protokolleri nedir?

Ağ protokolleri ne işe yarar?

Ag protokolleri, agdaki bilgisayarlar arasinda iletisimin nasil saglanacigini belirler. Bunlar dünya genelinde standarttir. Protokoller yazilim, donanim veya her ikisi tarafindan uygulanmaktadir. Protokoller network cihazlarinin nasil anlasacaklarini, veriyinasil gönderecegini ve nasil alacagini belirler.

Bilgisayar(internet) kullanımında sürekli işimize yarasada adı dışında pek bilgimiz olmayan bir konudur ağ bağlantıları. Bigisayarlar arasındaki bağlantıyı sağlar.

AĞ PROTOKOLLERİ NEDİR? NE İŞE YARAR?

Ağ protokolleri, ağdaki bilgisayarlar arasında iletişimin nasıl sağlanacağını belirler. Bunlar dünya genelinde standarttır. Protokoller yazılım, donanım veya her ikisi tarafından uygulanmaktadır. Protokoller network cihazlarının nasıl anlaşacaklarını, veriyi nasıl göndereceğini ve nasıl alacağını belirler. Ağ protokolleri şunları yapabilir;

##Verinin sıralanması: Verinin paketlere ayrılması,
##Verinin yönlendirilmesi: Alıcı ve verici arasındaki en etkin rotanın belirlenmesi,
##Akış kontrolü: Farklı hızda çalışan alıcı ve verici arasında uyumun sağlanması,
##Hata kontrolü: Verinin hatasız gönderilmesi.
TCP, UDP, FTP, SNMP, HTTP, IP, DNS, DHCP, SSH, TELNET, POP, IMAP, WINS gibi çeşitli protokoller vardır.

Belirli bir ağa bağlı olan bütün bilgisayarların kendi aralarındaki iletişimini sağlayan protokollere verilen isimdir.Bu protokoller yazılımlar ve donanımlar sayesinde oluşturulmaktadır.Ağ protokolleri akış kontrolünü sağladıkları gibi,verilerin hatasız bir şekilde iletimi için kullanılırlar.

arkadaşlar bilgisayarlar arasında ağ balantısının sağlanmasında görev alır.