Ağaçlar da kış uykusuna yatarlar mı?

Ağaçlar da bazı hayvanlar gibi kış uykusuna yatarlar mı?

Ağaçlarda kış uykusuna hazırlanıyorlar
Öte yandan yapraklar sadece klorofilin yeşil pigmentlerini değil, aynı zamanda kırmızı ve sarı pigmentleri de barındırıyor. … Ağaçlar, çıplak bir şekilde, yaprakları tekrar hayat bulana dek, günlerin uzamasını ve havanın ısınmasını beklerken kış uykusuna yatıyor.

Ağaçlar kış uykusuna yatmazlar ağaçlar sürekli bi oksijen döngüsü olduğu için kış uykusuna yatma olasılığı yoktur kış uykusuna yatan bir ağaç ölmüş demektir yaprakları olmasa bile foto sentez döngüsüne sahiptir sürekli bi yaşam faliyeti gösterirler. küçüklükten beri öğretilen şey şudur ağaçlar kışın soyunur yazın giyinir diye bir söz dile gelmiştir.

Ağaçlar yazın çiçek ve yapraklarını açarken sonbahar ve kışın yapraklarını dökerler ve bu sayede kış uykusuna hazırlanmış oluyorlar…

ağaçlar yazın verdiğimiz suyu hertarafina depeluyor ve yesilkler elmalar veriyo ve kısa yaklaşınca da o ağaçtaki sular köküne cekilrek soğuk almasını engelliyor ve yetisgin ağaçlar hiç bir zaman soğuk almaz yazında koklerde tuttuğu suyu ağaçların dallarına yeniden ulaştırarak yesermesine sebeb oluyo

Her canlının uykuya ihtiyacı olduğu gibi ağaçlarında uyuması normaldir, yazın, canlı, renkli, yeşil yaprakları, çiçekleri ile kendilerini gösterirlerken kışında mutlaka bir uyuma dinlenme dönemleri vardır…

Ağaçlar bizim bildiğimiz anlamda kış uykusuna yatmazlar. Ancak bazı türler sonbaharda yapraklarını dökerken bazı türler sürekli yeşil kalır.

Ağaçlar da kış uykusuna yatar.

">

Ancak bir ağacın kış uykusuna yatıp yatacağının belirleyici özelliği o ağacın bulunduğu iklimdir. Ekvator çevresindeki ağaçlar kış uykusuna yatmaz, yıl boyunca büyürler. Fakat kutuplara yaklaştıkça kış uykusu süresi artar.

Ağaç kış uykusuna yapraklarını dökerek hazırlanır. Ve kış boyunca büyümeyi durdurur. Bahar gelip de havalar ısınmaya başlayınca filizlenerek uyanır ve büyümeye devam eder.

soruyu soran ben değilim🙂