Ağlayan gelin çiçeği nedir?

Ağlayan gelin çiçeği nedir? Ağlayan gelin çiçeği bu ismini almasının sebebi nedir?

Ağlayan Gelin Çiçeği Nedir ve İsmini Nereden Alır?
Ağlayan Gelin Çiçeği yani ters lale endemik bir bitkiye denir. Latince adı Fritillaria Imperialis‘tir.Soğan olarak dikilir ve Mart ve Mayıs aylarında çiçek veren Ağlayan Gelin Çiçeği genellikle Güneydoğu Doğu Anadolu ve Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde görülür.Geçmişte Hakkari Bölgesi‘nde yaşayan Asuri’ler inde her sabah göbeğinden su yaydığı için ona Ağlayan lale ismini vermiştir.

image">image

Halk ağzında Ters Lale olarak da bilinir. Latince ismi, Fritillaria Imperialistir. Genellikle Doğu, Güneydoğu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde sıkça görülen bir türdür. Mor pembe ve kırmızı renkte çiçekleri bulunur ve boyları seksen santimetreye kadar uzayabilir. Ağlayan geline benzetilmesinin sebebi, geceleri üzerinde biriken suyun gündüzleri dışarı akmasıdır. Bu da tıpkı ağlıyormuş gibi bir görüntü oluşturur. Bu çiçek Hristiyan aleminde de kutsal bir çiçektir. Rivayete göre Hz. İsa çarmıha gerilmeye giderken geçtiği bütün yollardaki çiçekler başını bükerler fakat ters lale bükmez. Sonra bu davranışı için çok utanıp üzülen lale başını eğer ve ağlamaya başlar. Ülkemizde Hakkari, Van, Adıyaman, Muğla, Antalya, İzmir ve Tunceli illerinde sıklıkla rastlanır. Ters Lale, sadece Anadolu da değil farklı coğrafyalar da görülür. Pakistan, Rusya, Afganistan buna verilebilecek örneklerdendir. Soğan olarak dikilen ters laleler, Şubat ayı ve Mart başı çiçek açarlar. Genellikle her dalında altı adet çiçek bulunur.

Boynu bükük görüntüsü olan ağlayan gelin çiçeği endemik bir bitkidir. Ülkemizin bazı bölgelerinde yetişmektedir. En uygun Ekim zamanı sonbahardır. Soğan olarak dikilmektedir.

Büyük boynu vardır kırmızı açar bahar zamanı açar

Ağlayan gelin çiçeği boyun bükük bir görüntü oluşturur. Güneşi çok seven bir çiçektir.