Aile soyağacı nedir?

Aile soyağacı nedir ? genetik hastalıklar için neden önemlidir ?

Aile soyaağacı nedir ?

Bir kişinin soyundan gelen kişileri gösteren çizelgedir , soyaağacı atalarımızı belirler .

Genetik hastalıklar için neden önemlidir ?

örneğin , Bir hastalıktan şüphelenildiyse soyaağacı çıkarttılır ve genlerden ötürü diğer aile bireylerinin taşıyıp taşımayacağına bakılır .

image">image

Aile soyağacı bir kişinin geçmişteki atalarını gösteren bir çizelgedir en üstten en alta doğru genişleyen ve kişinin atalarını akrabalarını gösteren bir kronolojidir. Her kişi doğumda anne ve babadan birer gen kopyası taşımaktadır. Bu genlerin baskın veya çekinik olması durumuna göre kromozmlara bağlı hastalıklarda bireylere taşınmaktadır. Bu sebeple bir kişinin hastalığının tedavi edilmesi veya bir sonraki dünyaya gelecek insanın taşıyabaileeceği hasatalıklar önceden kesitrilmesinde soy ağacını bilmek önemlidir. Örneğin Akdeniz Ateşi Hastalığı kalıtsal bir hastalıktır.

Aile soy ağacı sizin hastalıklarınız da ilk sorulan kısımdır. “Ailenizde buna benzer bir hastalık var mı?” cinsinden sorular sorulur. Genetikten geçen bir çok hastalık bulunmaktadır. Kısa sürede tanı konmasına yardımcı olur.

Aile soy ağacı atalarımızın ve neslimizin gösterildiği çizelgedir. Bu çizelgeye bakarak genetik bir hastalığın kimlerde görüldüğü veya görüleceği ön görülür.

nesilden nesile geliyoruz. Ve bunlar aile soyağacını oluşturuyor babamız onun babası onun babasının babası tarzında soy ağacı oluşuyor.

İnsanlar , hem annelerinden hem babalarından genetik miras alırlar. Anne ve babaları da kendi anne babalarından genetik miras alırlar. Yani bu şekilde insan soyu genetiğini aktarmaktadır. Ancak bu durum bazen istenmeyen sonuçlar da doğurabilir. Örneğin kişinin soyundaki bir genetik materyaldeki bozukluk kişiye geçebilir. Bu risk özellikle benzer genetiğe sahip kişilerin birlikteliği sonucu doğan çocuklarda daha sık görülmektedir.
Bu yüzden akraba evlilikleri tavsiye edilmemektedir. Aile soy ağacının bilinmesi kişide yer alabilecek genetik kusurların önceden fark edilip buna göre bir önlem alınmasını sağlayabilir. Günümüzde gelişen teknolojik imkanlarla birlikte insan genetiği eskiye oranla daha detaylı incelenebilmektedir.

">

Eğer bir kişide tam olarak tanımlanamayan bir hastalık varsa ailesinin genetiği incelenerek kişinin hastalığa hakkında bir kanıya varılabilir. Tabi hastalıkların tek sebebi genetik kusurlar değil , çevresel faktörlerde etkilidir. Bu ayrımı yapabilmek için gelişmiş teknolojinin olması ve soy ağacının bilinmesi önemlidir.