Ailede ikiz varsa ikiz hamilelik şansı artar mı? Nesil atlar mı?

Ailede ikiz varsa ikiz hamilelik şansı artar mı? Nesil atlar mı?

Ailede ikiz varsa yeni doğacak başka bir akrabanın doğan çocukları ikiz olabilir. ÇüNkü bizim ailemizde var. Kuzenimin ikiz kız çocuğu oldu ve ben de sormuştum yengeme;
“Sizin ailenizde başka ikiz çocuğu olan var mı” diye. Varmış onların ailesinde de ikiz çocuğu olan. Lakin sonraki çocukları bir adet erkek çocuk doğdu. Erkek çocuk gerçekten çok tatlı, ikizlere göre. Yeğenim diye söylemiyorum :grin::grin:

İkiz hamileliğin nesil atlaması döllenme esnasında tek yumurta ve çift yumurta döllenmesi olarak gerçekleşir… Yıllardır halk arasında doğru bildiğimiz yanlışlardan da bir tanesi budur aslında… Buda tek yumurta ikizinin nesil atlayamacağı anlamına gelir… Ama çift yumurta döllenmesinden doğan ikiz bebeklerde nesil atlaması gerçekleşebilir.

Evet artar. ÖRnek verecek olursak benim annem ikiz olarak dünyaya gelmiş ve çift yumurta ikizi, annemin ikiz olmayan diğer kız kardeşinin kızının eşi de ikiz ve olasılık fazlaca arttığı için şuanda ikiz kız evlatlari var o nedenle ikiz olma olasılığı genler yoluyla aktarıldığı için şans artıyor.

ailede ikiz olması ikiz çocuk doğma oranını etkilemez döllenmede çift yumurta ikizi olması gerekir

Bilimsel olarak doğruluğu ne kadar teyitlidir bilemem ama ikiz bebek sahibi olmayı sağlayan genlerin anneden kıza geçtiği yönünde genel geçer bir bilgi vardır. ÇEvresinde bu tezi doğrular ikiz bebek doğumlar görenler vardır muhakkak. Ama buna şehir efsanesi diyenler çıkarsa da söyleyecek pek bir sözüm olmaz. Uzmanı olduğum bir alan değil neticeten.

Ikizlik anneden geldiği icin anne de ikiz varsa kizdada olma ihtimali vardır

Bu durum genellikle bireyler arasında geçmişten kalıtsal olarak aktarılan fizyolojik bir eylemin sonucudur bu eylemin sonucunda kalıtsal olarak diğer insanlara yani daha sonradan olacak diğer bireylere aktarılma ihtimali %50 derecesinde ne kadar çıkabilmektedir. Yani bu da demek oluyor ki ailede herhangi birisi amca dayı hala teyze dede kardeş kuzen herhangi bir tanesinde ikiz doğum varsa ve bu kan bağı yine bireylerden bir tanesinde bulunuyorsa ailede tekrardan ikiz çocuk dünyaya gelmesi oldukça mümkün bir durumdur. Fakat bu durum kesin diye bir şey ortaya atılamaz sadece ihtimal dahilindedir. %50 bir ihtimal olumlu olurken %50 ihtimal ise olumsuz olma şansı bulunmaktadır yani kesin olacak veya kesin olmayacak diye insanın kendini koşullandırmaması gerekmektedir.

Bu durum kalıtsal bir sonuç taşıdığı için bunu net olarak söylemek oldukça mantıksız olurdu genellikle bu durumun gelişebilmesi ve yeni doğacak kişilerin ikiz olabilme ihtimalinin artışı olabilmesi için eskiden sülale içerisinde bulunan kişilerden bazılarının da ikiz çocuk örneklerinin olması gerekmektedir tabii ki her ihtimale karşı bu durum yine de bir şans meselesidir eğer kişinin şansı var ise çocuklar %50 olmak kaydı ile ikiz olarak dünyaya gelme ihtimali bulunmaktadır fakat yine de bu durumun kesin bir sonucu yoktur yani net olarak bir sonuç elde edilemez bunun için yapılabilecek veya yapılmış herhangi bir örnek de günümüzde ve geçmişte bulunmamaktadır sadece şans neticesinde oluşan bir durumdur.

Alakası yoktur ikiz bebek doğurma hususu gen aktarımı ile gerçekleşen olay değildir. Spermin kalitesi ile alakalı bir durumdur. Tüp bebek tedavisi görenlerin çoğu ikiz bebek yada üçüz bebek doğururlar çünkü tüp bebek tedavisinde kaliteli spermler seçilir.

Halalardan çeker ikiz kız halaya benzer ikiz olma şansı da halalarda varsa kişidede olur

Özellikle kadının 7 kuşak ötesine bakılmaktadır. Bayanın ailesinde ikiz varsa ikiz şansı daha yükselmektedir. Ancak artık yaşanılan hava, yenilen içilen yiyecekler de ikiz gebeliği artırmaktadır.

Evet ailede ikiz olunca ikiz çocuk olma şansı artmaktadır, ama illahta ikiz olacak diye bir şart yoktur.

ailede ikiz varsa ikiz hamilelik şansı artmaktadır.yani daha çok ikiz olabilmekte.

mümkün mertebe artar ihtimal fazla demektir ancak nesil atlamaya garanti verilemez.

aile üyeleri genlerinde bu hamileliğe yatkınlığı taşıdığı için evet artar


Anne ve Babadan gelen pasif ve çekinik genler sayesinde çift yumurta ikizi dünyaya geldiyse elbette bu şans artar

evet eğer aile de genetikse ikiz olma şansı olur.


Evet özellikle erkeğin sülalesinden ikiz çocuk çoksa ikiz bebek olma şansı daha çok çünkü bebeğin cinsiyetini erkek belirliyor. Bir de kadının sülalesinden ikiz olan çocuk varsa %80 olma şansı vardır.