Ailevi değerlerimiz nelerdir?

Ailevi değerlerimiz nelerdir? Bu konu hakkında bilgi veriniz.

Ailevi degerlerimiz;Aile içerisinde birbirimize olan saygı ve sevgimiz,anlayışımız.Meselâ bir bebek doğup belli bir yaşa gelince aile içerisinde anne ve babasının yaptıklarını yapmaya başlar,neyin iyi yada kötü olduğunu ögrenmeye başlar,bu yüzden çocuklarımıza iyi örnek olmalı onlara güzel huylar aşılamalıyız.Örn:Bir çocuğun anne babası içki içerse,sigara içerse ,hırsızlık yaparsa,başkalarına kötü davranırsa vs.çocukta onlardan gördügünün aynısını yapar.Aile içerisinde birbirimize değer vermenin dışında güzel ahlak ta ögretmeliyiz…

Aile içerisinde Bulunan Üyeler ve birbirlerine olan sevgi saygı sadakat gibi duyguları karşılıksız besleyebildiğimiz her şey ailevi değerdir.

Aile içerisindeki geçmişten bugünlere taşınmış örf,adetler ve kuralların bütünü ailevi değerlerimizi oluşturur.

Alie degerlerimiz saygı sevgi hosgorü gibi iyi şeylerdir. Bizim ailemize yaşattılşarımızı çocuklarımıza elbet birgün bize yaşatacagını bilerek ailemize hosgörülü davranmalıyız

Ailevi değerlerimiz sevgi saygı hoşgörü herşeydir.Aslında nasıl bir kişiliğe sahip olduğumuzdur ailevi değer.Onların bizi nasıl yetiştirdiği nasıl bir kişiliğe büründüğümüz kimi örnek alıp kime büründüğümüzdür.Ailevi değer en çok bireylerin birbirine bağlılıklarıdır.

Saygı, sevgi ve değer vermek lazım ama aman diyim avucunda zannetmesin, zalimliği avucuna düşürünceye kadar anlaşılmaz. Sınırları bilmek, haddini bilmekten geçer. Bu değerler birbirine duyulan merhamet kadar tehlikelidir üstünlük sağlanmaya çalışılması kimse kimsenin kulu değil, evlatların ebeveynine hakları vardır, ebeveynin de evlatlarına kız erkek ayrımı yapan anne ve babalar ölünce; cennette ne istiyosanız görün İNŞALLAH. Tabi Rabbim bilir cennete mi ? cehenneme mi ? gidileceğini bu dünya nın aldatıcı olduğunu imtihan meydanı olduğunu öğrenememiş anne ve babalar evlatları olduklarında değer yargısı kazanırlar inşaallah. Yoksa yaşlanınca “evladım bana bakmadı. Beni sevse yeterdi, oysaki ben çok iyi bir anneydim.” dersiniz ama iş işten geçer.

ÖRNEK ALDIĞIM İNSANLARIN YANINDAN DAHİ GEÇEMEYECEK BİRİ VARSA HAYATINIZDA VE GERŞEK ANLAMDA ZALİMSE ÇIKARIN ZARARI KENDİNE SİZE HİÇ BİR ŞEY OLMAZ KÖTÜ OLASINIZ DİYE SİZİNLE UĞRAŞAN CANINIZ OLSUN SUSUN MUHATTAP OLMAYIN ALLAH ÖYLE ANNELERİ ISLAH EYLESİN . RAZI OLDUĞUM KADAR RAZI OLSUN RABBİM .!!!

ANNELERİNİZ İYİYSE NE MUTLU SİZE.!

Aile değerleri tüm ailelerde olması gerekir çünkü toplumun en küçük birimi ailedir. Ailede olan değerler topluma yansır yani tüm topluma yayılmış olur aile değerlerimiz ise: saygı,sevgi,dürüstlük,sadakat,fedakarlık,anlayış gibi değerlerdir

Ailevi değerler aile içinde konuşulanın aile içinde kalması en önemlilerindendir.Ayrıca aile içinde saygı, sevgi ve merhamet duygularıda çok önemli yer kaplar.

Büyüklerimize saygı duymak küçüklerimize sevgi duymak en başta gelmektedir birde ailevi değerlerimiz dinimizin etkisi üzerine gelişmektedir bundan dolayı müslüman bir ülkede yaşadığımız için doğru yanlışın yanı sıra sevap günah kavramlarıda ailevi değerlerimizin üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Aile değerlerimiz bizim ailemizi aile yapan, ailemizi bir arada tutan değerlerdir.
Aile değerleri şu şekildedir.

• saygı
  • sevgi
  • sadakat
  • dürüstlük
  • fedakarlık
  • paylaşım
  • anlayış
  • düşünce
  • yardım
  • destek
  • Ailevi değerler anılar hatıralar ailemizle beraber yaşadığımız şeyler bizim ailevi değerlerimizdir ailevi değerleri korumakta öok önemlidir bu değerle saygı göstermek ise görevimizdir

Ailevi değerlerimiz aile arasında olan sevgi ,saygı ve terbiyedir. Akrabayı sevmek iyi davranmaktır.

Bilincimizin en yüksek olduğu yaşlara gelindiğinde Aileden topluma ulaşmayı hedeflemeliyiz.”Ailemden neler öğrendim?Neler yapabilirim? “ sorularını kendimize sormalıyız ki ailemizin ruhu yaşasın.Ve kendi ailemizi kurarken bize yardımcı olsun. Aile sevgidir.Sevgiyle kalın :slight_smile:

Ailevi değerlerimizzz gerçekten çok güzel bir konu ucu açık bir konu. Fakat kısaca bahsetmek gerekirse aile biriyleri içinde oluşan bir değer vardır birde memleketten dolayı oluşan yada oluşturulmak istenilen bir değer vardır. Ben çekirdek ailedeki değerden bahsedeyim. Anne ve baba öncelikle onların kendi aralarında sevgi, saygı ve mutlaka dürüstlük olması gerekir ki çocuklarına bu söylediklerimi daha rahat gösterebilsinler anlata bilsinler. Fakat ailevi değerleri oluşturan anne baba dır ve çocuklarda bu çerçeve içerisinde büyümeye ve uygulamaya başlar.