Akdeniz iklimi hangi illerde görülür? İklimin özellikleri nedir?

Ülkemizin Akdeniz ikliminin yaşandığı iller nekerdir ve bu iklimin özellikleri nedir?

yazları sicak ve kurak kışları yağışlı ve ılımlı geçer. Akdeniz insani en sağlıklı beslenendir. Ege ve akdeniz aynı iklimi yaşar.

Akdeniz iklimi Hatay, Mersin, Antalya ve Isparta illerine uygun iklim görülmektedir.

Akdeniz İklimi

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1573323214-793527-iklim-tipleri-700x394.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1573323214-793527-iklim-tipleri-700x394.jpeg)

 • Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ılık ve yağışlı geçen iklim türüne Akdeniz iklimi denilmektedir.
 • Bitki örtüsü _maki_ bitki örtüsüdür. Maki ise kuraklığa karşı direnç sahibi olan bir bodur ağaçcık topluluğuna verilen isimdir.
 • Akdeniz ikliminde yıllık sıcaklık ortalaması 18 derece olmaktadır.
 • En sıcak _28_ derece, en soğuk _18_ derece olmaktadır Akdeniz iklimine sahip iller. Zaman zaman daha yüksek ve düşük sıcaklık değerlerine sahip olabilmektedirler.
 • # Akdeniz İklimine Sahip İllerimiz Hangileridir? #

 • Muğla,
 • İzmir,
 • Balıkesir,
 • Aydın,
 • Çanakkale,
 • Adana,
 • Mersin,
 • Hatay,
 • Osmaniye illerimiz Türkiye'de Akdeniz iklimine sahip illerimizdir.
 • Yazları kurak ve sıcak kışları ılık ve yağışlı geçer bitki örtüsü makidir ülkemizde Muğla,
  İzmir,Balıkesir,Aydın,Çanakkale,Adana,Mersin,Hatay görülür.

  ">
  Genelde akdeniz bölgesindeki llerde görülür.Bitki örtüsü makidir.Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağmurlu geçiyor.Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 28-30 °C , en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık ortalama 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın , en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülür.Muğla
  Mersin
  Antalya
  Adana
  İzmir
  Balıkesir
  Çanakkale
  gibi illerde görülür. Aynı zamanda Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde de Akdeniz iklimi görülür.

  Akdeniz de maki iklimi görülür. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçer. Bu iklim tipi antalya adana osmaniye gibi illerde görülür. Tabi diğer illerde var.

  Ak deniz ikliminde genelde maki bitki örtüsü yaygındır. Makilik alanlar bodur ağaçlardan oluşur bunun sebebi yazların kurak ve sıcak kış aylarının ise yağışlı ve ılık geçmesinden kaynaklanmaktadır. Ak deniz ikliminin etkisi kuzey ve güney yarım kürelerde bazı yerlerde görülür Türkiye de ise genellikle; İzmir, Muğla, Aydın, Çanakkale, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Balıkesir ve Iğdır ilimizde görülmektedir. Özellikle doğuda bulunmasına rağmen Iğdır da Ak deniz ikliminin görülmesi insanları şaşırtmaktadır.

  Akdeniz ikliminin özelliği yazlar sıcak ve kurak kışlar ve ılık yağışlı geçer . Ege bölgesin de ve Akdeniz bölgesinde bu iklim tipi görülür.

  Akdeniz iklimi, genelde Türkiye’nin kıyı kesimlerinde görülür. Sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde görülür. Genelde yazlarının sıcaklığı yüksek kışların ılık geçtiği yerlerde görülür. Ama Karadeniz bölgesinde pek görülmez çünkü sıcaklık yıl boyu düşük olduğu yer olduğu için.

  Mersin, Antalya, Hatay,Muğla gibi Akdeniz denizine sınırı olan illerde görülür. Akdeniz iklimi yazları aşırı sıcak ve fazla nemli olan bir iklimdir. Kışları fazla soğuk olmayan kardan çok sert rüzgarları olan bir iklimdir.

  Akdeniz ve Ege kıyısı boyunca görülür. Eğer bir yerde zeytin yetiştirebiliyorsanız, dağlarına çıktığınız zaman küçük, kısa ağaçlar görüyorsanız, hele bir de caddeleri turunç ve palmiye ağaçları süslüyorsa Akdeniz ikliminin nemli havasını soluyorsunuz demektir.

  Ülke olarak
  TÜRKİYE
  Yunanistan
  Italya
  İspanya
  Gibi birçok ülkenin akdeniz e kıyısı olan bölgelerin de görülür . Çok ciddi tarımsal üretim ve turizm potansiyeli olan bir iklim çeşididir

  Akdeniz ilmini yazları sıcak ve kurak,kışları ılık ve yağmurlu diye tanımlanır.
  Akdeniz ikliminde kışları ılık geçtiği için kar ve don olayları çok nadir görülür.
  Akdeniz bölgesi şehirleri ;
  -Adana
  -Antalya
  -Isparta
  -Mersin
  -Kahramanmaraş
  -Osmaniye
  -Burdur

  Akdeniz iklimi adı gibi Akdeniz bölgesinde ayrıca ege bölgesinde ve Marmara bölgesinin güneyinde(Marmara bölgesinin kuzeyinde Karadeniz iklimi görülür(Edirne,Tekirdağ ve Kırıklareli nde Karasal iklim görülür.).)