Akıl yaşta değil, baştadır atasözünün anlamı nedir?

‘‘Akıl yaşta değil baştadır’’ sözünde anlatılmak istenilen nedir ?

Akılın yaş ile alâkası yok diyor. Küçücük çocuk bazen kocamam bir adamdan daha zeki hareketler sergiliyor.

Ne kadar büyük(yaş olarak),tecrübeli ol önemli olan zeki olmandır demek istemiştir bu söz.Yaşı küçük olan birisi de zeki olabilir demek istemiştir yani.

Akılın yaşla alaksı yoktur kafası olan insan zekidir kafadan kastım fiziki değil düşünebilen mantıklı hareket edebilen birinde kafa vardır.

Yaşça küçük olanlar yaşı ilerlemiş kişilerden daha mantıklı düşünüp, daha olgun davranışlar sergileyebilir. Yaşı büyük olan birisi daha çocukça ve cahilce davranabilir. Önemli olan mantıkla, akılla hareket etmektir. Yaşın bir önemi yoktur. Denmek istenmiştir.

sen her soruya cevap yazıyor sürekli karşıma çıkıyorsun azmini uğraşına taktir ediyorum eminim bu başarının çok olumlu bir dönüşü olacaktır arkadaşım. teşekkürler :slight_smile:

Kişiden kişiye değişebilir 14 yaşında biri 40 yaşında ki birinden daha olgun davranabilir bu tamamen hayatta yaşanmışlıklara ve görülmüşlüklere bağlıdır ne yaşadığın kaç yaşınds olduğunla da alakalı değildir çocuk yaşta çok ağır anılardan geçmiş kaç kişi vardır kendi kendind büyümek zorunda kalmış tam da bundan bahsediyor bence bu söz ve cidden yerine göre doğru o küçük dediğin çocuk senden daha olgun biraz şaka gibi ama hayatın gerçekleri sadece

Akıl yaşta değil baştadır sözünde anlatılmak istenen şey mesela bir insan 45 yaşında ama diğer insanlar 25 yaşında 45 yaşındaki insan hiçbir şey araştırılmıyor öğrenmek için bir çaba harcamıyor ama 25 yaşındaki kişiye Ben senden akıllıyım diyor 25 yaşındaki insanda sürekli araştırıyor okuyor eğitim alıyor ve daha Bilgili bu durumda da Akıl yaşta değil başta oluyor bazen yaşı küçük olan insan daha Bilgili olabiliyor.

Yorumun için teşekkür ederim. :sweat_smile:

Bana göre bu sözün anlamı gelenekçi olmayalım akılçı olalım anlamına geliyor

Akıl yaşta değildir baştadır sözüyle aklın yaşla alakası olmadığını söylemektedir. Küçük bir çocuk 20 yaşında gençten akıllı cevaplar ve kafasını doğru kullanabilir aynı şekilde 20 yaşında biri 50 yaşında bir adamdan kendini daha fazla yetiştirip kitap okuyabilir kendini eğitime adayarak onun üstüne geçebilir. Bu yüzden akıl yaşta değil baştadır sözü çok doğrudur.

Herşeyi bilmek yetmez bilmek için deneyimli olmak gerekir demektir.

Aklın yaş ile alakası yoktur yaşanmışlık ve düşünme ile alakası vardır.

Kişinin yaşı olgunluğunu gösterir. Yaşı küçük olsa da büyüklerden daha olgun olabilir.

İnsanların yaşları ile zekaları ya da akılları bir değildir. 3 (üç) yaşındaki bir çocuk yanan bir sobanın sıcak olduğunu ve elini yakacağını bilebililir, ancak 30 (otuz) yaşındaki bir adam gidip sobaya dokunabilir ve elini yakar. Ya da diğer bir deyişle bazı insanlar kendilerini göz göre göre ateşi atarlar, bela gelecek ya da dayak yiyecekleri olayın üstüne giderler ve sonunda belayı da başlarına alıp, getirirler, dayağı da yerler. Bu akıl mantık işi değildir. Bu insanların yaşları ilerlemiş olabilir, ancak aptallıkta sınır tanımazlar. Dolayısı ile insan aklının yaşla ve yaşanmışlıkla uzaktan yakından bir alakası yoktur.

Bu sözle bakıyoruz küçücük çocuklarımız aşırı zekidir ama ondan yaşca ve eğitimce büyük olan kişiler onun kadar olamayabiliyor.Sonuc olarak insan ne kadar yaşca ve eğitimce büyük olduğunu samsara zeki olmadıkça yani pratik olmadıkça bunların hepsinin boşa gideceğini öne sürüyorum.Son olarak eklemek gerekirse bu söz egolu kişiler içinde kullanılan bir cümledir.Bir iş üzerinde ben yaparim ederim deyip egolu tavırlar sergileyen kişinin karşısına bi kişi çıkar o kadar pratik yapar ki kimsenin aklı el vermez bu yüzden bu “Akıl yaşta değil, baştadır” cümlesi kullanılır.

Hayat yaşla değil yaşadıklarınla olgunlaştırır bazen bunu anlatmak istiyor

Bir insan yaş olarak ne kadar büyüse de zeka olarak akıl olarak aynı sekilde büyümez. Çünkü aklını sürekli kullanmayan bir kişi geliştiremez. Ufacık bir çocuğun vereceği fikri düşünceyi verecek çok büyük insanlar var mesela.

Evet akıl yaşta değil gerçekten baştadır ne kadar çok araştırır ne kadar çok gezer ve erken yaşta yaşadıkların kadar tecrübeyle aklın daha ilerler.

Akıl olgunluğundan bahsediyor yani tecrube yaşta degil baştadır