Akıllı telefonlarda uçak modu nedir? Nasıl kullanılır? Uçak modu ile hızlı şarj arasındaki bağ nedir?

Akıllı telefonlarda uçak modu nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Uçak modu ile hızlı şarj arasındaki bağ nedir?

UÇAK MODU NEDİR ?

Özellikle uçakla yapılan yolculuklarda telefondan gelen sinyalleri önlemek amacıyla oluşturulan bir servistir.
Telefon uçuş modunda olduğunda mobil veri ve bluetooth gibi servislerden gelen sinyallerle önlenir.

HIZLI ŞARJ ILE İLİŞKİSİ

Telefon uçuş modunda olduğunda birçok servis devre dışı kaldığından dolayı telefon hızlı bir şekilde şarj olur.

Uçak modu cep telefonu sinyallerinin uçağın yazılımına etki ederek uçağa zarar vermesini engellemek için cep telefonu üreticileri tarafından düşünülmüş bir çözümdür. Aslında yazılım dese k daha doğrudur. Uçak modunu açtığımızda internet yani mobil veri, aramalar, bluetooth ve gelen çağrılar sizi rahatsız edemez. Uçak modunda telefonu şarj etmek daha çabuk telefonun şarj olmasını sağlıyor çünkü mobil veri, bluetooth, çağrılar telefonun şarjının uzamasına sebep olan durumlar. Ayrıca eğer daha hızlı şarj olmasını istiyorsanız uçak moduna geçmeden önce telefonunuzdaki uygulamaların tamamını sonlandırabilirsiniz. Bu durumda telefon işlemcisi de rahatlayacağından telefonun şarj olma süüresi daha da kısalacaktır.

Uçak modu telefonunuza gelebilecek mesajları ve aramaları uçak modu aktif olduğu sürece size gelmesini engeller.Wifi ve Bluetoothu kullanamazsınız ama her telefonda aynı özellik göstermeyebilir.

Uçak modunu aktif edersek hiçkimse bize bildirim atamaz mesaj atamaz arayamaz.Kısacası dünya ile bağlantımız kesilir.Bizi meşgul edemezler.Telefonu kapatmadan kullanmak için tasarlanmış olan bu mod bizi bir nebze de olsa yanlız bırakmayı sağlamıştır.Ayrıca uçaklara binince de hostesler bizi telefonumuzu uçak moduna almamız gerektiği konusunda uyarırlar.

uçak modunu açarsanız telefonunuzdan arama yapamazsınız ve arama alamazsınız ayrıca mesaj da alamazsınız. uçak da arama yapılması sakıncalı olduğu için uçak modu diye isim koymuşlar. fazla güç harcamayacağı için de elbette şarjı daha az gidecektir.

uçak modu imternet wi-fi bluetooth v.b sistemleri kapatmak rahatsız olmamak ulaşılamaması zor olmak gibi kullanılır ve telefonu kapatmadan kapatmış gibi gösterir.

Uçuş modu; uçak yolculuklarında telefondan gelen sinyallerin uçağı etkilemesi için kullanılır.Bundan hariç rahatsız edilmemek için alınan bu mod telefona gelecek olan aramaları ve mesajları etki hale getirmek içinde kullanılır.

Eğer uçaktaysan uçağı kötü etkilememesi için kalkış ve inişlerde kapalı olması dışında uçuş esnasında uçak modu gereklidir. Direk telefon üzerindeki uçak modu özelliğine basarak aktifleşir ve internet,sinyal vs hepsi gider. Sadece normal kullanılır, müzik dinlemek için veya resim çekmek için gibi. Telefon uçak modunda olduğunda genelde çoğu telefonda daha hızlı şarj olur. Bunun sebebini ise daha önce sorduğumda öğrenmiştim. Telefon acil bir durum gibi görüyor ve hızlı şarja kendini ayarlıyor. Ne kadar doğru bilmiyorum benden söylemesi.

Uçak modu genelde telefona normal ihtiyaçların dışında daha fazla enerji tüketmemesi için kullanılır. Ya da bir toplantıda veya önemli bi durumda rahatsız edilmemek için kullanılır. Uçak modunda wifi yada normal internet vs bütün bağlantılar kesildiği için telefon daha hızlı şarj edilir.

Uçak modu: bir telefonun her şeye kapalı olması anlamına gelir. Yani sizin anlayacağınız, kapalı olması gibi düşünün. Her şeye kapalı olması onun hızlı şarj olmasını sağlar. Uçak kodunun yaraları ve zararları da vardır. Yararı; bir telefonun ömrünü uzatır ve dene fazla kullanmanızı sağlar.
Zararı ise size ulaşmak isteyen biri siz Uçak modunu iptal edene dek ulaşamaz. Bu durumda ise önemli bir şey olabilir.

Uçak modu telefonun birçok fonksiyonunu kapatır. Mobil verisi gibi birçok fonksiyon devre dışı kaldığı için haliyle telefon daha hızlı şarj olur çünkü şarj yiyen şebeke arama gibi şeylerden arınır.

Uçaklarda biliyorsunuz telefonun açık olması bile pek tavsiye edilmez teknik sebeplerden ötürü. O yüzden uçak modu geliştirilmiştir. Uçaklar da kullanılabilecek hem uçak için sakıncasız hale getirecek hem de telefonu açık tutacak.

Telefonlarda ki sinyaller uçağın motor sistemine zarar verici unsurlar taşıyabilmektedir bu yüzden her telefonda uçak modu yer alır,uçak modu sayesinde uçuş esnasında telefonun bazı özelliklerini devre dışı bırakarak olumsuz sinyal akışının önüne geçmiş oluruz