Akrabalık ilişkilerini geliştirmenin yolları nelerdir?

Akrabalık ilişkilerini geliştirmenin yolları nelerdir?

 • Birbirine vakit ayırmak.
 • Büyüklerin yaşadıkları sıkıntıları, uyuşmazlıkları, kavgaları küçüklere yansıtmamak.
 • Yerine getirilemeyecek güç isteklerde bulunmamak.
 • Ekonomik sıkıntılarda birbirlerine destek olmak.
 • Her ilişkide olduğu gibi akrabalık ilişkilerinde de olması gerekenler şunlardır; Saygı, empati, merak, samimiyet, sevgi vb…

  Aslında akrabalık ilişkilerini geliştirmenin diğer insan ilişkilerini geliştirmekten farkı yoktur.

 • Bayram ziyaretlerinde bulunmak
 • _Kişileri belli aralıklarla arayıp,iletişimde kalmak_
 • _Kusurlarını örtmek_
 • _Yardım yapılacak konularda desteği esirgememek,_
 • _Sevilmeseler dahi saygıyı her daim korumak_ (Kan bağınızın olması sevmeyi zorunlu kılmaz.)
 • _Nispet eder gibi davranışlardan sakınmak_ (Arabası eski olan bir akrabanın yanına Ferrari ile gitmek saygısızlıktır.)
 • _Sorun yaşanılan akrabalarla problemleri yetişkinler arasında tutup çocuklara yansıtmamak_, (Böylece çocukların dostluklarını bozmamak)
 • _Evlenilen kişinin de akrabalarına saygı duymak,_
 • _Dedikodudan kesinlikle kaçınmak,_
 • _Akrabaların düğün,cenaze gibi önemli anlarında yanında bulunmak_ gibi davranışlar akrabalık ilişkilerinin gelişmesinde ve korunumunda faydalı olacaktır. ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1588500516-831013-kalabalik-aile-gormek-1621.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1588500516-831013-kalabalik-aile-gormek-1621.jpeg)
 • Saygı göstermek, dinlemek, empati kurmak. Aslında her ilişki için gerekli olan şeylerdir.

  Akrabalarla ilişkileri geliştirmenin birinci adımı onlarla irtibatı devam ettirmek, onlara yardım sever bir şekilde yaklaşmak ve kendilerine saygı göstermektir. Akrabaların kusurlarını örtmek, onların sevinçlerini ve acılarını paylaşmak, onların dedikodusunu yapmamak ve yapılmasına engel olmaktır.

  İyimser olmak,saygılı olmak,empati kurmak aslında hayatımız boyunca arkadaşlarımızla ve akrabarımıza iyi davranmalıyız.

  iyi bir insan olmak kendine değer vermek vicdan sahibi olmak vicdan her şeydir topluma katkıda bulunabilmek için önce birey olmak gerekir eğer saygı bekliyorsak saygı göstermeliyiz çoğu akrabamızı sevmeyiz ama başımız derde girdiğinde onlara koşarız her ne kadar sevmesek de bir dersimiz olduğunda onlar bize bir limandır

  Sıksık olmasada boş olduğunuz zamanlarda görüşmek gerekir. Günümüzde çoğu insan birbirini arayıp sormadığı için araları soğuk oluyor aslında. Arayıp sormak gerekir kısacası.

  Öncelikle gönül hatırlanmak ister. Bu nedenle hal hatır sormanın sadece akrabalık ilişkilerini geliştirmenin değil çevremizde bulunan kişilerle ilişkimizi geliştirmenin yoludur. Anlayışlı olmak, sabırlı olmak, zor günde yanında olmak, haftanın belirli gün veya günlerinde ziyarete gitmek, iletişimi koparmamak da akraba ilişkilerini ve insan ilişkilerini geliştirmenin yollarındandır.

  Akrabaya yardım etmeli ve zor günlerinde yanlarında olmalıyız beraber gülüp ağlanmalı saygı duyulmalı ki ilişkiler saglamlaşsın.

  Akrabalık ilişkilerini geliştirmek için ne mi yapmalıyız . Birbirimizin yeri gelince yardımına koşmalıyız yeri gelince beraber mutlu olmalıyız.

  Sürekli aramalı sormalı bir dertleri veya sıkıntıları olduğunda imdatlarına yetişmeli. Yakında oturuyorlarsa evde yapılan tatlı baklava börek vb şeyleri göndermeli. Sürekli bir arada taplanılabilinecek toplantılar düzenlenmeli.

  Arkadaşlar bizler Müslüman kimseleriz bu mübarek ramazan ayında evsizlere, yoksullara ve akrabalarda maddi ihtiyacı olanlara sahip çıkmalı akrabalar ile bağı sıkı tutmalıyız biz erkekler cumaya gidenler bilir her hafta cuma hoca hutbe şunu söyler başını tam hatırlamıyorum akrabaları ve iyiliği emreder sizi kötü işlerden de yasaklar diyordu bu zor günlerde COVİD-19 virüsünden dolayı camiye gidemiyoruz arkadaşlar o yüzden akrabalarla aranız iyi değil ise yaklaşmayı aranız bozuk ise peygamber efendimizin (s.a.v.) buyurduğu üzere en az üç gün içinde barışın varsa bir büyüğünüz araya sokun arkadaşlar buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler beğenmeden geçmeyelim arkadaşlar

  Sürekli olarak iletişim kurmak, hal hatır sormak, ufak hediyeler alıp ikramlar yapmak. Akrabalarınızı evinize davet edebilirsiniz. Onları ziyaret edebilirsiniz. Büyüklerinize karşı saygılı küçüklerinize karşı sevgili olabilir onları mutlu edebilirsiniz.

  Sıla-ı Rahim yani hal hatır sorma ihmal edilmemelidir. Aile ve akrabalar arasında ki önemli bir unsurdur. Bu şekil deki bir yaklaşımla akrabalık bağlarımızı güçlendirebiliriz.

  -Büyüklerin hal ve hatırlarını sormak özellikle bayramlarda.
  -Küs dargın isek buna bir son verip affedici barışçıl olmalı.
  -Saygı ve sevgiyi eksik etmemeli.
  -İyi günler de değil, kötü günlerde yanlarında olmalı aile bağlarını güçlendirir.

 • - Bıktırmayacak derecede sık akraba ziyareti.
 • - Dedikodularını yapmamak.
 • - Güler yüzlü olmak
 • Caba sarf etmeyin çunkü yakınınız bile olsa size kin güdebilir zaten akrabalarını seven fazla insan bulamazsinız

  Akrabalarımız ilişkilerimizi geliştirmek için evimizde misafir edebilir veya onlara misafirliğe gidebiliriz. Birlikte vakit geçirmek, zor zamanlarda birbirimize destek olmak, yaşanan olumsuzluklarda anlayışlı ve yapıcı olmak gibi bir çok insani davranış sergilediğimizde ve iyilikle yaklaştığımız da akrabalık ilişkilerimiz iyi yönde bir gelişim gösterecektir.

  Akrabalırınıza saygı gösterip kküçük jestler yaparak aranızdaki bağı güçlendirebilirisiniz.