Akşam yatmak bilmez sabah kalkmak bilmez ne demek?

Akşam yatmak bilmez sabah kalkmak bilmez ne demek?

Yani geceleri bir türolü uyumayan daha sonra da sabahları da bir türlü uyanmayan kimseler için kullanılan bir ifadedir.Aslında cümle içinde zaten açıklıyor anlamını. Geceleri çok geç uyuyan herhangi bir işi olmasa dahi birseylerle uğraşarak o vakitte uyumayan dolayısıyla da sabah uyanamayan insanları tabir etmek için kullanılır ki toplumumuzda genelde gençlerin çoğunluğunda görülen bir durumdur .

Akşam yatmak bilmez, sabah kalkmak bilmez sözü ile kimseye uymayan zıt insanların içinde bulunmuş olduğu durumdan bahsedilmektedir. Bu tür insanlar herkesle birlikte işlerini yapmak yerine onlar işlerini yaparken dinlenen iş yapmayan, diğer insanlar dinlenirken de tam tersine iş yapmaya kalkan insanlar için uyarlanmış bir deyimdir. Kısaca bakmak gerekirse insanların ve kuralların aksine hareket edenlerden bahsedilmiştir.

Kimi insanlar da düşünce yoğunluğundan dolayı zihindeki karmaşıklığa bağlı olarak uyumukta zorluk çeker. Hatta öyle bir duruma gelir ki kişinin sinirlerini harekete geçirir. Tabi bir zaman sonra zorda olsa insan uykuya dalar. Geç yarmanın ve psikolojik düşüncenin yılgılnliğıyla uyanmaktada zorluk çeker. İste bu atasömüz de bu tanıma birebir uymaktadır.

Annelerimizin gençken bize söyledigi sözdür.
Sabah erken kalkip okula gitmemiz gerekir ancak gece gec saatlere kadar uyuyamadiğımiz icin sabah erkenden kalkmak zor gelir.