Ali Engin Oba kimdir?

Ali Engin Oba kimdir?

image">image

ALİ ENGİN OBA KİMDİR?

23 Nisan 1942 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir.

Ankara üniversitesi siyasal Bilimleri fakültesinden ve ankara dil ve tarih, coğrafya fakültesinden tarih bölümünden 1965 yılında mezun olmuştur.

1993 yılında uluslararası doçent oldu.

Belgrad büyük elçiliği, Paris başkonsolosluğu Hartum büyükelçiliği ve Kinşasa büyükelçiliği görevinde bulundu.

2007 yılında dış işleri bakanlığından emekli olmak olmuştur.

6 yabancı dil bilmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

78 yaşında çağ üniversitesinde uluslararası ilişkiler bölüm başkanlığını yürütmektedir.

image">image

23 Nisan 1942 istanbul doğumlu, Büyükelçi Oba Belgrad üniversitesi‘nde 1971- 1973 yılları arasında Sırpça - Hırvatça, 1974 - 1976 yıllarında Gottingen Üniversitesi’nde Sırpça - Hırvatça, Rusça ve Bulgarca eğitimi görmüş ve Balkan Tarihi üzerinde çalışmıştır. 1977‘de Londra Üniversitesi King’ s Kolej‘ de Nato burslusu olarak savaş bilimi alanında çalışmıştır. 1991 yılında Ingiliz Kraliyet
savunma koleji’ ni bitirmiştir. Ayrıca Paris Pantheon - Sorbonne Üniversitesi' nde Uluslararası Ilişkiler Alanında Doktora sonrası araştırmalar yapmıştır.

Ilk orta ve lise tahsilini Galatasaray Lisesi‘nde tamamlamış, daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış Münasebetler Şubesi ile Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinin Tarih Bölümü’ nü bitirmiştir. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi‘nin Tiyatro Bölümü’ nde Dramatik Yazarlık Alanında Yüksek Lisans, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi' nde Siyasal Bilimler Doktorası yapmış ve bu Üniversitede Uluslararası ilişkiler Doçenti olmuştur.

1942 İstanbul doğumlu bürokrat (emekli büyükelçi) ve akademisyendir. Çağ Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığına devam etmektedir.

Ali engin oba 23 nisan 1942 de dünyaya gözlerini açmıştır. önemli lise ve üniversitelerde coğrafya ve tarih fakültesinde öğretim görmüştür. Türkiye cumhuriyeti için önemli yazarlardandır : Türk milletinin doğuşu adında kitabı vardır . 2007 yılında dış işleri bakanlığından emekli olmuştur. Ali engin oba günümüzde çağ üniversitesinde uluslar arası ilişkiler başkanlığını yürütmektedir ve 78 yaşındadır. image">image