"Allah isterse bir kulun işini, mermere geçirir dişini; istemezse işini, muhallebi yerken kırar dişini."

“Allah isterse bir kulun işini, mermere geçirir dişini; istemezse işini, muhallebi yerken kırar dişini.” Atasözünde anlatilmak istenen nedir?

Yani Allah isterse eğer çok zor birşeyi kolaylaştırabilir aynı şekilde çok kolay bir şeyide zorlaştırabilir manasına geliyor olabilir. Misal olarak adamın biri dünyanın en yüksek şelalesinden düşüp ölmemiş ama muz kabuğuna basınca kayıp yere düşüp ölmüş.

Bİr kişi şanslı ise hiç ummadığı yerden kazanç, beklemediği başarıla elde eder. Eğer tam tersi bir durum varsa şanssız ise kayıplar yaşar, işleri ters gider.

Yani Allah şans ve talih verdiği kullarının başarılı olmasını sağlar, bu gibi kişiler neye ellerini atsalar becerirler, en zorları bile kolaylıkla yaparlar. Talihsiz ve şansız insan ise en basit işleri bile yapamaz, her işten zarar ve ziyanla ayrılır.

Bazı işleri insanın yapması için Allahın da bu işi yapmasına izin vermesi gerektirdiğini anlatmaktadır.

demek istediği, kimse böbürlenmesin ve kendinden emin konuşmak yalnış olduğunu hiç ummadık yerde daha farklı sonuç çıkacağını unutmamak ve allaha herzaman tevekkül ve dua içinde olmak çok önemlidir.

Eğer Allah bir işin olmasını isterse iş zorda olsa olur, istemezse kolayda olsa olmaz.

Takdiri ilahi allah ne isterse ne kararlarsa öyle yapar allah bilir işini kaderde ne varsa onu görürsün alın yazın güzel olsun