Allah'ın emri ve peygamber'in kavli ne demektir?

Kız isteme merasiminde söylenen Allah’ın emri ve peygamber’in kavli ne demektir? Anlamı nedir?

Kız isteme esnasında söylenen bu söz allahın emri ve peygamberin kavli ise sünneti demektir.
Yani allahın emri çiğnenmez peygamber efendimizin sünnetine ise uyulması güzeldir anlamında bir sözdür.
Dilimin döndüğünce bu şekilde açıklama yapabildim hoşgörün :blush:

Allah’ın emri peygamberin kavli, sözü ülkemizde kız isteme törenlerinde söylenmektedir. Allah’ın emri çoğalmsmızdır.Peygamberin kavli ise ümmetimin çokluğuyla övünürüm sözüdür .Yani evlilik Allah’ın emri ve peygamber efendimizin de sevineceği bir şeydir bu yüzden evliliklere İlk adım atıldığında bu söz ile başlanır.

Allah’ın izniyle peygamberin kavliyle yani İki bireyin mutlu,huzurlu şekilde devam edebilmeleri için en önemli sözdür bu söz
Bu söz aile yapısını oluşturan en hakikatli cümledir ki:
Allah’ın da bu emirde iki gibi insanda en iyi şekilde temsil etmeleri gerekmektedir.

Allah’ın emri Peygamberin kavli kız isteme törenlerinde kullanılıyor. En önemli sözlerden birisidir.Kızım babasından izin alırlar.

bu cümle yani"Allah’ın emri ve peygamberin kavliyle" yani dinimizin kurallarına uyarak yaptığını sözcükler ile konuşmadır.

Bu kız isteme töreninde sıklıkla söylenen bir sözdür.ve bu sözün anlamı ise dinin kurallarına uymak dır.

Allah’ın emri ve peygamberin kavli ile sözü genellikle kız isteme zamanında söylenen bir sözdür.Bu sözün anlamı ise Allah’tan gelen bir emir ile evlenmek ve peygamberimiz’in Bize iletmesi ile bu duruma tabi olmaktır.

Allah 'ın emri peygamber efendimizin kavli ile diye söze başlanıp kız istenir. Guzel bir gelenektir. Allah 'ın emri peygamberin sünneti ile söze başlıyorum demektir.

Evleniniz ve çoğalınız sözü Allah’ın emridir. Bu sebeple evlilik yapmakta hayır vardır, Allah biz kullarına evlenmeyi, aile kurmayı emretmiştir. Allah’ın emrini yerine getirirken, Peygamber efendimizin de sözlerine istinaden yani tavsiyelerine istinaden demektir. Böylece dini bir vecibe yerine getirilmiş olmaktadır.