Almanya'dan bir arkadaşım Amerika’nın dünyadaki en iyi ülke olmadığını söylüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Almanya’dan bir arkadaşım Amerika’nın dünyadaki en iyi ülke olmadığını söylüyor. Onu başka türlü nasıl ikna edebilirim?

Doğru Diyor ama dünyanın en ülkesi refah açısından değerlendirsek daha iyi olur

Amerika en iyi ülke değil zaten. Sadece sistemi ve insanları yönetmeyi iyi biliyor. Parayı yöneten herşeyi yönetir bu devirde. Amerikada bunubiyi biliyor.

Alakası yok sadece orada kurallara sistemli bir şekilde uyuluyor.

Bence doğru söylemiş hiç ikna etmek için uğraşma. Amerika’dan daha iyi ülkeler vardır yaşamak için…

doğru söylemiş sadece dışarıdan gözüken iyi oldukları ama bence en yüreksiz en güçsüz ülke

Bence de öyle amerikayla kafa kafaya gelecek bir çok devlet var

Eskiden dünyanın en iyisiydi. Ama artık yavaş yavaş koltuğunu kaybetmeye başladı. Bu yüzden bu kadar hırçınlık yapıyor zaten.

Almanya’daki arkadaşın kendi devletinin sosyal devlet olduğu için büyüsüne kapıldığı için bunu söylemiş.Şöyle ki Almanya Avrupa’nın en sosyal devletidir.Yani halkını en çok düşünen devlet işsiz kalana para,çocuğu olana para,sakatlanıp hasta olana para,gıda ve ihtiyaç ürünlerinin aşırı ucuz düşük vergi ile satılması gibi geniş yelpazede sosyal devletçilik ülkesi olduğundan herkes bunun büyüsünde bu güzel bir şey ama unuttukları şu Gidip görmedikleri Amerikanın imkanlarını araştırmamış olmaları.Amerika eyaletlere ayrılan bir devlettir.Yani her şehrinin kendi yasası ve kuralları vardır.Birde devletin tüm eyaletlerde zorunlu kıldığı yasa ve kurallar vardır.Okuldan,eğitime,işten teknolojiye Amerika başka bir boyuttadır.Almanya’da bu konularda dünya listesinde ilk 10’dadır ama Asla Amerika gibi değildir.

Bu kişiden kişiye değişir ve bence Türkiye dünyanın en iyi ülkesidir

İyi ülke neye göre bir ülkede sağlık eğitim ve ekonomi iyiyse o ülkenin bilinçi artar o zaman iyi hal alır

Çok doğru söylemiş. Amerika’da her yıl birçok kasırga meydana geliyor, okullarda bir sürü katliam gerçekleşiyor. Parası değerli olabilir, teknolojik aletler üretebilir fakat yaşanılabilirlik bakımından Amerika’dan üstün birçok ülke var bkz Norveç, Finlandiya, İsviçre, İsveç, İzlanda.

Bana göre de öyle. Dünyanın en güzel ülkesi Türkiyedir.

bence kişiden kişiye değişiyor herkesin durumu ,konumu farklı nede olsa. Bazıları da sadece Amerika’yi tercih ediyor. İş konusunda , sağlık konusunda vs.

En iyi ülke derken ne açıdan en iyi? Teknoloji ise evet olabilir.Yaşam standartlarıda ekonomik açıdan iyi. Ama daha çok konu var coğrafya iklim vs. bakın hep kasırga içindeler.