Altınbeşik Mağarası Milli Parkı nerededir? Özellikleri nelerdir?

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı nerededir? Özellikleri nelerdir?

Antalya’nın ibradı ilçesi bulunan Altınbeşik Mağarası üst üste 3 seviyede gelişmiştir.

Antalya’da bulunmaktadır. Altınbaşak mağarasında kafeterya ve gezi botları kullanılmaktadır.

Antalya’dadır.İbradı ilçesinde bulunan bu mağara turizm açısından Antalya ilimize önemli bi katkı sağlamaktadır

Antalya’nin ibradi ilçesinde bulunmaktadir.

Özellikleri:

 • Doğal kireç taslarindan oluşmakta olan mağarası
 • Doğal tabiat güzelliklerinin olusu
 • Doğa yürüyüşlerinin yapılması
 • Zengin bitki örtüsünün olusu Bu parkı cazip hale getirmistir.
 • Antalya İli, İbradı ilçesine 7 km uzaklıktaki Ürünlü köyünün yaklaşık 5 km güneydoğusunda, derin ve sarp Manavgat Vadisi’nin batı yamacında yer almaktadır.
  Türkiye’nin en büyük Dünyanın 3. büyük yer altı gölüne sahiptir. Yatay ve kısmen aktif bir mağara sistemi olan Altınbeşik Mağarası adını üst kısımda yer alan Altınbeşik Tepesi’nden almaktadır. Toroslar’ın bu bölgesi hem jeolojik hem de jeomorfolojik yönden çok karışık bir yapıya sahiptir. Tersiyer ortalarında meydana gelen şiddetli kıvrımları, bu dönemin sonunda şiddetli dikey yükselmeler izlemiştir. Jeolojik bindirmeler, büyük kırıklar ve derin kazılmış vadiler bu hareketli jeolojik geçmişin sonucudur.

  Antalya şehrinin İbradi ilçesinde bulunur. Altınbeşik Mağarası, Türkiye’nin en büyük Dünya’nın ise en büyük üçüncü yer altı gölüne sahiptir. Ülkemiz için oldukça değerli bir doğal güzelliktir.

  Turistik açıdan büyük önem arz eden Altinbeşik mağarası Antalya’da bulunmaktadır.

  Altınbeşik mağarası ülkemizin Akdeniz bölgesinin Antalya ilinin, İbradı ilçesine bağlı olan Ürünlü köyüne yakın yerleşim yerine yakın bir yerdedir. Altınbeşik magarası günümüzde aktif bir sistemi olan ve ismini de bir üst kısımlarından almış olan Altınbeşik tepesinden almış olup ve karstik yapısıyla beraber üç katlı bir mağara sisteminden oluşmaktadır.