Ampul nasıl değiştirilir ?

Güvenlik için ne yapmalıyız ?

Ampul değiştirirken almamız gereken güvenliklerden ilki ampulü cam kısmından tutmaktır, daha güvenli olanı ışığı, ondan da güvenli olanı şartelleri indirmektir. Ama bunların hangisini yaparsanız yapın elinizin kuru olduğundan emin olun.

Güvenlik için ampul değiştirirken en sağlıklısı şartelleri indirdikten sonra ampulu takıp, işlem bittikten sonra şarteli açıp yanıp yanmadığını kontrol etmeliyiz. Bir çoğumuz şartelleri indirmeden ışık açık biçimdeyken ampulu değiştiriyoruz. Bu çok yanlış bence en ufak bir şeyde bile elektrikten etkilenme durumu olabilir.

Azizim ampul takmak perde takmak kadar meşakkatli bir iştir. Bir kişi ampulü tutar, diğeri masayı ya da saldalyeyi güvenlik açısından, sonra çok nazik bir şekilde ampul yuvadan çıkar yenisi ile değiştirilir. Ama bunların öncesinde şalteri indirerek işi sağlama al.

Ampulu değiştirmek için elektrik düğmesinin kapalı olduğundan emin olmalıyız ama eğer ki emin olamıyorsak sarteli kapatıp ampulü değiştirip tekrar şarteki açabiliriz . Daha güvenli olacaktır .

Ampul takarken güvenlik ve önlem açısından plastik kısmından tutmak daha yararlıdır.Fakat en güvenlisi şartelleri kapatarak değişim yapmaktır.

Ampul değiştirirken cam kısmından tutulup sol tarafa doğru dairesel hareket ettirilerek sökülür. Yerine takılacak ampul yine aynı hareketle sağ tarafa doğru dairesel hareketle takılır.

Elektrikle şaka olmaz. Bu yüzden basit gibi görünse de ampul değiştirirken bile bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var. Örneğin ellerin ıslak olmaması. Çünkü su iletken bir maddedir ve elektrikle biraraya gelmemeleri gerekir. İkinci olarak ampul değiştirmeden önce mümkünse ilgili sigorta indirilmeli, bu pek mümkün değilse de ilgili anahtarın açık konumda olması gerekir. Elektrik diliyle açık manasında yani. Çünkü kapalı devre demek elektrik akışının olması manasına gelir.

Ampül takmak veya değiştirmek duvardan döndürerek sökmek ve yeni ampulü oraya takmaktir.

Bunu yaparken elektirigi de sartelden kesmek gerekir.

Ampulu değiştirmek için, muhtemel bir elektirik çarpmasını önlemek için şartelden elektirik kesilmelidir.

Öncelikle elektrik düğmesi kapalı tutulmalıdır. Islak olmayan bir elle ve mümkünse yine de ayağa plastik tabanlı terlik giyerek (muhtemel elektrik kaçaklarına karşı) patlayan ampul çıkarıldıktan sonra yeniden takılmalıdır. Bu sırada ampulün metal kısmına değmemeye çalışılmalı, ampul elle fazla sıkıştırılmamalıdır.