Anne sütü

Anne sütünün önemi nedir? Emzirme nasıl olmalı?

Valla anne sütünü hatırlamıyorum ama ondan sonra bidaha süt içmedim ve icmiyorum ama nedenini bilmiyorum.

Anne sütü bebek için en değerli ve bedava besin kaynağıdır. Bebeğin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini bebeğe sağlar ve bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir. Anne sütüyle beslenen bebek mikrobik hastalıklardan korunur, bebeğin alerjik bir bünyeye sahip olma riski düşer.
Mama anne sütüyle beslenememenin tıbbi bir gerekliliği varsa verilmelidir; ancak mama zehir değildir, çocuğunuz mamayla besleniyor diye lütfen eksiklik hissetmeyiniz, mama ilaçtır ve gereklilik durumunda verilmesi sağlıklıdır.

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bu 6 aylık süreçte bebeğin ihtiyacının %100’ünü anne sütü karşılar. Ek gıdaya geçişlerde bile anne sütü ile desteklenmelidir. Ayrıca emzirmek annenin bir rahatsızlığı varsa anneye de fayda sağlamaktadır.

Anne sütü bebeğin gelişmesi için önemli besin gıdasıdır. Yenidoğan bebeklerde sıkça anne sütü verilmektedir. Bildiğim kadarıyla emzirme tek göğüsten olmamalıdır. Emme süreci boyunca iki göğüsten de bebeği emzirilmelidir.

Yeni doğan bebekler, en az 6 ayını doldurana kadar sadece anne sütü ile en cok 2 yasina kadar da ek besinlerle birlikte anne sütü almalıdırlar. Bu hem bebeğin gelisimini önemli derecede etkilemektedir hem de bebek ve anne arasında kuvvetli bir bağın oluşmasını sağlamaktadır.

Anne sütü bebeğin gelişmesi için en önemli besin kaynağıdır. Anneler çocuğuna mutlaka sütünden vermelidir. En az 2 yaşına kadar anne sütü gerekli.

Anne sütü şu anda en faydalı olan şey olduğunu bildirmek istiyorum. Çünkü tamamen vitamin deposu olduğunu ve çocuklar için çok faydalı oluyor.

Uzmanlar anne sütünün faydalarını saymakla bitiremiyor. Yeni doğan bir bebeğin alması gereken her türlü vitamin, mineral vb. anne sütünde mevcut. Bu Allah’ın binbir mucizelerinden biri değil de nedir? Bazı çocuklar bu konuda şanssız olabiliyor. Mesela benim gibi. Ben sadece iki hafta anne sütü alabilmişim. Annemin sütü kesilmiş çünkü. Benim oğlum üç günlükken ameliyat oldu. Doğumdan iki hafta sonra ilk kez annesi kucağına alabildi ve emzirdi. Öncesinde bir hafta boyunca yoğun bakımdaki evladımıza sağıp dondurduğumuz sütleri taşıdık. Her anne ve bebeğin farklı bir hikayesi var.

Mesleğim hemşire ve iş hayatında emzirme ile ilgili eğitimlerimi çok fazla oluyor. Biz anne sütü için doğal antibiyotik diyoruz. Bir damlası bile o kadar değerli ki. Ama şu da varki anneler ilk doğum yaptığında sütleri hemen gelmeyebiliyor. Bebeğe anne sütü vericem illa derken aç bırakıp sarılıkta yapmamak gerek. Öncelik tabi ki anne sütü ama yetmediği yerde mama takviyesi yapmanında herhangi bir zararı yok.

Bebekler ilk 6 ayda özellikle anne sütü ile beslenmelidir bebeğin sağlığı bağışıklık sistemi güçlü olması için anne sütü çok önemlidir

Anne sütü bebeğin gelişiminde önemlidir. Özellikle anne üstündeki besin değerleri açısından bakıldığında bebeğin doğumundan ölümüne kadar sinir hücrelerinden kemik, doku ve organlarının yapısında bulunduğu için kalitesi de önemlidir. Ancak anne sütü öyle mucizevi bir besin ki içerisindeki kök hücreler hayati önem taşır.

Anne sütü vazgeçilmez ve mükemmel bir besin kaynağıdır. Bebek tüm ihtiyacını rahatlık ile anne sütünden karşılayabilmektedir. Anne sütündeki besin değerleri bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir.

Çocuğunuzu kaç yaşına kadar emzirdiniz, normalde kaç yaşa kadar emzirilmesi gerekir?

Bizim bebeğimiz 13. aya kadar emdi. Normalde doktorlar ilk altı ay anne sütü çok önemli diyorlar. 6. aydan sonra ek gıdalara geçilebilirmiş. Biz 6. aydan sonra 13. aya kadar anne sütü ile birlikte ek gıda da verdik. 13. ayda kendiliğinden bıraktı emmeyi

Bebek beslenmesi ilk 6 ay anne sütü ile yapılmalıdır. Bazı durumlarda küvezde kalan çocuklarda özellikle mamaya erken başlandığı görülür. Ama anne sütünün içinde bulundurduğu yağ, protein bakımından zengin olduğu için bebeğe çok faydalıdır. Ekstra olarak biberon ile su verilmelidir. 8-9 aydan sonra yavaş yavaş tattırmaya başlanabilir ve sonradan bir şeyleri yedirebilirsiniz.

Bebek beslemesinde anne sütü çok önemlidir.Yardımcı gıdalar ile takviyesi yapılabilir.

Bebek beslemesi zor ve önemli bir iştir. Çünkü bebeğin gelişimi için düzgün ve iyi beslenmelidir.

İlk 6 ayda anne sütünde kesilmemesi gerekiyor. Zamanla ek gıda takviyesi ile anne sütünden kesilebilir.

6 ay ila 9 ay arası anne sütü ile beslemek çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Anne sütünü iyi alamayan bebek, zeka gelişimi zayıf olur.