Anne ve babanın çocukları için görevleri nelerdir?

Anne ve babanın çocukları için görevleri nelerdir? İyi bir ebeveyn olmak için neler yapılmalı?

İyi bir ebeveyn olmanın sorumluluğu çok fazladır. Ebeveynler çocuklarının maddi ve manevi her şekilde yanında olmalı, onların her sorunuyla ilgilenmelidirler. Öncelikle toplum ve ahlak kuralları çerçevesinde aile içi eğitimi vermeli, öz güvenli çocuklar yetirtirmelidirler. Daha sonra ise eğitimlerine odaklanmalı, çocuklarının ilgi alanlarını da dikkate alarak iyi bir eğitim hayatı sağlamalıdırlar.

Anne ve babaların çocuklarına karşı üstlenmesi gereken çok önemli görevler vardır. Bunların en basında çocuklarıyla ilgilenmeleri gelmektedir. Çocuklarına iyi ve kötüyü ayırt etmeyi, iyi birer birey olmayı öğretmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra çocuklarına eğitim hayatı boyunca en büyük desteklerini verip, onların iyi bir konuma gelmesi için mücadele vermeleri önemli bir konudur. Çocuklarından desteklerini esgirmemeleri gereken anne ve babalar aynı zamanda çocuklarına kendi ayaklarının uzerinde durabilmeyi de öğretmelidir.

Anne babanın sorumluluğu saymakla tabii ki bitmez bir anne ve baba yani ebeveyn olarak çocuklarını saygılı bir şekilde yetiştirmeleri ve çocuklarını Kendi anne babanın hedefi olma hayali değil de çocuklarının hedefi olan hayallerin yanında olmaktır en başta bir anne babanın şekli davranışı saygısı sevgisi duruşu hayata bakış açısı nasılsa çocuk da bundan elbetteki alacaktır anne babanın en önemli görevi Saygın bir birey yetiştirmektir bir çocuk saygınlık olduktan sonra emin olun görevlerini kendisi yerine getirecektir.

Bi işin bir kuralı kitabı yok ki. İyi bir evebeyn olmak çok zordur. Yani daha da açacak olursam şu şekilde .ideal anne baba yoktur. ideal anne babaya gerek de yoktur. yeterince iyi ebeveyn diye bir kavram var. çocuğun duygusal ihtiyaçlarını okuyabilmek ve bu ihtiyaçları karşılamak doğrultusunda onunla eşgüdüm içinde olmak yeterli ebeveynliğin en önemli adımı.

çocuğun sevgiye, şefkate, dinlemeye, dinlenilmeye, sınıra ya da özgürlüğe ihtiyacı olabilir. bunların hepsi zaman zaman beliren ihtiyaçlar. bir an gelir serbest bırakmanız gerekir, başka bir anda ise sınır ve kapsanmaya ihtiyaç duyar çocuk. bu, çocukla kurulan ilişki geliştikçe gelişen bir eşgüdüm halidir. bazen sözel bazen davranışsal bazense bilinçdışı düzeyde etkileşimler bu eşgüdümü belirler.

buradaki kritik noktalardan biri ebeveynin kendi kişilik yapılanması. kimse kendisinden öte bir ebeveyn olamıyor aslında. bu da şöyle bir anlam içeriyor, sert köşeleriniz, sivri uçlarınız varsa bunlar çocuğa hasar verebiliyor. insan ilişkilerinde belirgin sorunları olan kişiler, profesyonel destek almalı ki bu kenarlar, köşeler törpülensin ve çocuğa batmasın.

bunun dışında, kişilik özellikleri, ebeveyn ve çocuğun özgün yanları, ilişkiyi de özgün kılan unsurlar. iyi ebeveynlik ile ilgili tanım yapmak bu yüzden zor. ama bazı kritik noktaları her ebeveynin dikkate alması gerekir.

 • çocuğu sevdiğinizi belli edin. o anlar sevdiğimi demeyin. sarılın, öpün, saçlarını okşayın. özellikle de oğlan çocukları cinsiyetçi tutumlar nedeniyle bunlardan daha fazla mahrum kalıyor. her çocuğun temel ruhsal ihtiyaçlarının başında sevgi görmek gelir. kız ya da oğlan, bunu ihmal etmeyin.
 • çocuğa psikolojik, sözel ya da fiziksel şiddet uygulamayın. düşünün ki bir kabahat işlediniz, örneğin işinizde bir hata yaptınız ve patron gelip size tokat attı. ne hissedersiniz? aşağılanma, utanç, öfke... işte çocuğa şiddet uygularsanız o da bunları hissediyor. yoksa çocuğa hiç kızılmaz, çocuk uyarılmaz, kural konulmaz diye bir şey yok. yeter ki çocuğu korkutup ezmeyin.
 • okuma yazmaymış, matematikmiş, piyanoymuş, baleymiş. bunlar teferruat. zekası normal sınırlar içinde olan her çocuk okumayı öğrenir. zeka ve çalışma kapasitesi ile de ders başarısı elde eder. ortaokuldaki sınıf arkadaşlarım içinden en başarısız olanı nalbur dükkanları açıp parayı buldu, cannes senin majorca benim geziyor. en başarılı olan ne oldu derseniz, işinden gece vakti çıkabilen bir beyaz yakalı.
 • Anne ve baba öncelikle çocuklarını küçüklükten beri iyi eğitmeli, bütün görgü ve edep kurallarını öğretmeli, çocukları için eşler birbirleri ile iyi anlaşmalı, çocuğa asla fiziksel ve sözlü şiddet uygulamamalı, onunla zaman geçirip iletişim kurmalı, onun hayatı için çalışmalı ve isteklerini elinden geldiğince yerine getirmelidir.

  Ebeveyn sorumlulukları çok önemli bir konudur .Bir ülkenin geleceğidir. Anne ve babanın çocuk eğitimindeki ilk sorumluluğu nasıl çocuk eğiteceğini bilmesidir. Bunu araştırmalı,uzmanlarla görüşmeli ve buna göre kendine bir yol haritası çizmelidir. Bağımlı çocuklar yetiştirmemeleri gerekir. Hata yapan ancak yaptığı hatalardan ders çıkarıp kendini daha da ileriye taşıyabilen çocuklar yetiştirmelidir. İnsan , hayvan ve çevre sevgisi aşılamalıdır. Genel ahlak kurallarını çok iyi şekilde öğretebilmelidir. Doğru ve yanlış ayrımı yapabilen çocuklar yetiştirmelidir. Her şeyden önce çocuğun duyduğunu değil gördüğünü yaptığını bilmeli, ona rol-model olduğunun farkında olmalıdır. Eğer bir ebeveyn çocuğunun kitap okumasını istiyorsa ona telkinde bulunmak yerine onun gözlerinin önünde kitap okumalıdır. Ayrıca her çocuğun akademik anlamda başarılı olmasını beklememek gerektiğini bilmelidir. Çocuğun geleceği için onun ilgi ve yeteneklerini çok iyi gözlemlemeli ve buna göre gerekli eğitimi almasını sağlamalıdır.

  Anne babanın çocukları için görevleri özellikle eğitim ihtiyacını, besin yeme içme ihtiyacını, sağlık ihtiyacını ve zamanı gelince evlendirme görevleri vardır.

  Anne ve baba çocuklara her şeyden önce iyi örnek olmalıdır. Onların ahlaklı bir birey olmasını sağlamalıdır.Daha sonra eğitimi konusunda maddi desteği sağlamalıdır. Ancak çocuk hazıra alışmamalıdır. Kendi hayatına yön verebilen bir birey olarak yetişmelidir.

  İlk olarak çocuklarına karşı sevgi dolu olmak. Onlara iyi insan nasıl olunur ,onu öğretmek,onları en iyi şekilde hem ailede eğitmek hem de okul eğitiminde destek olmak. Onlara iyi bir birey nasıl olmalıdır ,yasalara uygun yaşamak neden önemlidir,insanları ve hayvanları kırmadan incitmeden nasıl yaşanılır ,bunları öğretmek ,onların çocuk olduklarını unutmadan çocukluklarını yaşamalarını sağlamak. Onlara iyi bir gelecek sahibi olmaları yolunda he zaman destek olmak, saygılı bir duruş nasıl olur ,bunu öğretmek,onların sağlıklı bir şekilde beslenmelerine yardım etmek ,sağlık sorunlarına karşı nasıl davranması gerektiğini bilmek gibi anne babanın görevleri vardır.

  Bit ebeveynin yapması gereken en büyük sorumluluk çocuğunu sevmek ve özgüvenli olarak yetiştirmek zaten çocuk annesine babasına bakarak diyer huylarını kazanıyor en önemlisi çocuğu sevginizi belirtin ve sevin sonra özgüvenli olması için uğraşın gerisi zaten geliyor.

  en önemli görevi çocuklardan istediklerini önce kendileri yapmalı ki çocuklar örnek aldığında iyi davranış göstergesi olur. Çocuğa iyi bir bakım göstermeli, beceri kazanmasına, geliştirmesine yardımcı olmalı. Çocuktaki yeteneği fark edip o yönde ilerlemesine yardımcı olmalıdır.

  ilgi ve şefkat birinci konu olurken ikincisi iyi bir eğitimdir. Bunları temizlik saygı sevgi merhamet sahibi bir birey yetüştirme izler. Bir çocuğu yetiştirirken onun size benzemesini beklemek yerine sizin ona benzeyerek daha çol yol gösterici olmanız

  Anne babanın görevi kendisine sormadan dünyaya getirdiği evladına maddi ve manevi her türlü desteği sağlama, Toluma faydalı, ahlaklı ve çalışkan bir birey olarak yetiştirmektir.

  İyi bir ebeveyn olmak için çocuklarına anne babadan çok arkadaş gibi yaklaşıp dertlerini, isteklerini ve ihtiyaçlarını dinlemeliler. Bu demek değil ki çocukların her istediği olsun, Anne babalar kural koymaları gerektiği yerde koymalılar tabi ki ama onun dışında çocuklarıyla arkadaşları gibi davranmalılar. Böylece çocuklar anne babalarından çekinmezler ve ne sıkıntıları olursa olsun ilk onlarla paylaşır korkmaz.