Anneler çocukların her istediğini neden yapmaz?

Anneler çocukların her istediğini neden yapmaz sebebi nedir

Çocuklar annelerinin her istediğini yerine getirmenin heyecanına kapılıp iyi niyeti suistimal edebilir.Bunun yanında anneler evlatlarının her zaman iyiliğini ister onlar için neyin doğru neyin yanlış olduğunu kalp gözleriyle hissederler.Onların bizim birer koruyucumuz oldukları bilincinde bizden doğru yolu bulmayı ve onlara fikir danışmamızı isterler.Veridikleri karar her zaman bizi mutlu etmez belki ama herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüp bizim verdiğimiz kararı da zihinlerinin süzgecinden geçirerek karar alırlar.Bizi hayata hazırlama gayesinde oldukları için bizi kontrol altında tutar ve bizi topluma uygun bir birey haline getirirler.

anneler çocuklarının her istediğini yapmasın da zaten…çocuk o zaman her şeyi elde edeceğini zanneder…yokluk nedir bilmez…yoktan anlamaz…şımarır.böylesi de pek hoş bir durum olmadığı için her istediğini alması taraftarı değilim zaten…ihtiyaçlar alınmalı tabii bir de ödül olarak sevdiği birkaç şey ama her istediği değil…

Çünkü bazen çocukların istedikleri onlarin faydasina olmayan seyler olabilir ve o zaman yapmayiz ornegin doktor hasta birinin hasta yakinina sunu yedirmeyin der hasta onu istese bile yedirmeyiz neden onun iyiligi icin Anne çocuk iliskisinde de durum ornekteki gibidir

Anneler çocuklarının her istediğini yaptığında bu onlarda her istediğinin yapılacağı anlamına gelebilmektedir. Bunun yanında çocuklarda bu aşırı derecede şımarma , birşey isteyeceği zaman nasılsa annem her istediğimi yapıyor bunu da yapar gibi kendine güvenmesine neden olur. Anneler genellikle babaların yok dediği şeyleri daha cabuk kabul ettikleri için çocukların birşey istediklerinde babalarından önce başvurdukları bir limandır. Genellikle önce anneden istenir fakat anneler burada adil bir şekilde alop olmayacağına karar verir. Bilirler ki çocuğun her istediği her zaman olmaz .

Anneler çocukların her istediğinin yapmamalarının sebebi çocukların dıyumsuz olmaması, her şeye her zaman ulaşamayabileceklerinin farkındalığına varmaları ve de en önemlisi çocuklarını korumak duygusudur. Annelerin korumacılığı tartışmasızdır. Kimse daha iyisini bilemez. Anneler çocuk terbiyesinde çocukların baş aktörüdür. Babalar genelde çocukla daha az görüştükleri için çoğu zaman özlemleri çocuğu şımartmaya kadar gidebilmektedir. Bu sebeple anneler bu görevi üstlenmektedir. Çocuk devamlı olarak istediği her şeye ulaşma çabasındadır. Çoğu zamanda insani ve elzem ihtiyaçları karşılanır. Ama anne aşırılıklara veya ilerde bu isteklerin karşılanamaz durumlara gelmemesi için zaman zaman ket vurur.

Anneler çocukların her isteğini yerine getirmezler, getirmemelidirler de. Çünkü bir insanın daha küçük yaşta her isteği anında önüne sunulursa o insan ilerde istekleri için çaba sarfetmeyi öğrenmemiş bir halde atılır hayata. Sukunetle sabretmeyi öğrenmemiş, hedefleri ve istekleri doğrultusunda planlar yapmayı düşünemeyecek potansiyelde olur. Ayrıca sahip olduklarının kıymetini anlayabilmesi için de oldukça gereklidir bu. Çocuk gerçekleşmeyen isteği için gerçekleşene kadarki süreçte onunla ilgili hayaller kurar, ona bir isim verir, kafasında o şeyi daha yüksek bir konuma yerleştirir. Ve sonunda sahip olduğunda birkaç gün ilgilenip sonra kenara atmak yerine ona gereken değeri ve önemi verir. Sırf ağlamasın,üzülmesin diye çocuğun her isteğini yerine getirmeye çalışan bir aile tam tersi çocuğa sıkılma duygusunu aşılamış olur, sahip olduklarına karşı duyarsızlaşmayı ve doyumsuzluğu öğretmiş olur. Ki zaten her isteği devamlı olarak gerçekleşen çocuk hep daha üstünü,daha farklısını, daha iyisini bir şekilde arayıp bulacaktır. Siz ne yaparsanız yapın o tam anlamıyla memnun olamayacaktır çünkü beklemenin metanetini öğrenmemiş olacaktır.

Bazı anneler çocukların her istediğini yapmaz çünkü anne çocuğunun her istediğini yaptıkça çocuk her seferinde daha fazlasini isteyecek ve anne aldıkça çocuk şımaracak bu yüzdendir ki her istediğini yapmaz kimiside bu yüzden yapmaz bazı anneler ise maddi durumlarin yetersizliğinden yapmaz bazı annelerde maddi durumları çok iyidir ve her istediğini yapar ve şımartır.

Çocuğun her istediğini yaparsan arsız olur. Sürekli bir şeyler ister. Bu hem çocuk hem de aile için zararlıdır. Çocuk her istediğinin olmayacağını küçük yaşlarda öğrenmelidir. Eğer o yaşlarda bunu öğrenemezse bir daha hiç öğrenemez. Ve hayatı boyunca bu durum sebebiyle ciddi sorunlar yaşayacaktır. Bu yüzden çocuklara iyi bir eğitim verilmeli. Ve eğitim tabi ki ailede başlar. Aile çocuğa her türlü bilgiyi öğretmelidir.

Çünkü çocukların her istedikleri onların iyiliklerine değildir.Anneler keza babalar çocuklarının her isteğini gerçekleştirmesi demek o çocuğun kendi benliğinden uzak birer robot olması demek.Anneler tecrübeleri sayesinde geleceğe düzgün birer birey yetiştirirler bu özellikleri ile.

Çünkü anneleri çocukların her istediğini alıp, her istediğini yaptığı zaman o çocuklar bunu alışkanlık haline getirebiliyor. Bu durum çocukları ileriki dönemlerinde de çok etkileyebilir.