Annenin doyuramadığını dünya nasıl doyursun?

Annenin doyuramadığını dünya nasıl doyursun? Sözü ne anlatmak istiyor.

Bir çocuk en çok annesine muhtaçtır , ilk o doyurur ,besler,büyütür ,terbiye verir,yetiştirir ve insanlar arasında bireye bir itibar kazandırır. Doyurmaktan kasıt ,o çocuğa terbiye vermektir ,anne yapamaz ise bunu başka kimse de yapamaz.

doyuramazki anne herşeydir anne doyuramazza kimse doyuramaz.

Annenin doyuramadığını biz nasıl doyuralım biz nasıl yedirip içirilelim yada dünya nasıl doyursunn

Burada doyurmaktan kasıt aslında eğitmektir. Çocuk, ilk eğitimi ailede aldığı için onun yaşantısına ilk katkıyı da ebeveynleri olan anne ve babası yapar. Anne çocuğu beslemek ve ona bakmakla yükümlüdür. Çocuk istediği sevgiyi ve ilgiyi annede bulamazsa doymaz. Bu yüzden çevresi ile de iletişimi çok iyi olmaz. Kararlarını öz güvenli bir şekilde alamaz ve sürekli bocalar. Bu yüzden ailenin verdiği ilk eğitimi hiç kimse veremez ve önemlidir.
İkinci anlam olarak ise anne sütü ile çocuğu besleyip doyurduğu için genelde başka bir şeye ihtiyacı olmuyor. Bu mecaz anlam aç gözlülükle bağdaştırılarak kullanılmıştır. Yani anne doyuramıyorsa zaten çocuk eline dünyalar geçse de doymaz. Hak yer, çalar, daha fazlasını ister manasına gelebilir.

Aile,bir bireyin en sevdiği,en ihtiyaç duyduğu kavramdır.Bu kavramın temelinde de anne bulunmaktadır.Anneler evlatları için her türlü fedakarlığı yapar,her türlü zorluğa katlanır,yemez yedirir,içmez içirir,giymez giydirir,canından can katar…Lakin ergenlik döneminde değişmeye başlayan evlat,farklı çıkarları için annesini karşısına alır,onun için herşeyi yapabilecek olan kadını…Ama sergilediği davranışları dünya bu gencin yanına bırakmaz.Annenin her türlü fedakarlığı gösterdiği evladına dünya yüzüne gülmez.

genellikle anne çocukları için yapamayacağı bir şey yoktur anne her şekilde çocuğuna yardımcı olur eğitimine yemesine içmesine giymesine her şeyine yardımcı oluyor ama çocuk vefasız çıkınca işte halk arasında yani anne o kadar fedakarlık yapmış da gözü doymamış biz nasıl doyurabiliriz yada dünya bunu nasıl doyurabilir anlamında söylenir.