Antienflamatuar diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Antienflamatuar Diyeti nedir? Antienflamatuar Diyeti nasıl yapılır?

Antienflamatuar Diyet ve Önerilen Beslenme Şekli

image">image

Antienflamatuar Diyet

Vücutta görülen iltihap belirtilerini azaltmaya yardımcı besinlerin yer aldığı bu diyet programı, enflamatuar etkiye sahip besinler sayesinde vücudu, iltihaplanmalara karşı daha güçlü ve dirençli hale getirmektedir. Aynı zamanda bu diyetle, erken ölüm riski en aza indirilebilirken, diğer yandan vücudun daha sağlıklı olması sağlanabilir.

Antienflamatuar diyetinin odak noktasında, antioksidan yönünden zengin besin değerlerine sahip gıdalar yer almaktadır. Özellikle de sebze, meyve, balık, baklagiller, fındık, bitter çikolata ve sağlık için faydalı yağlar antienflamatuar diyetinde temel besin maddelerini oluşturmaktadır.

Antienflamatuar diyet, bazı yönleriyle Akdeniz diyeti ile benzer özellikler göstermektedir. Diyetin içeriğini temel olarak bol mineral ve bol vitamin oluşturmaktadır. antienflamatuar diyet kapsamında -özellikle kanser, kalp hastalıkları ve şeker hastalığına davetiye çıkaran- şeker, tuz, doymuş yağ ve işlenmiş karbonhidrat içeren besinlerin tüketiminden uzak durulması gerekmektedir.

Antienflamatuar Diyet İçin Önerilen Beslenme Şekli ve Dikkat Edilmesi Gerekenler


1 - Gün İçerisinde Sebze ve Meyve Tüketimi Ağırlıklı Olmalı

Antienflamatuar diyet programında tüketilmesi gereken temel besinler arasında sebzeler ve meyveler en başta gelmektedir. Gün içerisinde toplamda 8 ya da 9 porsiyon pişmiş ya da çiğ olarak sebze ve meyve tüketilmelidir.
Özellikle -hafta içerisinde- sarımsak, taze soğan, kuru soğan, pırasa,kereviz, havuç, karnabahar, karalahana ve brüksel lahanası gibi antioksidan yönünden zengin özellikleri ile ön palana çıkan besinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir.

2 - Lifli Gıdalar Tüketilmeli

Lif yönünden zengin sebze ve posalı meyveler, içeriğindeki bileşenler sayesinde enflamatuar etki göstermektedir. Bu nedenle antienflamatuar diyet programına mutlaka dahil edilmesi gereken besinlerdir. Lif yönünden zengin besinler arasında; yaban mersini, muz, soğan, bamya, patlıcan gibi çeşitli meyve ve sebzeler yer almaktadır. Aynı zamanda yulaf ve arpa gibi tam tahıllı ürünler de lif içerikleriyle bu diyet programına eklenebilirler.

3 - Yemeklerde Sağlık İçin Faydalı Yağlar Kullanılmalı

İltihaplanmalara karşı koruyucu rol oynayan temel besin maddelerinden biri de zeytinyağdır. Yemeklerde ve salatalarda zeytinyağ kullanımı sayesinde enflamasyon giderilebilir ve aynı zamanda iltihaplı; şiş bölgelere zeytinyağ ile masaj yapılması da enflamasyonu azaltmakta ve ortadan kaldırmaktadır.
Zeytinyağın yanı sıra, bedensel fonksiyonların işlevi için de sağlıklı yağ grubunun tüketilmesi önem taşımaktadıır. Kanola yağı, ayçiçek yağı, avokado yağı ve aspir yağı diğer sağlıklı yağlar arasında yer almaktadır.

4 - Omega-3 Tüketilmeli

Omega-3 tüketimi, enflamasyona karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca kanser, kalp sorunları ve artrit gibi hastalıklara yakalanma riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır. Somon balığı, hamsi, istiridye ve alabalık gibi balıklar 7 gün içerisinde minimum 3 gün tüketilmelidir. Omega-3 kaynağı yalnızca balıklar değildir; soya ve ceviz gibi besinler de omega-3 yönünden zengin gıdalar arasında yer almaktadır.
Diyet kapsamında bu besinler yeterli miktarda tüketilemiyorsa, bir uzmana danışarak omega-3 takviyesi almak da mümkündür.

5 - Zencefil Tüketilmeli

Sebze yemeklerinin pişirilmesi esnasında inflamatuar baharat olarak zencefil ve zerdeçal kullanılması önerilmektedir. Özellikle zencefil, akut ve kronik iltihaplanma durumlarında tedaviye yardımcı etki göstermektedir. Spor sonrasında vücutta görülen şişlik ve iltihaplanma durumlarında zencefil tüketerek iltihabın azaltılması sağlanabilir. Aynı zamanda şişlik ve iltihap görülen bölgeye zencefil yapı ile masaj uygulanabilir ya da zencefil kökü çayı tüketilebilir.

6 - İşlenmiş Gıda, Tuz, Şeker ve Doymuş Yağ Tüketiminden Uzak Durulmalı

İşlenmiş gıdaların tüketimi, aşırı oranda şeker tüketimi ve trans yağlar enflamasyonu hızlandırmakta; aynı zamanda kalp ve karaciğer yağlanmalarına yol açmaktadır.


Vücutta görülen iltihap belirtilerini azaltmaya yardımcı besinlerin yer aldığı bu diyet programı, enflamatuar etkiye sahip besinler sayesinde vücudu, iltihaplanmalara karşı daha güçlü ve dirençli hale getirmektedir. ayrıca kişide sindirim sisteminin onarılmasında katkı gibi destekleyici etkileri de bulunur

Lif içeriği yüksek bir diyettir. Daha çok meyveler yenilerek yapılan diyettir.