Antioksidan ne demektir? Hangi maddeler antioksidandır?

Antioksidan ne demektir? Hangi maddeler antioksidandır ?

Vücutta kimyasal reaksiyonlar sonucunda oluşan serbest radikaller hücreler için zararlıdır. Serbest radikaller, farklı maddelerle kolayca kimyasal tepkimeye girebilirler. Antioksidanlar, serbest radikallerle tepkimeye girerek onları etkisiz hale getirir ve canlıya zarar vermelerini engeller.

Antioksidanların günlük konuşmalarda sıkça sözü geçmektedir. Peki, “antioksidanlar neden bu kadar popüler olmuştur?” Bu bileşiklerin, popüler olmasının nedeni, vücuda sayısız fayda sağlayabiliyor olmasıdır. Antioksidanlar, canlıların hayatta kalabilmesi ve vücut fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için elzem maddelerdir. Vücuda zarar veren “serbest radikallerle” mücadele ederek canlıları her türlü sağlık problemine karşı korumaktadır.

Antioksidanlar; patlıcan, kara fasulye veya barbunya gibi baklagiller, nar, ıspanak, bitter çikolata, yaban mersini ve daha birçok farklı gıdada “doğal” olarak bulunmaktadır. Bu bileşiğe içerisinde bulunduran yiyecekleri tüketerek, vücudunuza antioksidan alımı yapabilirsiniz. Antioksidan içerikli ürünleri sevmiyor veya "“alerji” gibi bir sağlık probleminden dolayı tüketemiyorsanız, piyasada yer alan antioksidan takviyelerinden kullanabilirsiniz. Bununla birlikte eğer hem antioksidan içerikli besin tüketip hem de gıda takviyesi kullanmayı tercih ediyorsanız, aşırı alımın “toksik” etkilere neden olabileceğinden ötürü kullanım miktarına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Antioksidan tablet takviyelerini, mağaza raflarında bulabilmeniz mümkündür. Sağlık adına olumlu etkileri, antioksidanları hem pazarlamacılar hem de medya tarafından sevilir hale getirmektedir.

Ancak, çok az insan aslında ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını bilmektedir.

Antioksidanlar kavramı oldukça karmaşıktır ancak, bu makale; bunu herkesin anlayabileceği düz ve anlaşılır şekilde açıklamaktadır.

Antioksidan Nedir?
Antioksidan, vücudun çevresel ve diğer basınçlara reaksiyon olarak ürettiği dengesiz moleküller ve serbest radikallerin neden olduğu hücrelerin zarar görme durumunu önleyen veya yavaşlatan maddedir.

Antioksidanların nasıl çalıştığını anlamak için işe moleküler seviyede başlamalıyız.

Bildiğiniz gibi, evrendeki tüm maddeler atomlardan yapılmıştır. Atomlar, proton ve nötron içeren bir çekirdekten ve çekirdeğin etrafında dönen bir grup elektrondan oluşmaktadır. İki veya daha fazla atom birbirine bağlandığında, “moleküller” olarak adlandırılan yapı haline gelmektedirler.

İnsan vücudu, temelde sadece düzinelerce, yüzlerce veya binlerce atomun bir araya geldiği büyük moleküller olan proteinler, yağlar ve DNA gibi maddelerden oluşmaktadır.

İnsanlar ve diğer organizmalar, yapılarını ve fonksiyonlarını kimyasal reaksiyonlarla korumaktadır. Yaşamı sürdürmek için gereken tüm kimyasal reaksiyonlar, toplu olarak “metabolizma” ismiyle adlandırılmaktadır. Bu kimyasal reaksiyonlarda, daha büyük moleküller daha küçük moleküllere bölünmekte ve daha küçük moleküller ise daha büyük moleküllere ayrılmaktadır.

Bir molekülün stabil olması için, doğru miktarda elektron içermesi gerekmektedir. Molekül olmaması gerektiği zamanda elektron kaybederse, serbest radikal haline dönüşebilir.

Serbest radikaller; hücrelerdeki diğer moleküller (DNA gibi) ile reaksiyona girip onlara zarar verebilen dengesiz, elektrik yüklü moleküllerdir. Hatta zarar verdikleri moleküllerin serbest radikallere dönüştüğü zincir reaksiyonları bile oluşturabilirler.

Eğer bir molekül bir elektronu kaybeder ve serbest radikal haline gelirse antioksidan molekülü, serbest radikale onu etkili bir şekilde nötralize etmek için bir elektron vermektedir.

Antioksidan kaynakları doğal veya yapay olabilir. Bazı bitki bazlı gıdaların antioksidanlar açısından zengin olduğu düşünülmektedir. Bitki bazlı antioksidanlar, bir tür bitki besleyici veya bitki bazlı besinlerdir.

kimyasal süreçten oluşan çok değişkenli moleküllere kapsar,glikoz oksijenle oksitleyerek vücudumuzu besler