Antipati nedir? Antipatik nedir?

Antipati nedir, ne demektir? Antipatik nedir, ne demektir?

Antipati ve sempati zıt iki durumdur. Sempati bir olaya veya kişiye ilgi duyarken, antipati tam tersidir.
Ortak noktalardan uzak, size hal ve davranış olarak ters düşen insanlar için kullanırız.
Antipati duyuyorum kelimesi de bu nedenle kullanılır. Bir kişiden veya olaydan hoşlanmamanız ve olayla ilgili anlaşmazlık yaşadığınız durumlarda kullanılmaktadır.
Antipatik ise kişilere karşı kullanırız, bir bireyin soğuk olması, sevimsiz, uyumsuz olması nedeniyle o kişiye antipati duyarız. O kişi için de antipatik kelimesini kullanırız.
Örnek olarak yeni tanıştığınız biriyle, ortak yönleriniz yoksa kanınız ısınmadı ve soğuksa size karşı, içinizde bir şey hissettirmedi ise antipati duyarız.

Antipati, bir şeye, bir kişiye yada nesneye karşı duyulan, içgüdüsel olarak sevimsiz bulmak, istememek, sempati duymama duygusuna denir. Bir şeye karşı sevgisizlik ve nefret duymakta denilebilir. Antipatik ise, bir kişinin yada herhangi bir nesnenin başkalarıyla uyuşmayan bir davranışı, bir hareketi, soğuk yada sevimsiz gelen antipati uyandıran bir şeydir. Mesela bir arkadaşın hareketinden dolayı, onun hareketini sevimsiz ve hoş bulmadıysanız size antipatik gelebilir.

Antipati bir tür duygu ve durum çeşididir. Antipatisi bulunan kişiler kendisi dahil dış çevrede bulunan insanların bir çoğunu sevemezler. Bu tür kişiler genellikle sevgiden yoksun olan insanlardır. Bu durum kişinin karşısına bir hastalık olarak çıksa da bir çok birey tarafından bu durumun kişinin kendisiyle bağdaştırılarak kendisi tarafından gerçekleştirildiği düşünülür. Fakat antipati kendisini başkalarının yerine koyamama başkaları gibi düşünememe ve başka insanlara karşı saygılı olmama durumudur. Her hastalıkta olduğu gibi antipati belirtisi olan ve antipatik hastalığa sahip olan kişilerin de hastalıklarının bir tedavi yöntemi bulunmaktadır bu hastalık çoğu psikiyatri doktorlarının muaynesi ve hastayı gözden geçirmesi sonucu karar verilmesi ile tedavi yöntemi uygulanır.

Sözlük anlamı sevimsizlik, soğukluk, iticilik gibi anlamlara sahip olan antipati, bir duygusal terimdir. Genellikle bir insana karşı hissedilen bu duyguyu kısaca: “karşısındaki insandan hoşlanmama, itici bulma,… gibi” nitelendirebiliriz. Hayatta sevdiğimiz insanlar olduğu gibi hoşlanmadığımız, beğenmediğimiz insanlar da olabilir. İşte bu hoşlanmama ve beğenmeme duygusuna antipati adı verilmektedir.

Bir insana karşı duyulan sevememezlik duygusudur. O kişinin itici gelmesidir.

Antipati soğuk, sevimsiz ve itici kimselere denir.Samimi olmayan kişiler için kullanılır.

Antipati itici ve olumsuz bakmak. Antipatik de hiç sempatisi olmayan olumsuz düşüncelere sahip olan insan türü.

Güvensiz ve itici kimseler için kullanılmaktadır Antipati.

Antipati, sempatinin tersi olarak düşünülebilir ve bir kişiye olan negatif enerji, samimiyetin olmaması durumudur.

Bir kimseye ya da bir şeye karşı duyulan, içgüdüsel ve güçlü sevmezlik duygusu.


Antipati bir insana karşı duyulan kısmen nefrettir. örneğin bu hocaya antipati duymaya başladı. gibi cümleler kurarız. buradaki antipati sevgi duymamak,kanı kaynamamak, içi ısınmamak yani o kişiye karşı içinde sevgiye dair bir his oluşmadığı zamanlarda kullanılan kelime türleridir. Yani kısacası ‘‘sempati’’ kelimesinin zıttı diyebiliriz. sempati nasıl sevimli olma gibi anlamlarına geliyorsa antipati de aynı şekilde zıttı sevimli olmayan anlamlarına gelmektedir. Ve bu kelimelere benzer bir diğer kelime ise empati ise bir kişiyi kendi yerine koyma eylemine denilmektedir.