Antivirus programları bilgisayarımız için yeterince koruma sağlıyor mu?

Antivirus programları yeterince bilgisayarımız için koruma sağlıyor mu?

Hiçbir virüs programı tamamen koruma sağlamaz sadece en üst düzeyde koruma sağlar gerçekten işini bilen bir bilgisayar korsanı çok kolay veyahut dolaylı yollar ile bilgisayarlara erişim sağlar maalesef.Bu’da virüs programlarını göreceli kılar.

Hiçbir anti virüs programı tamamıyla koruma sağlamaz. İyi bir hackerci o programı devre dışı bırakır ve virüsü yine atar.

Virüs programlarının hiç biri tam koruma sağlayamaz virus yazılımları çok farklı ve değişik formlarda yazıldığından ve artık bu konuda bir çok kullanıcı tarafından kolayca virüsler üretilebildiğini düşünürsek. Bir virus programramının o virusu tanıyabilmesi için o virusu tanıyabilmesi gerekir. Yani Anti-Virus programlarının kütüphanelrinde o virus çesidi tanımlanmış olmalıdır. Eğer kütüphanede yer almıyorsa bu bizim için risktir virus programları sık sık kendi veri tabanlarını güncelleyerek bizleri viruslerden uzak tutmaya çalışırlar. Ancak eskiden sadece virüs varken artık worm denilen solucanlar, trojan denilen virüs özelliği göstermeyen yazılımlar, malware denen bizim alışkanlıklarımız kopyalayıp gönderen programcıklar çok çeşitlenmiştir. Web sayfasını gezerken gözümüze sokulan reklmalar virusun en zararsız halleridir. Eğer Web sitesini gezerken birden binlerce reklamın açılıp kapandığını, mail adresinize her gün yüz binlerce mail gönderilse saldırı altında kalmış olursunuz. Tam korunma diye bir şey yoktur. Dünya para ödeyip aldığımız en donanımlı virüs programı bir türk virüsü olan Musallat virüsünü temizleyememiş sonunda virüsün yaratıcısı bir yazılım paylaşarak virüsü temizlenmesi konusunda çözüm getirmiştir. Piyasada bu şekilde tanınmayan bir sürü virüs ve yukarıda sayılan programcıklar vardır. Eğer korunmayı en üst seviyede tutmak istiyorsanız. Yapabilecekleriniz Pro yazılımlı bir virüs programı alın ve güncel tutun, Firewall açık olsun, gene ücretli anti- malware programlar bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Ben virüsle uğraşmak istemiyorum derseniz. Pardus, linux, android işletim sistemleri kullanabilirsiniz tabi bunlarda size web tabanlı saldırılardan korumayacaktır.Ayrıca Apple kullanıcıları içinde virüsler çok tehlikeli değil bu sayılan işletim sistemleri virüse karşı korumalı deği virüslerin %99 Microsoft tabanlı bilgisayarlar için yazıldığı için geçerlidir.

Ücretli bile olsa hiçbir antivirüs programı sizi %100 koruyamaz. Bilgisayarınızda veya sitenizde çok önemli bilgiler varsa, işinin ehli yazılımcılarla çalışmalısınız ve sürekli uyanık olmalısınız.

Doğru ve lisanslı ise tabi ki işe yarıyor,düzenli olarak güncel tutmak çok büyük bir etken güncelliğini kaybeder ise işlemini düzgün ve verimli yapamayacağı için virüslere karşı dayanıksız olur

Bir çok antivirüs programı var kimi ise yarıyor kimi yaramıyor ama bilindik antivirüs programları ise yarıyor ama bilgisayarınız ginede güvenli deyil.