Apple Markasının Açığını Bulan Genç, 220 Bin Dolarlık Ödülü Geri Çevirdi

Aydın’da yaşayan ve açık lise öğrenimi gören 19 yaşındaki H. Çoban, mobil bir oyunda satın alım işlemi gerçekleştirdiği esnada sistemdeki bir açığı fark etti. Bunun üzerine Apple ile iletişime geçerek, sistemdeki açığı ileten genç, 300 lira ödüle layık bulundu.

Aydınlı genç daha sonra iPhone kullanan ünlü isimlerin iCloud hesaplarına erişim sağladı ve ilgili markayla irtibat kurdu. 220 bin doları reddeden H. Çoban, yaptığı açıklamada; rastladığı açığı kimseye söylemeyeceğini, çünkü fotoğraf ve uygulamalarına erişim sağlayabildiği pek çok ünlünün olduğunu ve bu fotoğrafların sanal ortamda kötü niyetli kişilerce kullanılabileceğini belirtti.

Merhabalar bu soruyu maalesef onaylayamıyoruz. Gündem kategorisinde olan haberlerin en fazla 12 saat üzerinden gemiş olması gerekmektedir…

Yine ve yine kurallar içerisinde yer almayan bir maddeyle geliyorsunuz bana. Sorularıma müdahale etme gerekçelerinizin hiçbiri kurallar içerisinde yer almıyor. Bu iki etti. Bana kurallar sayfasında yer almayan bir gerekçe ile gelmemenizi rica ediyorum. Yönetim nezdinde ne karar alınıyorsa bu kurallara eklenir ki üyeler de ona göre soru sorsun. Siz benim sorumu silerek puanımı da düşürmüş ve hakkıma girmiş oluyorsunuz bu sebeple. Kurallarda yer almayan bir madde yüzünden neden site puanım düşsün? Vicdanınız rahat edecek mi peki? Burada hatalı paylaşım yapan ben değilim kusura bakmayın. Habere o kadar emek veriyorum açmak için, alıntı bile yapmıyorum basite kaçmış olmasın diye. İlgi çekebilecek nitelikte. Sizse bana ne anlatıyorsunuz.

Madem böyle haksız muameleler ile karşılaşmaya devam edeceğim, o halde emek vermesem daha iyi. Çünkü yapılan haksızlıktan başka bir şey değil. Hak yiyorsunuz siz şu an. Pek çok saçma soruyla kazanç sağlayan üyeler var ama emek verilmiş bir şeyi, kurallarda bile yer almayan bir gerekçe ile siliyorsunuz.

Sizlere kolay gelsin. Ne diyeyim.

Burada o kural yazılıdır, bizde duyuru yaptık ve o tarihten itibaren onu uygulamaya çalışıyoruz…
https://sorhadi.net/d/93808-guncelleme-notlari-yeni-kategoriler-02-09-2019
Bu arada puanınız düşmüyor problem etmeyiniz, sadece onaydan geçemiyor bu kadar.
Gündem kategorisinin cevap verme limiti kaldırıldı. (24 saat süre içerisinde sınırsız cevap verilebilir. 24 saat dolduktan sonra verilen ilk cevaptan sonra soru kilitlenir.)
Bir olayın gündem kategorisinde sorulabilmesi için olayın üzerinden en fazla 12 saat geçmesi gerekmektedir.
Gündem kategorisinde açtığınız konular, ülke veya toplum için önemli olmalı. Örneğin kediniz öldüğünde buraya konu açamazsınız.

Yeni üye olanlar güncelleme notlarını tek tek okumalı mı? Bunlar kurallar sayfasında yok. Ben kurallara göre hareket ediyorum. Ayrıca pekala insiyatif kullanabilirsiniz böyle basit konularda. Böyle katı olmak ve davranmak hiç de hoş değil. Haberin üzerinden neredeyse bir hafta kadar geçmiş sanıyorum fakat ilgi çekebilecek değerde. Sizde anlayış olsaydı, yöneticiye danışır öyle silerdiniz. Netice olarak emek verilmiş ve siteye de faydası olabilecek nitelikte bir başlık. İnsanlar hep bilgi içerikli konulardan sıkılabilir. Ayrıca dışarıdan da ziyaretçi çeker böyle konular. Sonuç olarak, anlayışa yer vermiyor ve haklı davranmayı tercih etmiyorsanız bile siteye fayda sağlayacak hususlara insiyatifiniz dahilinde onay verebilirsiniz. Bir yeri -bir site dahi olsa- idare etmek kolay değildir. Özellikle de hemen hemen bir başınıza sorumluluk alıyorsanız. Bunu anlayabilirim ama iş hak konusuna, nezakete ve anlayışa geldiğinde ben de savunmaya geçerim haliyle.

Şimdi, bu soru onaylanmayacaksa benim puanım haksızca düşmüş olacak. Ben de bu şekilde doğru attığım her adıma müdahale edilmesinden rahatsız olacağım. İyisi mi bırakayım. Teşekkürler açıklama için de. Kolay gelsin, iyi akşamlar.

Şunu da belirteyim; madem kurallar kapsamında dahi belirtilmeyen hususlarda bu derece katı davranmaya meraklısınız; o halde benim de bir iletim olacak size. Soru sorabilmek için belirli bir cevap sayısına ulaşılması gerektiğini okudum. Sizin hiçbir soruda cevabınıza rastlamadığım halde soru sorabiliyorsunuz. Siz de bir üye sayılırsınız. Bu da haksızlıktır. Bizler nasıl ki o kadar cevap yazıyoruz ve soru sorma hakkı kazanıyoruz, aynı kural sizin için de geçerli olmalı. Haksız mıyım? Emek verip onaylarla ilgileniyorsunuz, ben bunu dile getirmem normalde fakat siz başkalarının hakkına bu denli rahat girebiliyorsanız önce kendinizi incelemenizi tavsiye edeceğim. Hak her konuda ve koşulda haktır.

Diyeceklerim bu kadardı. Dilerim her üyeye hak ettiği muamelenin gösterildiği bir platform olur. Ben çok sorun etmem ama yapılan hoş değil. Söylemek istedim.

Bizde başka üyelerle konuşuyoruz, onlara cevap veriyoruz, soruların altında verdiğimiz cevaplar bazen görünmemektedir, bizde cevap veriyoruz ve cevap hakkını doldurmadığımız zaman soru soramıyoruz. Lütfen arka yüzünü bilmediğini bir konuda yargılama yapmayınız…

Sizin cevap sayınız, üyelerle diyaloğunuzdan dolayı artıyor bana kalırsa. Mesela şu an cevap sayınızın artmasına vesile olmuş oluyorum. Bu da size soru sorma hakkı doğuruyor ama haklı yoldan değil. Çünkü kurallar gereği bizler gibi normal sorulara cevap vermeniz gerekir ki haklıca soru yöneltip kazanç elde edebilesiniz. Böyle sürekli doğru atılan her adına müdahale etmeye anlayış ve hak dışında can atarsanız, size de yaptığınız haksızlığı gösteren olur elbette. Ben kurallarda yer almayan bir maddeyi görmedim diye siz rahatlıkla silebildiniz emek verdiğim şeyi. Ki bu açtığım başlığa bu denli uğraşmamın sebebi de siteye bir faydası olmasıydı. Tamamen o niyetle açılmış bir başlık. Yoksa ilk 3 cevapla daha çok kazanmayı da biliyorum pekala ama siz çok yanlış şekilde yaklaştınız. Hiç hoş değil. Ben de bunun altını çizmek istedim sonuç olarak. Madem kurallar kurallar diye dün bir bugün iki doğru yaptığım şeylere müdahale ediyorsunuz, ben de size ayna tutarım o halde. Siz de uyun kurallara derim. Bizlere haksızlık olmasın.

Hocam bu olay Aralık ayının başında meydana geliyor.

Siz 10 gün sonra bu konuyu açıyorsunuz. Gündem kategorisinin amacı zaten gündemdeki olayları konuşmak/tartışmak.
İstanbul’un Fethi ile ilgili bir konu nasıl gündem bölümüne açılamazsa, aynı şekilde üzerinden 10 gün geçmiş bir konu da yine gündem kategorisinde sorulamaz maalesef.

Haksız muamele diye bir şey yok ki. Burada kimse kimseyi tanımıyor, kimseye de ayrımcılık yapılmıyor.
Moderatör arkadaşlar ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyorlar.

Kurallarda belietilmemiş bir madde sebebiyle, site yararına niyetle emek vererek açtığım bir başlık siliniyorsa haksızlıktır. Dediğiniz doğru olabilir gündem hakkında ama ilgi de çekebileceğini düşünerek açtım neticede ve kurallar içirisinde belirtilen silme gerekçesi yoktu. Burada suçum nedir?

Ayrıca moderatörün cevap sayısı, sorulara verdiği cevaplarla artmadığı halde kendisi ard arda başlık açabiliyor ve bu da bizlere haksızlık oluyor. Bu konuta neden tepkisizsiniz o halde?

Hem bir ard arda aynı moderatör tarafından doğru yapmaya çalıştığım bir şey aman vermeden silinebiliyorsa bunu da hoş karşılayamam. Herkes için geçerli olmalı kurallar ve bana sürekli kurallarda yer almayan maddelerle gelinmesi de yanlış. Ben neden haksızlaştırılıyorum gerçekten anlam veremiyorum ama mühim değil. Buyurun silin her yönelttiğim soruyu. Başarılar herkese. Iyi akşamlar.

Hocam şöyle söyleyeyim, bu konuyu sadece siz ve yönetim ekibi görebiliyor.

Aynı şekilde gün içinde sorulan en az 100 silinen soru oluyor. Moderatör arkadaşlar tek tek cevap veriyorlar herkese.
Yanlışlarını anlatıyorlar ve yapılması gerekeni yazıyorlar.
Dolayısıyla siz diğerlerini görmüyorsunuz ama moderatörler o arkadaşlara da cevap yazdıklarından her 30 dakikada bir soru sorabilirler.

Siz de sohbet konularında olsun, yorum sorularında olsun cevap yazarak 3 cevaba ulaşmanız halinde soru sorabilirsiniz.

Dediğim gibi haksızlık konusunda ben ve yönetimdeki arkadaşlar titiziz.
Bir karar vermeden önce düşünerek hareket ediyoruz. Haksızlığın önüne elimizden geldiğince geçiyoruz. O konuda içiniz rahat olsun.

Görevlerini yaptıkları için kazanç sağlıyamıyorlarsa tamam haklısınız ama yaptıkları görevden kazanç elde ediyorlarsa, her üyeye cevap vermeleri sayesinde açabildikleri başlıklarla gelen ekstra kazanca girer ve haksızlık oluşur.

Bugün bir sohbet başlığı açtım mesela ve onu da ziyaretçi artırma amaçlı açtım kendi çapımda. Ben bundan kazanç elde etmiyorum ama kendimce bir fayda sağlamaya çalıştım. Site için, üyeler için çorvaya tuz katmak istedim. Ve gönüllü hareket ediyorum. Bu başlığı da o niyetle açtım. Teoride böyle bir sorumluluğum olmadığı için kazanç elde etmiyorum ekstradan. Sadece verdiğim cevaplarla kendime; açtığım ve yaratıcı olabileceğini düşündüğüm başlıklarla da herkese fayda sunmaya çalışıyorum. Şimdi, benim bu niyetle açtığım başlık siliniyor, tamam. Ama moderatör görevinden zaten ücret kazanıyorsa, görevi kapsamında verdiği cevaplatla da soru sorma hakkı doğurarak ekstra kazanç elde edebiliyorsa kağıt üstünde olmasa da manevi bazda haksızlık olur. Çünkü kural herkes için kuraldır. Kimse ekstradan, hak etmediğini kazanmamalı. Bu, benim için de geçerli. Yanlış bir şey varsa elbette silersiniz ama kurallarda olmayan gerekçeyle olursa bana bir çeşit haksızlık olur. Gündem gakkında deediğiniz her ne kadar haklı da olsa. Umarım yanlış anlamazsınız. Üzüldüm gerçekten sadece. Iki gün oldu üye olalı ama başlık açma hevesim kalmadı. Tepkim fazla olduysa arkadaştan özür dilerim. Ama ben de anlaşılmak isterim. Ard arda hoş olmuyor böyle.

Merhaba, iyi akşamlar hocam :slight_smile:
Sitede henüz yenisiniz. Bende siteye yeni üye olduğum dönem kurallara çok fazla hakim değildim. İlk 1 hafta 50 soru sorduysam çok rahat 20 tanesi silinmişti. Elbette zamanla kuralları vesaire kavradıkça problem olmadı.
Bu tarz haberler ziyaretci çeker, site içinde faydalı olur, neden sildiniz diye bir sitemde bulunmuşsunuz fakat yeni olmayan, gündem niteliği taşımayan bir haberi kim aratabilir ki? Bir haberi aratmak için haberin taze/yeni olması gerekiyor kesinlikle.
Ayrıca üyelere haksızlık olduğunu düşünmüyorum. Asıl zorluk yaşayan, sıkıntı çeken bizler oluyoruz. Neden mi?
Gün içerisinde kural ihlali yapan bir çok üyeyi uyarıyorum. Bu uyarıların tamamını özelden yapıyorum. Uyarı deyip geçmemek lazım aslında. Bir makale yazar gibi görseller ile destekleyerek anlatıyorum üyelere sitede yaptıkları hataları. Örneğin bugün 7 üyeyle özelden iletişim kurdum. Bu sayı bazen 10 ve 10 dan fazla oluyor. Hiç bir şekilde özelden yapılan konuşmalar ücret kazandırmıyor. Çünkü cevap niteliği taşımıyor. Öyle zamanlar oluyor ki bu tarz işlerle meşgul olduğum için 9-10 saat aktif olduğum bu sitede hiç soru sormaya vakit bulamıyorum çünkü tüm enerjimi üyelere harcıyorum. Gün içerisinde onlarca, yüzlerce paylaşım kurallara uygun olmaması sebebiyle kaldırılıyor. Bahar hanıma biraz haksızlık etmişsiniz kesinlikle. Umarım bundan sonra sorunsuz kullanım sağlarsınız huzur içinde. :slight_smile:

Moderatörün herhangi bir kazanç sağlamadığını düşünmüyorum. Görev yaptığı kadar kazanıyordur bence. Görev kapsamına giren bir durumu üyelik vasfı için kullanıyorsa bu üyelere haksızlık olur. Ortada sorulara verilen bir cevap yok ama sırf uyeye görev dahilinde verdiği cevapla soru yöneltebilme ayrıcalığı kazanıyor ve ekstradab ücret almış oluyor. Karışık anlatmış olabilirim ama durum bu.

Ayrıca görevin zorluğunun bilincindeyim fakat sorumluluklar bölüştürülebilir pekala.

Gündem meselesine gelince; konuyu araşrırmaya gerek yok. Siteye uğrayan ziyaretçilerin gördükleri an ilgisini çekebilecek bir konu. Size göre öyle olmayabilir fakat iç yüzünde iyi niyet barındırıyor. Kendimce siteye fayda sunmak istemiş olabilirim. Hem ne bu böyle? Ben sorumu silenle muhatap oluyorum ama kaç kişi karşı çıkıyorsunuz. Kurallarda yazmayan bir durum sebebiyle hem de. Bir şey doğru ve iyi niyetle yapılıyorsa bu kadar tepki de görmemeli. Hanımefendi pekala kendini de savunabilir. Ben gerildim sayenizde sağ olun. İyilikten maraz doğduğunu bir kez daha anladım bu hayatta.

Diyecek bir şyim yok. Umarım hak eden hak ettiği şekilde devam eder. Benden bu kadar. Muhatap almam gereken bir kişi varken abarttınız. Ki kendisinden fazla tepki gösterdiysem özür de diledim. Dilemesini de bilirim. Keşke her üyeyle özelden anlaşabiliyorsanız yine aynısını yapsaydınız. Bir üye kendi hakkını savunuyir diye toptan yüklenmenize gerek yoktu. Teşekkür ediyorum.

Tekrardan başarılar. Ve elbette bol bol kazançlar dilerim. İyi geceler.

Mümkünse bana ulaşabilir misiniz siz? Siteden ayrılmadan bir hususta ricam olacak.

Nereden ulaşmamı rica ediyorsunuz hocam onu anlayamadım?

Göz kapakları neden şişer? Oluşan şişlikler nasıl geçer? | SorHadi

Açtığım konuda yine doğru yazdığım başlık değiştirildi. Gerekçe olarak “estetiklik” gösterildi moderatör tarafından.

• Türkçeyi düzgün kullanmalısınız
    Harfleri ve noktalama işaretlerini yerinde ve doğru bir şekilde kullanmalısınız. Gözden kaçan 1 2 harf yanlışı/noktalama işareti sorun teşkil etmez ancak sürekli yanlış yazan kullanıcılar seviye atlayamaz ve para kazanamazlar.
  • Burada ve kurallar kapsamında belirtilen pek çok maddede özelikle “özgünlük” ve “Türkçe’ye uygunluk” şartı koşulduğu belirtiliyor.

Benim yazdığım başlık: “Göz Kapakları Neden Şişer? Oluşan Şişlikler Nasıl Geçer?”
    Moderatörün değiştirdiği hali: “Göz kapakları neden şişer? Oluşan şişlikler nasıl geçer?”

İlkokul talebeleri dahi bir başlığın nasıl yazılması gerektiğini bilir. Sanal ortamda yazıma pek dikkat edilmemesi anlarım fakat burası para kazandırmanın yanı sıra, pek çok insana bilgi kaynağı olmaya aday da bir site. Moderatörün bahsettiği “estetiklik” gerekçesi sizce yerli yerinde bir gerekçe mi? Kurallarınız bile bas bas bağırıyor “Türkçe” diye. Ben Türkçe’ye uygun yazdığım bir başlığın haksızca değiştirilmesine göz yummalı mıyım? Yönetici sizsiniz, lütfen haklı şekilde cevap verin. Sorumun başlığı benim yazdığım şekilde doğru değil mi? Moderatör tarafından -yanlış şekilde- değiştirilmesi doğru mu sizce?

Ayrıca, taktığımdan değil üstat. Yani kural belli, olması gereken belli. Benimki ısrar bile değil aslında, haklı yere savunmaya çalışıyorum doğru yazdığım şeyi ama suçlu gibi algılanıyorum. İnsan doğru bildiğini ve öğrendiğini savunmazsa hayvandan ne farkı kalır ki. Benim kazancımın düştüğü yok sorum değiştirilince veya moderatörle husumetim de yok. Doğru yazdığımın değiştirilmesinedir tepkim. Size büyütülmüş ufak bir sorun gibi görünebilir ama böyle kaliteli bir sitede, doğru yazımın değiştirilmesi ve bunun desteklenmesini doğru bulamıyorum ben üstadım. “Peki” deyip yanlışı kabul mü edeyim? Diyebilirsiniz ki; “Bu başlık böyle olacak, yanlış da olsa biz bu yazımı istiyoruz. Estetik daha önemli” O zaman eyvallah derim. Çünkü ben siteniz güzel, bilgi içerikleriyle dolu bir site diye buradayım, bir şekilde çorbaya tuz katmaya çalışıyorum kendimce. Ama siz de doğru yazımının nasıl olduğunu bildiğiniz bir başlığı yanlışlaştırmak istiyorsanız -sırf estetik açıdan güzel olsun diye- ona bir şey diyemem elbette.

Ben yeni üye olduğum halde doğru bildiğimi savundum yeterince. Kurallar sizin, anlayış sizin, takdir sizin. Ben doğru bir şeyi yanlış şekilde yazmak istemiyorum. Şöyle olsun kabul ederseniz; ben bildiğimi yazayım, sizler her seferinde size estetik geldiği şekilde değiştirin. Ben en azından doğru şekilde yazmak istiyorum değiştirilecek olsa dahi. Bir insanın Türkçe’ye saygısızca davranmak istememesine de sizler anlayış gösterin lütfen.

Bu şekilde Türkçeye aykırı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Göz kapakları neden şişer? Oluşan şişlikler nasıl geçer?

Bence olması gereken bu şekilde zaten, siz bilirsiniz. Estetik olmasından ziyade kullanım bu şekilde olması gerektiğinden dolayı değiştiriliyor. Moderatör orada yanlış belirtmiş olabilir, önemli olan estetik değil kullanım doğruluğudur.

Haber sitelerine de bakabilirsiniz. Açılan başlıklar/öneriler hiç bir zaman bütün kelimelerin ilk harfi büyük harf ile başlamaz.
    Cümleye başlarken büyük harf ile başlanılır.

Doğru kullanım şekli de budur. Dediğim gibi siz bilirsiniz hocam, siz bu şekilde yaparak sadece bizim iş yükümüzü arttırmış olursunuz. Takdir sizin.

Dil öğrencisiydim üstadım. Belki elektronik ortamda dediğiniz şekil uygundur ama benim öğrendiğim başka. Dediğiniz gibi olsun. Ben dediğiniz gibi yazarım ama iş yükü dediğiniz paylaşılabilir bir durum. İş gücünü artırmaya da yönelebilirsiniz. En azından başka bir moderatörle muhatap olma şansımız da olur. Görüldüğü üzere herkesle anlaşılamıyor veya her insan kibar olamıyor. Ortayı bulabilecek başka aktif moderatör bile yok iletişim kurabileceğim.
    Neyse, anlaşılan ben kendimi ifade edemiyorum. Her seferinde suçlu ve haksız bulunuyorum çünkü. Sağ olun yine de. İyi günler.