Araba kullanırken kasislerden nasıl geçilir?

Kasislerden nasıl geçmemiz gerekir? Kasisten nasıl geçilir?

Kasislerden geçerken dikkatli olmak gerekiyor tâbi ülkemizde dikkat edenlerin sayısı çok azdır.

Araba kullanırken kasislerden, geçerken ilk önce vitesi düşürmek gerekir. Sonra ayagımızı gazdan çekip hafif firen yapıp dikkatli geçilmeli yoksa arabaya zar verilir.

Kasise yaklaştığımız zaman vites düşürüp ağır bir şekilde geçiş yapmalıyız. Aksi takdirde hızlı geçmeye çalışırsak süspansiyonlara zarar verebilir.

Eğer araba aşırı derecede basıksa, çapraz bir şekilde kasislerden geçilerek yere sürtünmesini engeller.

Kasislerden geçileceği zaman eğer önde araç varsa ve kendi aracımız durma seviyesine gelecek konumdaysa öncelikle debriyaj ve fren yapılıp vites 1’e alınıp öyle geçilmelidir. Ama eğer önümüzde araç yoksa ve hafif yavaşlamamız yeterli olacaksa kasise yaklaşmadan hafifçe frene dokunmamız yeterli olacaktır. Araç bu şekilde kasisten rahat bir şekilde geçecektir.

özellikle kasis bildiğim bir yoldaysa ve sürekli oradan geçiyorsan ve kasisin olduğunu kesinlikle biliyorsan ya başlarım vitesini düşürür hafifçe geçerim eğer ki bilmiyorsam tabii ki ben de herkes gibi lan deyip geçerek arabayı hasar veririm

Araç yavaşlatılarak kasis geçilmelidir aksi halde aracın altını vurma riski var.

Araç yavaşlatılarak kasis geçilmelidir aksi halde aracın altını vurma riski var.

Kasise gelmeden yavaşlamak gerekir. Bazı arabaların alt kısmı yere daha yakındır, böyle bir durumda zarar görebilirler. Bizimki öyle mesela. Annem bu konuda çok dikkatli.

Kasisler genellikle araçların yavaşlamaları için okul önlerinde olur. Kasşs yapılmasının amacı araçların yavaşlamaları içindir. Kasisleri hızlı geçmek araca zarar verir ve ileriki zamanlarda masraf çıkarabilir. Kasisleri geçerken vites küçültmek ve yavaş geçmek gerekir.

Kasisler alçak ise frenle yavaşlayarak geçilir, eğer kasisler yüksek ise aracın vitesi 1 e alınarak kasislerden geçilmesi gerekir bu şekilde araç zarar görmez.

Kasislerden yavaş geçmek gerekir. Ancak aynı zamanda yol boşsa kasisi çapraz geçmekte fayda var. Böylece araba tek teker geçerken aynı aksa fazla yük binmeyecektir

Kasise girerken ilk önce yavaşlamaliyiz çünkü kasise girerken hız yapmak tehlikeli hem arabayada zarar veriyor

Kasise girerken hızımızı azaltıp yavaşlayıp öyle geçmemiz gerekir

Kasisten yavaş geçilmesi gerektiği bir yana, ülkemizde yerli yersiz kasisler var. Yavaşlatmak için koyuyorlar da inat edenler için kazaya sebebiyet verebilir yani o derece. Ama maalesef yavaş sürülmesini sağlamak için yapılabilecek başka bir önlem yok.

Yavaş geçmek gerekir eğer aracınız alçak seviyedeyse yani düşük ise çarpraz geçilmesi gerekir.

Kasisler insanların yoğun yaşadığı ve arabaların hız sınırını aşmasının engellenmesi, olağan bir kazanın önüne geçebilmesi için, araçların yavaşlaması için yapılan yüksekliktir. Kasisleri geçerken yavaş ve kasisin yüksekliğine göre araç altının kasise çarpmaması için düz değil de çapraz geçilmesi gerekir. Hızlı geçerse amortisörler de kırılma olabilir ya da aracın ön tarafının alt kısmı hızlı çarpma etkisiyle parçalanabilir bu neticeyle kaza meydana gelebilir.