Arabistanlı Lawrence kimdir?

Tam adı “Thomas Edward Lawrence” olan bu zat kimdir?

Hayatı hakkında bildikleriniz nelerdir?

Birinci Dünya Savaşı döneminde Arap yarımadasında Osmanlı Devleti’ne karşı Arapları ayaklandıran, onları Osmanlı ordusuna karşı savaştıran İngiliz ajanı.
Arap ordularına silah ve lojistik destek sağlayarak hicaz demiryollarına tahribat yapmalarını sağladı.
Araplara milliyetçilik fikrini benimsetip, Osmanlı Devleti’ne düşman olmalarına sebep oldu. Onun yüz yıl önce ektiği Arap milliyetçiliği fikri hala o coğrafyada etkisini sürdürüyor. Hala Araplar Osmanlı Devleti’nden ve Türklerden nefret ediyorlar.

Bildiğim ve okuduğum kadarıyla İngiliz ajanlarından biri. Osmanlı zamanında yaşamış ve Osmanlılara karşı Arapları kışkırtarak ayaklanmalara sebep olmuş birisidir.

İngilizlerin kraliçe tarafından görevlendirilmiş en önemli ajanlarındandır. Birden fazla isim ve kılığa girmiştir. Ortadoğu ve Arap yarımadasında birçok faaliyeti yürütmüştür.

Thomas Edward Lawrence (15 Ağustos 1888 - 19 Mayıs 1935) Britanyalı arkeolog, asker ve diplomat. 1916 - 1918 yılları arasında Arap Ayaklanması ve Sina ve Filistin Cephesi gibi olaylarda Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine karşı üstlendiği rol ile ünlüdür. Buradaki rolü nedeniyle Arabistanlı Lawrence olarak tanınmıştır

Osmanlı Devleti’ne karşı arapları ayaklandırmak ile görevlendirilmiş İngiliz ajanıdır. Denilene göre ana dili gibi türkçe, kürtçe ve arapça konuşabiliyormuş.