Araç seyir halindeyken benzin konusu neden olur? Ne yapılmalıdır?

Araçtan yakıt kokusu alınması durumunda ne yapmalıyız ?

Yakıtın motora suyuna karılmasından kaynaklanabilir çoğunlukla ya da sızıntı vardır. İmkan varsa en yakın servise gidilmeli.

Conta ve benzin hortumlarında bir sıkıntı olabilir o yüzden ihmal etmemek gerekir.

Öyle bir durumda yola devam etmek yerine en yakın bakım , tamir servisine gidilmeli . Mutlaka bir yerde kaçak vardır , buda tehlike.

araçtan yakıt kokusu gelmesi halinde hemen araç durdurulmalı ve motora karışmış olabilir

Aracın içerisindeki borular delik olabilir bu nedenle benzin damlatabilir.

En yakın servise veya tamirciye gidilmesi gerekir. Çözeyeceğiniz bir sorun olabilir.

Aracın yağ yakması veya benzin hortumundan kaynaklanabilir.Aracı bu şekilde kullanmaya devam etmeden durdurmalı ,yetkili yada özel bir servisle çekilerek kontrol ettirilmelidir.

Seyir halindeyken aniden arac içerisine benzin kokusu geliyorsa tehlikeli olabilir. Benzin hortumları çatlamış olabilir. çatlaklardan benzin sızdırarak aracın içerisine kokuyu alır. En yakın araç servisine giderek benzin hortumlarının değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde araç yanması oluşabilir.

Eğer hortumlarda bir hasar yoksa turbadan kaynaklı oluyor olabilir. Turbo kanatları kontrol edilmeli.

Araç pistonlarının üzerine gelen yakıt sistemini oluşturan parçalardan her hangi birinde bir arıza oluşmuştur büyük ihtimalle.
Bu sorun benzin otomatiği , benzin hortumları ve benzeri parçalardan birinden kaynaklanır büyük ihtimal.
Karbüratörlü araçlarda daha çok görünen bu sorunda karbüratör üstünde yer alan diyafram adı verilen parçaya da bakılmalıdır üzerinde conta olan bu parçanın contası zamanla eskimiş olabilmektedir. Eğer böyle bir sorunla karşılaşılırsa araç bulunulan yerde hemen stop ettirilmelidir. Aksi durumda araçtaki en ufak bir elektrik kaçağına benzin gelmesi halinde daha büyük sorunlar meydana gelebilmektedir.

benzin hortumunda zamanla çatlak meydana gelmesi yada benzinle uzun zaman kullanılmamasıdır.

slm benzin kokusu alindigi takdirde gerekli önlemi alarak müsait en yakin durma stop alaninda durulur. diger araclardan uzak mesafeli sekilde park edilir ve genel anlamda kontrol edildikten sonra anlamiyorsak arac güvenligi yapilarak yol yardim varsa veya arac servisinden yardim alinir. bizim bilmedigimiz ufakta olsa büyük tehlikelere sebep verebilecek kazalar cikartmantansa yetkili ve aracin uzmani olan servise haber vermek en dogrusu olacaktir.

benzini çiğ birşekilde yaktığı için kokar