Araçlarda bulunan yedek depo nedir?

Araçlarda bulunan yedek depo olarak tabir edilen deponun asıl işlevi nedir? Yedek depo yakıtla doldurulmalı mıdır?

Otomobillerin yakıt deposuna dolum yapılan ağızda bir pim bulunur. Dolum yapan kişi depoyu doldurdukdan sonra tabancayı o pime bastırarak yedek depoyu da doldurur. Normal depo fullenmeden yedek depo doldurulamaz. Yedek depoyu doldurmak şart degil isteğinize kalmıştır

Araçlarda bulunan yedek depo genelde çekiçi(TIR) gibi araçlarda yada yüksek tonajda yük taşıma kapatisesine sahip araçlar da bulunan bir sistemdir. Araçlarda bulunan yedek deponun temel amacı aracın yakıt miktarının daha fazla olmasını sağlamak amacı ile yapılmıştır. Bir aracın ilk deposunda bulunan benzin yada dizel yakıtın bitmesi halinde yedek olarak muhafaza edilen bu yakıt tankının yani deposunun içinde bulunan yakıt otomatik yada manuel olarak devreye sokulur. Araçlarda bulunan bu yedek depo sayesinde araçların yolda kalma yada uzun yollarda petrol istasyonu bulamama gibi durumlar göz önünde bulundurularak tasarlanmış olan bir sistemdir. Bu yüzden yedek yakıt deposunu genelde uzun yol şoförleri tercih etmektedir.

Her araçta muhakkak bir yakıt deposu bulunmaktadır. Bu yakıt deposunun yanı sıra bazı araçların içerisinde de yedek depo bulunmaktadır.
YEDEK DEPO NE İŞE YARAR?
Bazı araçlarda bulunan yedek depo, ana yakıt deposunun genleşme ile kaybettiği yakıtın yeniden ana yakıt deposuna eklenmesini sağlayan bir depo şeklidir.
YEDEK DEPO NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLAR?
Yedek deponun çalışmaya başlamasının belli bir zamanı yoktur. Ana yakıt deposundaki benzin genleşerek eksildiyse veya kullanıma bağlı olarak eksildiyse ana yakıt deposuna, yedek depodan aktarım sağlanır.
YEDEK DEPO KULLANILIRMALI MIDIR?
Aslına bakıldığında yedek deponun kullanılması önerilmez. Ana yakıt deposuna zamanla zarar verdiği bilinmektedir.

Yedek yakıt deposu her araçta bulunmaz. Bazı büyük kamyon veya otobüslerde bulunabilir ve bazı motosiklet modellerinde yedek depo bulunabilmektedir. Motosikletlerde bulunan bu yedek depo, ana yakıt deposunun tükenmesi sonucu bir vana vasıtasıyla aktif edilebilir. Bu yedek depolar hakkında detaylı bilgi ve kullanımı modelden modele değişeceğinden dolayı, en doğru bilgi araçların kullanım klavuzundan edinilebilmektedir.

Araçlarda bulunan yedek depo en çok tırlarda veyahut uluslararası seyahat yapan araçlarda kullanılır bu depo seyahat arasında aracın içindeki yakıt bittiğinde yedek depoya geçip iki benzinlik arasındaki uzun mesafede yolda kalmayı önlemek amaçlı yapılmıştır. Fabrika çıkışı sadece tırlarda bulunan bu sistem fabrika çıkışı dışında sonradan takılabilmektedir fakat yurtdışına o araç ile çıkıldığında belirtilen yakıt sınırını geçmemelidir.

Ana yakıt tankı ile bağlantılı olan bu küçük tanka, genleşme tankıdır.Kesinlikle yedek depo değildir.