Araçlarda çeki demiri ne işe yarar?

Taşıtlarda çeki kancası neye yarar?Takılma şartları nelerdir?

Araçın motor kısmında bir problem olduğu durum karşısında araçı başka bir araç ile halat yardımıyla araçın ana gövdesinde bulunan kısmıdır.

Şayet araç yolda kalırsa başka bir aracın onu çekebilmesi için kanca takılacak bölgedir.

bozulma, kara çamura saplanma durumlarında kanca takılabilen bölümdür. İskeleti arabanın akslarına bağlıdır.

Araçların arıza durumunda bir birlerini çekmeye yarayan, araç gövdesinde bulunan bölümleridir.

Aracın arızalandığı durumlarda başka bir araç tarafından çekilmesi veya çekiciye yüklenmesi,durumunda ön tampon bölgesinde bulunan deliğe çevirilerek takılan demirdir.

Araçlarda herhangi bir arıza veya yolda kalma durumlarında başka bir araç tarafından arızalanan aracın kaportasına zarar vermeden çekilmesini sağlayan çengelli demirdir.

Aracınızın yürüyen aksağamında bir problem olşutuğunda yol yardım araçlarına yüklenebilmesi için ana gövdeye sabitlenmiş biçimde bulunan parçadır.

Park manevralarında aracınıza başka araçların dokundurmalarından koruduğu gibi yüksek hızlı arkadan çarpmalarda da sizi ve aracınızı korur bir tekneniz veya taşıyacak beyaz eşyalarınız için kiralayacağınız bir römork çok işinize yarayacaktır.

bir araç yolda kaldığında başka bir araçta çeki demiri varsa halat ve benzeri şeylerle o aracı çekmeye yarayan nesneye çeki demiri adı verilir

çeki demiri aracınızın en sağlıklı şekilde çekilmesini sağlamak amacıyla üretici firma tarafından tasarlanmış ve aracın gövdesine bağlanmış parçadır. Aracınızın yürüyen aksamında bir sorun olduğunda, yürüterek götürmenin daha riskli olduğunu düşündüğünüz durumlarda ve aracınızın kendi kuvvetiyle çıkamadığı yerlerden çıkmak için kullanılır.

araçta veya başka bir aracın arzsonda arzali aracı çekmek için yarar

araç arıza yapar veya başka küçük bir ünite bağlanırsa yardımcı olsun diye.

araba bozulunca çekici gelir ve arabayı çekmek için bir kanca getirir elinde sonrada aracın çeki demirine takar ve çeker


araçlarda çeki demiri Ekstra araç arkasına römork vb çekilmesine yarar.

Çeki kancası denince insanın aklına ilk etapta arızalı bir aracı çekmek gelir oysa durum sadece bundan ibaret değildir çoğu çeki demiri sahibi bunu mini karavan vs çekmek için kullanır. Aracın arkasına çeki demiri ekletmek isterseniz öncelikle araç projelendirme yetkisine sahip bir makine mühendisine araç ruhsat bilgilerinizle başvurup projesini çizdirmeniz gerekmektedir. Daha sonra mühendis sizi projeyle beraber TSE kuruluşuna onaya gönderecektir. Onayı aldıktan sonra ruhsata işletebilirsiniz. Ben zar atıcam diyenlerin projesiz taktırıp belirli bir müddet sonra trafik çevirmesinde ceza yeme ihtimalleri yüksektir.