Araçlarda yağmur sensörü nasıl çalışır?

Yağmur sensörünün amacı nedir? Aracın hangi kısmında bulunur?

Yağmur sensörü daha çok sürücünün dikkatini dağılmasını önler ve yağmurun yağdığını sürücüden erken anlayarak silecekleri yağmurun hızına göre ayarlar. Daha çok dikiz aynasının yapıştırma kısmının cam bölümünde yer alır. Bazı arabalarda torpidonun en önünde,bazılarında aracın camında bulunur. İşi biraz pratiğe dökme olayıdır.

Yani değil yağmur yağması herhangi bir su damlasının değmesi sonucu sürücü hiç karışmaksızın otomatik silgeçler çalışır.

Genellikle yağmur sensörü silecek demirinin üzerinde bulunur yağmur yağdığı an çalışır ve sürücü ve yağmurun hızına bağlı olarak kendi hızını ayarlar ayrıca araç geri giderken hızını düşürür en ufak bir su sıçraması olunca çalışırlar çoğu yeni araçlarda vardır bazen sürücünün dikkatini dağıtılır ve kazaya neden olabilir ama yağmurlu havalarda çok fazla çalıştıkları için hemen bozulabilir ve ek masraf çıkarabilirler

Sürücünün manuel müdahaleler yapmasına gerek kalmaksızın konfor yardım elemanıdır. Dikiz aynasının arkasında cama monte şekilde durur.

Yağmur sensörü araçın ön camındaki yağmuru algılayarak aracın sileceklerini çalıştırır.

Genellikle dikiz aynası veya camda bulunan yağmur sensörü, yağışı algılayarak sürücülere büyük kolaylık sağlar. Yağmurun şiddetine göre sileceğin hızını ayarlayan yağmur sensörü, özellikle yeni nesil araçlardaki vazgeçilmez donanımlardan birisidir.