Arılar yok olursa insanlar da yok olur mu?

Arılar yok olursa insanlar da yok olur mu?

Doğal denge bozulur mu ?

tabiki evet arılar insan hayatı için inanılmaz önemli ve yapay arılar da üretiliyor

Teoride evet. Ama insanoğlunun neler yapabileceğini kestirmek pek mümkün değil. Yapay tozlaşma üzerine yapılan yoğun çalışmalar mevcut.


Ekosistemde yer alan ve bir çok denge gibi yok olursa insan hayatının dengesini bozabilir. Çünkü arılar sadece soframıza bal sunmazlar. Binlerce çiçeğin polenlerini toplarken,bitkiler üzerinde ki polenleri taşıyarak o çiçeğin döllenmesini ve çoğalmasını sağlayan da bal arılarıdır. Einstein’ın teorisine göre arılar yok olursa bu düzen aksayacak ve insanlığın en fazla 4 senesi kalmış olacak.

Böyle bir teori var ancak kesinleşmiş bir hüküm değil insanlık var olmadan öncede nesli tükenmiş ,yok olmuş bir çok tür vardır.

Arılar eko sistemin önemli bir parçasıdır. Eğer arıların görevini yapabilecek bir teknolojimiz olmazsa evet insanoğlunun sonu kaçınılmazdır.

Arılar tozlaşmayı sağlar ve dolayısıyla arılar olmadığında tozlaşma yeterince sağlanamayacağından tarıma ağır bir darbe vurulur ve insan nüfusu açlık nedeniyle azalır.

Arılar yok olursa insanlar yok olmaz.Böyle saçma şeylere inanmayın insanlar arılara bağlı değil. Arılar insanlar için önemli ama sonunu getirecek kadar değil.

Besin zinciri diye bir şey vardır dünyada. Her şey bu besin zinciri düzeninde belirli bir ekolojik düzen doğrultusunda gerçekleşir.

Allah hiçbir canlıyı boş yere yaratmamıştır. Özellikle Kur’an da ismi geçen bal nimetini üreten canlıdan bahsediyoruz.

böyle bir söz vardır ancak böyle birşey olacağı yönünde net bir karar yok yok olurlarsa doğal denge bozulur kimyasal bal olur

Arılar yok olursa insanlarda yok olmaz. Sonuçta bizler arılardan gelmiyoruz. Arılara ihtiyacımız olur belki ama yok olunca biz de yok olmayiz.

Arılar indanların bitkilerle olan etkileşiminde etkin rol oynaması sebebi ile çok önemli bir rolü vardır. Arıların tüm bitkiler üzerinde polen taşıyıcılık görevi vardır. Dolayısı ile eko sistemlerin gelişmesinde arı varlığı çok önemli bir rol oynamaktadır. Uzmanlar arıların yok olduktan sonra insanlığın 100 yıl içinde sonu geleceğine dair iddiaları vardır. ANcak evrim adaptosyonu sebebi ile bir takım bilim adamı bu görüşe karşı çıkmaktadırlar.

Arılar yok olursa insanlarında sonu yakındır çünkü doğadaki birçok bitkinin tohumunu arılar taşır ve arılar tarafından ürerler.

Bazı araştırmalara göre arılar yok olursa insanlarda yok olur ve doğal denge ciddi şekilde bozulur.

Arılar yok olursa insanlıkta yok olur ve sadece insanlar değil bitkilerde dahil.