Aşık Veysel eşinin kendinden kaçacağını anladığında ne yapmıştır?

Aşık Veysel eşinin kendinden kaçacağını anladığında ne yapmıştır?

Yanlış hatırlamıyorsan Aşık Veysel’in hikayesini dinlemiştim bir televizyon programında. Evden kaçarken zorluk çekmesin diye eşinin ayakkabısına para koymuş. Çok uzun yıllar oldu tabii, hikayeyi tam hatırlamasam da Aşık Veysel’in hem çok düşünceli hem yüce gönüllü bir insan olduğu aklımda kalmış.

Ah Veyselim…Öyle ince bir insandır ki onu terkeden kadın zora düşmesin diye ayakkabısının içine elindeki son parayı koymuştur.Batıda filozof derler böyle insanlara bizde AŞIK…

Aşık Veysel eşinin kaçacağını anladığında ayakkabısının içine bir miktar para yerleştirmiştir.Bu onun sevgisinin ve saygısının bütün kötülüklerden üstün ve yüce olduğunu göstermektedir.Günümüzde böylesi sevgi,sadakat,saf kalplilik yok denecek kadar azdır.

Eşinin ayakkabısının içine elindeki son parayı ve içinde not yazan bir kağıt bırakmıştır. Kağıtta; “Bu para ananın ak sütü gibi helal olsun. Gittiğin yerde harca, kendini ezdirme.” Yazıyormuş. Bir de " Güzelliğin neye yarar, bendeki bu aşkın olmasa" yazıyormuş. Çok anlamlı, her erkek öyle olsun isterdim.

eşi yabancı ellerde zorluk çekmesin diye ayakkabısına para koymuştur.

Kendisi anlatılanlara göre eşine gizlice para verdikten sonra “Kara Toprak” adlı eserini yazıp benim gerçek yarim kara topraktır demiştir. Burada demek istediği toprak beni Asla bırakıp gitmez o bana hep sadıktır incelik dediğin Burdur işte.

Adı üstünde Aşık Veysel karısı kaçacağı zaman ince ve güzel ruhlulukla ayakkabısının içine para koymuştur adam adam

Eşi zorluk çekmesin diye ayakkabısının içine para koymuştur. Her okuduğumda gözlerimi dolduran bir hikayedir.

Ayakkabısımıydı ya da çorabımıydı tam emin olmamakla birlikte içine altın koymuştur.Yaptığı şey gerçekten insanüstü bir yaklaşım.