Astım Hastalığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Astım hastalığına iyi gelen besinler nelerdir? Astımdan korunmanın yolları varmıdır?

Astım hastalığı nedir?

• Akciğerde çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplaması, bronşların tıkanması, solunum yollarının daralması, öksürük, hırıltı artmasına bağlı olarak görülen kronik bir hastalıktır.
    Astım hastalığına iyi gelen besinler nelerdir?
    ">
  • Astım hastalığı kronik bir rahatsızlık olduğu için tam olarak tedavisi yoktur. Doktor tarafından reçete edilen düzenli ilaç kullanması ile birlikte sağlıklı beslenme ile birlikte astım atakları en aza indirebilir.
  • Besinlerin astım hastalığına iyi gelip gelmemesi, öncelikle doktor tarafından hangi yiyecekleri ve içecekler iyi gelip gelmediği belirtmesi şartıyla besinler astım hastalığının tedavisine yardımcı olur, hasta düzenli ve sağlıklı beslenerek az ataklar ile günlük yaşamını sürdürebilir. Astıma iyi gelen ve tedavisine yardımcı olan ve ataklarını en aza indiren besinleri şu şekilde sıralayabiliriz.
  • Sarımsak antibiyotik özelliği ile ve içeriğinde quercetin adı maddenin bulunması nedeniyle akciğerde bulunan iltihapların azaltmasına sağlarken aynı zamanda astım atak krizlerini de en aza indirir.
  • Keten tohumu, keten tohumu yağı, içeriğinde bulunan omega-3 sayesinde Akciğerin üzerinde etki ederek solunum yollarının açmasına yardımcı olur. Aynı zamanda hastanın rahat nefes alıp vermesini de kolaylaştırır.
  • Soğan içeriğinde bulunan antibiyotik ve quercetin akciğer üzerine etki ederek akciğerde bulunan enfeksiyonu seviyesini en aza indirir, astıma yol açan enzimlerin vücuttan baskılanmasına yardımcı olur.
  • Yumurta protein yönüyle zengin olan bir besindir, birçok rahatsızlığa iyi gelir. Yumurta içeriğinde bulunan selenyum akciğer hücrelerinde artan lipidi düşürülmesine yardımcı olur.
  • Kahverengi pirinç, Kepekli ekmek kepekli tahıllar, Ton balığı, Havuç, ıspanak, marul, patates, brokoli, kavun, portakal, kivi, çilek, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil ve sarı dolma biber, domates, kırmızı lahana, beyaz lahana, bitkisel yağlar, kuru incir, kuru kayısı, ceviz, fındık, badem, kuru üzüm gibi birçok besinler astım hastalığının tedavisine yardımcı olur, ancak herkesin bildiği gibi astım hastalığı kronik bir hastalıktır, tam olarak tedavisi bulunmuyor, ancak doktorun reçete ettiği ilaçlarla beraber düzenli olarak bu besinleri tükettiğinide astım atakları en aza indirir. @"Alshain"#1 ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1652458128-776791-images-6.jpg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1652458128-776791-images-6.jpg)
  • Astım Hastalığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

• Astım hastalığı kronik ve tehlikeli bir hastalıktır, Astım hastası olan birini mutlaka sağlıklı beslenmesi gerekir. Astım ilaçları ile beraber sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Astım sadece tek türü yoktur. Astım çeşidine göre doktor tarafından beslenme düzenlemesi gerekir.
    Astım hastalığına iyi gelen besinler, genellikle (sebzeler, meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, kuru bakliyatlar, bitkisel yağlar, tam tahıllı gıdalar, kuru incir, yumurta, domates, brokoli marul, ceviz, badem, sarımsak, soğan, ıspanak, mor lahana, beyaz et, somon balığı, gibi besinler astım hastalığının tedavisine yardımcı olur.)
    ">
  • Astım hastalığına iyi gelen tek şey ilaçlar bence onun dışında öksürüğü durduran bir şey olmuyor. Aynısı bende de olduğu için bazen böyle kriz gibi geliyor ve hiçbir şeyin faydası olmuyor. Gece yatarken daha çok oluyor öksürük onun için ilaç almak iyi geliyor rahatlatıyor. Gündüzde öksürüğü tetikleyen şeylerden kaçınmak gerekiyor.