Ateş karıncası nedir? Ateş karıncasının özellikleri nelerdir?

Ateş karıncası nedir? Ateş karıncasının özellikleri nelerdir?

Güney Amerika kökenli kırmızı ateş karıncaları çevre açısından tehdit oluşturmaktadır.

Yuvalarını genellikle yer altına yaparlar ve etrafında bir toprak yığını oluştururlar. Çayırlarda ya da çim alanlarda görülebilen toprak yığınlarının üzerinde belirgin bir açıklık bulunmaz. Kırmızı ateş karıncaları genellikle yanlışlıkla toprak yığınına basıldığı zaman keşfedilir. Böyle bir durumda karıncalar saldırıda bulunur.
Kırmızı ateş karıncaları genellikle büyük koloniler oluştururlar. Küçük olmalarına karşın son derece agresiflerdir ve tüm karıncalar arasında en saldırgan türlerden biri olarak görülürler. Saldırı tehdidi karşısında kurbanlarına koordine bir şekilde saldırırlar.

Kolonilerde bir ya da birden fazla kraliçe bulunabilir. Kraliçeler çok hızlı bir şekilde ürerler. Genellikle organik maddeyle beslenmekle birlikte tatlı ürünler ve protein açısından zengin diğer ürünleri bulmak için evleri istila ederler.

Ateş karıncası kırmızı bir renge sahiptir. Ortalama olarak 2-6 mm uzunluğundadır. Kökeni güney amerikaya dayanan kırmızı ateş karıncaları çevre açısından da bir tehdit oluşturmaktadır. Yuvaları genellikle yer altında bulunur. Yuva etrafına toprak yığını oluştururlar. Kırmızı ateş karıncaları genellikle koloniler halinde yaşarlar. Boyları çok küçük olmasına karşın çok hırçın ve agresiftirler. Tüm karıncalar arasında en saldırgan karınca türü ateş karıncasıdır diyebiliriz. Kolonilerde birden fazla kraliçe bulunabilir. Kraliçeler çok hızlı bir şekilde ürerler. Genellikle organik maddelerle beslenirler. tatlı ürünleri ve protein açısından zengin besinlerle beslenirler.image">image

Akrep gibi kertenkele gibi kırmızı bir karınca türüdür bence her ülkede vardır

Ateş karıncası kahverengi bir kafaya ve ve daha koyu, kırmızımsı kahverengi bir vücuda sahip olan bir canlı türüdür.Ortalama bir işçi karınca 2-6 mm uzunluğa erişebilir. Güçlü alt çenelerinde 4-5 diş bulunur. 2 parçalı pediselleri ayırt edici özelliğe sahiptir. Vücudunda bu canlının sayısız dik tüy bulunur.Güney Amerika kökenli kırmızı ateş karıncaları çevre açısından tehdit oluşturmaktadır.
Yuvalarını genellikle yer altına yaparlar ve etrafında bir toprak yığını oluştururlar. Çayırlarda ya da çim alanlarda görülebilen toprak yığınlarının üzerinde belirgin bir açıklık bulunmaz. Kırmızı ateş karıncaları genellikle yanlışlıkla toprak yığınına basıldığı zaman keşfedilir. Böyle bir durumda karıncalar saldırıda bulunur.
ATEŞ KARINCALARININ GENEL ÖZELLİKLERİ İSE;
Ateş karıncaları büyük koloniler halinde yaşayan karınca türüdür. Ateş karıncaları işçileri 2-6 mm uzunluğunda kraliçe ise yaklaşık 1,5 cm uzunluğundadır. Tek bir kraliçe, her bir üreme periyotunda 300 000 işçilik bir koloni oluşturabilir. Sıradan bir kolonide yaklaşık 250.000.000 ateş karıncası bulunabilir. Renkleri genellikle kızılımsı kahverengidir. Anayurdu Güney Amerika olan Ateş Karıncaları oldukça tehlikeli bir karınca türüdür. Ateş karıncalarının mandibulaları (çeneleri) oldukça güçlüdür. Bu çene yapıları ile sürüngenleri, böcekleri, küçük ev hayvanlarını parçalayabilirler. Elektrikli ev aletlerine, arabalara dahi zarar verebilirler, Güçlü çeneleri sayesinde elektrik kablolarını kesebilirler. Zehirleri iğneleri ile insanlarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle tarımsal alanlarda ciddi zararlar verebilirler.

Guney amerikaya özne kirmızı renkte karınca türüdür,cevre acısından tehdit olusturmaktadir.

ATEŞ KARINCASI

Formicidae familyasina aittir.
Kahverengi kafasi ve koyu kirmizi bir gövdeye sahip larinca türüdür.
2 ve 6 mm arasinda uzunluklara sagiplerdir.
İsci karincalardir.
Alt cenelerinde 4 disleri bulunur.
Vucutlari dik tüylwrle kaplidir.
Yuvalarini ywrin cok altina yaparlar v ebircok giris ve cikis yaparlar.
Yuvalarinin etrafinda bir toprak yığını olusur.
Buyuk koloniler halinde yasarlar v ebirde kraliceye sahiptirler.
Agresif yapiya sahiptirler.
Birden saldiriya gecebilirler ve ignelerindeki zehirli püstülu bisaltirlar.

Kırmızı ateş karıncıları tehlikeli canlılardır. Genelde koloni halinde yaşarlar. Çok agresif canlılardır. Kolonilerinden bir veya daha fazla kraliçe bulunabilir. Isırıkları çok tehlikeli olarak bilinsede aslında ısırmazlar. Asit püskürtürler. Genelde tehlike altında olduklarını hissettiklerinde son derece acı verici bir püstül salgılarlar. Bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir ve tedavi edilmesi gerekebilir.

ateş karincasi genelde güney amerika da bulunur.büyük koloniler vardır. Ve kraliceye sahiptirler.Çok çabuk saldırıya geçerler. Salgıladıkları madde genelde alerjik olduğu için tehlikelidir.

Bu karıncalar genellikle Güney Amerika bölgesinde görülür.Kısacası anavatanıdır.Bu canlılar diğer karıncalara göre farklı bir sıvı salgılar.Asitimsi bir sıvı bu kendini rakiplerine karşı koruduğu bir önlemdir.Tedavi amaçlı olarakta kullanırlar.Zaten kendilerine bu adın verilmesi de bu yüzdendir.Bu rakibine püskürtüldüğünde çok acı verir ve yakar.
Aynı şekilde bir tanesinin yaptığı bir asit insana fazla zarar vermez.Ama müthiş bir acı yaratır.Fakat binlercesini saldırdığını düşünün bunu feromon denilen salgıyla sağlarlar.Çok büyük bir tehlike olduğunda Bunu salgılayarak diğer arkadaşlarını yardıma çağırırlar.Bu şekilde binlercesi rakibini öldürebilir veya zarar verebilir.

Kahverengi bir kafaya ve kırmızımsı bir vücuda sahiptir. Ortalama 2-6 mm uzunluğunda olabilir. Genelde büyük koloniler oluştururlar. Koloniler de bir yada birden fazla kraliçe arı bulunabilir.

güney amerikaya özgü kırmızı renkli karıncadır. Çevreye verdikleri zararla tanınırlar.

Ateş karıncası agrasif ve saldırgan bir karınca türüdür bir tehdit durumunda toplu bir şekilde saldırırlar.