"Avrat var, arpa unundan aş yapar; avrat var, buğday unundan keş yapar." Atasözünde anlatılmak istenen nedir?

“Avrat var, arpa unundan aş yapar; avrat var, buğday unundan keş yapar.” Atasözünde anlatılmak istenen nedir?

Becerikli ve yetenekli olup işi bilen ev hanımları işe yaramayan bir şeyleri bile çok güzel yapıp değerlendirir ama işi bilinmeyen kişi en iyi ve en güzel ürünleri ve eşyaları bile kullansa yaptığı pek güzel ve kayde değer olmamaktadır.

İş bilen kadın, elverişsiz gereçle güzel şeyler meydana getirir, iş bilmeyen kadın ise en iyi gereci kullansa bile bir şey yapamaz.

Bazı kadınlar beceriklidir ve elinden her iş gelir. Olmayacak şeyleri bile oldururlar. Bazı kadınların ise elinden bir iş gelmez. Becerikli değillerdir. Bu tür kadınlar, ellerinde hazır olan malzemeden bile güzel şeyler yapamazlar. Bu atasözünde anlatılmak istenen bu şekildedir.

İnsanın eşinin ona ne kadar yardımcı olabileceği ya da işlerini zorlaştırabileceğini anlatan bir söz.

Becerikli kadınların elleri öpülesidir açıkçası. Bu atasözünde bahsedilen ilk kadınla evlenilir.

Yuvayı dişi kuş yapar anlayışının devamıdır. Becerikli olan kadın her şeyi yapar, icabında yoktan var eder; beceriksiz kadın ise olanı mundar eder.

“Avrat var, arpa unundan aş yapar; avrat var, buğday unundan keş yapar“ atasözünde anlatılmak istenen şu şekildedir:

Herhangi bir kadın iş biliyor ise herhangi bir şey ile bile güzel işler yapar/ yapabilir. Herhangi bir iş bilmeyen bir kadın ise en iyi araç/ gereci bile kullansa iyi bir iş yapamaz anlamında kullanılan bir atasözüdür.

">