Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne iyi gelir?

Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne iyi gelir?

">

Kansızlık, ayrıca tek başına B12 vitamini eksikliği ayak üşümesine sebep olur. Ayrıca soğuk aldığımız, üşüttüğümüz zamanlarda da ayağımız üşür. Mevsim geçişlerinde, çok soğuk günlerde vücut sağlığı için sıcak tutmak gerekir. Kalın çoraplar giyilebilir veyahut sıcak tutacak ayakkabılar, botlar tercih etmek için uygundur.

Birçok sebebi olabilir. Bunların en başında kansızlık gelir. Çok fazla stres, şeker hastalığı, tiroid azlığı da ayak üşümesine sebep olabilir. Ayakları sıcak tutmak gerekir. Gerekmedikçe ayağınızdan çorabı çıkarmayın. Ama başka bir şeyden şüpheleniyorsanız da doktora gidin mutlaka.

AYAKLAR NEDEN ÜŞÜR ?

Ayakların üşümesi genellikle soğuk hava yada kansizlik nedeniyle oluşur diye biliriz.
Zayıf ve kötü kan dolaşımı da buna neden olabilir.
Hipertiroidi
Kan damarlarindaki spazmlar da neden olabilir.

NASIL GEÇER?

Ilk olarak üşümesin nedenini bulmak gerekir.
Nedenine uygun tedavisi uygulanır.

Öncelikle soğuk havalarda yeterince sıkı giyinmez, sıcak ortamlarda bulunmazsak sadece ayaklar değil, bütün organlar üşür. :slight_smile: Ama soğuktan korunmak için gerekenler yapılıyorsa ve buna rağmen özellikle ayaklar üşüyorsa bunun sebebi araştırılmalıdır. Çünkü sağlıklı kan dolaşımı yapılamıyor olabilir. Bu da kalbin kan pompalamasında sorun olmasına kadar ciddi problemlerin belirtisi olabilir. Ayrıca anemi varsa ellerin ve ayakların üşümesi ile sinyal veriyor olabilir. Kan testleri yapılmalı, gerekirse doktor tavsiyesiyle ilaç kullanılmalıdır. Ayrıca beslenmede kan yapıcı yiyecek ve içecekleri bol bol tüketmek iyi gelecektir.

Ayrıca tiroit hormonunun azlığı metabolizmanın hızını bozduğu için ayaklar üşüyor olabilir. Yüksek stres ve şeker hastalığı da vücut sistemlerinin çalışmasını olumsuz etkilediği için bu semptomlar ortaya çıkabilir.

Genellikle kansızlıktan dolayı eller ve ayaklar daha çok üşür. Kış aylarında ayakları sıcak tutmak lazım. Ayaklar sürekli yere bastığı için, vücudumuzdaki diger bölgelere göre daha fazla üşür.

soğuk havalarda zaten üşümesi normaldir. ancak anormal bir şekilde üşüme varsa vitamin eksikliği ve kansızlık olabilir. bu nedenle doktora görünmeniz iyi olacaktır.

ayak üşümesi kışın kalorifer yakmazsanız ve yalın ayak yürürseniz ayaklarınız doğal olarak üşür ayak üşümesine sıcak su torbası iyi gelir

ayak uşümesi neden mi olur? ayaklarına kan akmaz ve soğuk bir hava ya da çorap giymemisindir.

Ayak üşümesi bir çok insanda görülmektedir vitamin ve minarel eksikliğinden kaynaklanmaktadır özellikle kansızlık ve B12 vitaminin ayak üşümesinler etkisi oldukça etkilidir. İlk olarak bundan kurtulmak için bol bol vitamin alıp kan üretici gıdalar tüketmeliyiz daha sonra mutlaka bir doktora başvurmalıyız.

Ayak üşümesi bazen kronik bazen de çevre şartlarına bağlı olarak meydana gelmektedir.Örneğin soğuk havalarda ayağımza bir çorap giymezsek ayağımız mantıken çok üşür.Eğer bir çorap giyersek ayağımızı üşümekten kurtarırız.Ama kronik bir sorun varsa bir hekime başvurmalı ve rahatsızlığın sebebini öğrenmeliyiz.

Ayak üşümesinin farklı sebepleri olabilir fakat bunun en bilindik sebebi kansızlıktır. Vücudunda kanı düşük olan bireyler sıklıkla bu sorunla karşılaşırlar. Ayak üşümesine termal çoraplar iyi gelir ve bol proteinli kan yapıcı gıdalar tüketmek gerekir.

Ayaklar hassas uzuvlardır. Çok rahat üşürler. Çorapsız kalırsanız, çıplak ayaklara yerlere basarsanız donarlar bile. O yüzden en azından terlikle gezin derim ben. Hem hastalanmazsınızda kolay kolay böylece. Çünkü üşütmelerin çoğu ayaklardan başlıyor. Normal evde gezinirken dahi çoraplarınızı çıkartmamalısınız ve mümkünse terliklere gezmelisiniz. Çoğu kişi zaten halı var diye düşünüyor ama bu ne kadar yeterli?

Genelde kansızlık diye tanımlıyoruz. Bazen doktorlar vitamin eksikliğinden de kaynaklandığını söylüyor. Birçok nedeni var.

Vücudumuzda ayaklarımızın çok üşümesi genel olarak herkesinde bileceği üzere kansızlıktan oluyor ama kış aylarında özellikle üşümesi ayaklarımızın sürekli kapalı olması nem almaması da olabilir . Üşümemesi için biraz ılık suyla masaj yapmanız ayaklarımızdaki kan akışını hızlandırır sonrasında ise nemlendirmek ayaklarımızın ısınmasına yardımcı olacaktır aynı zaman en önemli olan şey de vitamin ve kansızlığa karşı doktor tavsiyesiyle ilaç kullanmakta vücut ısımızı dengeler.

Ayak üşümesinin sebebi soğuk hava, zayıf kan dolaşımı ve stres olabilir. Yeşil çay ve zencefilli su içersen iyi gelebilir. Ek olarak çorabı daha kalın giymeye çalış.

Genellikle ayak üşümesinin birinci sebebi kansızlıktır. Kan dolaşımındaki bozukluklar,hormon bozuklukları,b12 eksikliği de ayak üşümesine neden olabilir. Ayak üşümesi sıklıkla aşırı sigara ve alkol kullanan,anemi rahatsızlığı olan, kolesterol problemi yaşayan kişilerde görülür. Ayak üşümesine en iyi gelen hareket türü kan dolaşımını hızlandırıcı egzersiz hareketleri yapmaktır. 10-15 dk ayaklarımızı sağa sola çevirerek egzersiz yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve ayak üşümesine iyi gelir. Ayrıca zeytinyağıyla ayaklarınıza masaj yaparak üşüme hissini büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz.

Mevsim ile ilgili veya kansızlıktan dolayı ayak üşümesi olur.
Sıcak su torbası iyi gelir, ve varsa kansızlık şikayeti tedavi olmak.